کد خبر: ۳۷۹۱۶۸
۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
0
در هفته پایانی بهار ۱۴۰۱ خرید اوراق در بازار اولیه از دولت کاهش پیدا کرده و در نهایت به کمترین حد خود در سال جاری رسیده است. بررسی تفکیکی مشارکت دو گروه در این بازار نشان می‌دهد سهم بانک‌ها و بورسی‌ها در این هفته برابر بوده است.
ریزش خرید اوراق بدهی از دولت
در بازار اولیه بانک‌ها و بورسی‌ها از دولت اوراق می‌خرند. به شرط نرخ سود تا به نوعی برای آن‌ها دارایی به حساب بیاید. از آن طرف برای دولت نیز این فروش اوراق به شکلی درآمدزایی به شمار آمده و می‌تواند با این معاملات کسری بودجه را کاهش دهد. هفته ابتدایی خردادماه امسال اولین مرحله از سومین سال برگزاری این بازار استارت خورده و اکنون به مرحله پنجم خود رسیده است.

آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد روند خرید و فروش اوراق بدهی دولتی در هفته‌های اخیر نزولی بوده و در نهایت به هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان تنزل پیدا کرد.

بررسی روند معاملات در بازار اولیه خرید اوراق بدهی دولتی حاکی از آن است کاهش خرید اوراق در بازار به صورت هفتگی بوده و اکنون به کمترین میزان خود تنزل پیدا کرده است.

خرید هزار و ۹۶۰ میلیاردی اوراق بدهی

در هفته پنجم معاملات بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در سال ۱۴۰۱، سه دسته اوراق به مشتریان عرضه شد.

در این بازار به طور کلی دولت اوراق خود را عرضه کرده و با فروش آن‌ها از این طریق می‌تواند بخشی از کسری بودجه خود را تامین کند.

برخی تحلیل گران معتقدند داد و ستد در این بازار می‌تواند از رشد پایه پولی جلوگیری کرده و درنهایت با کاهش نیاز دولت به برداشت تنخواه مانع از افزایش تورم از این کانال شود.

در نهایت مجموع اوراق در این مرحله پنجم بازار اولیه نشان می‌دهد در این مقطع حدودا هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان ازکسری بودجه دولت از این طریق تامین شده که نسبت به هفته قبل در حدود ۷.۹ درصد کاهش داشته است.

روند معاملات هفتگی نشان می‌دهد این مسیر در کشور همچنان کاهشی بوده است.

سهم برابر بانک‌ها و بورسی‌ها در بازار اولیه

به طور کلی در بازار اولیه دو دسته مشتری در بازار وجود دارد. بانک‌ها و بورسی ها.

نهاد‌های مالی در این هفته ۹۸۰ میلیارد تومان از دولت خرید کرده و بورسی‌ها نیز رقمی مشابه از کسری بودجه را تامین کرده ند.

به عبارت دیگر سهم بانک‌ها و نهاد‌های تامین سرمایه در این هفته برابر بوده است.

از آن جا که دسته بندی اوراق در این هفته تغییر چندانی نداشته می‌توان گفت نرخ سود‌ها در بازار اولیه ترکیب مشابه با هفته قبل را داشته که از ۲۱.۵ درصد تا ۲۲ درصد بوده است. به طور کلی مقایسه این نرخ با سال قبل نشان می‌دهد مطلوبیت دادوستد اوراق در بازار افزایش داشته و این موضوع عامل رشد نسبی خرید اوراق در بازار بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: