کد خبر: ۳۷۹۲۵۶
۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
0
قیمت ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین در دو هفته اخیر شدیدا دچار نوسان شد، آیا در استیبل کوین‌ها هم تاثیر داشته است.
آیا استیبل کوین‌ها فضای ارز‌های دیجیتال را مختل می‌کنند
قیمت ارز‌های دیجیتال و به ویژه بیت کوین، نوسان زیادی دارد. این امر، باعث کاهش مشارکت کاربران ریسک‌گریز می‌شود و استفاده از دارایی‌های دیجیتال به عنوان بستری برای مبادله کالا و خدمات را محدود می‌سازد. شرکت بزرگ تتر در روز چهارشنبه (۱ تیر) اعلام کرد ماه آینده یک «استیبل کوین» با پشتوانه‌ی پوند انگلیس راه‌اندازی خواهد کرد؛ این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که لندن برنامه‌هایی را جهت وضع مقررات برای این نوع ارز دیجیتال - که با شتاب بالایی در حال رشد است - به اجرا در می‌آورد.

استیبل کوین‌ها ارز‌های دیجیتالی هستند که هدف از طراحی آن‌ها، ثابت ماندن ارزش‌شان در برابر ارز‌های سنتی یا کالا‌هایی مانند طلا است. این نوع از ارز‌های دیجیتال تلاش می‌کند از نوسان‌های بازار کریپتو در امان بماند - نوسان‌هایی که استفاده از بیت کوین و سایر توکن‌های دیجیتال را برای انجام بیش‌تر معاملات غیرممکن کرده‌اند.

بازار کریپتو در ماه گذشته شاهد یک اتفاق بزرگ و تلخ بود؛ ارزش ترا یو‌اس‌دی، استیبل کوینی که برای ثابت ماندن ارزش خود از الگوریتم پیچیده‌ای بهره می‌برد، به طور کامل سقوط کرد. این اتفاق اهمیت استیبل کوین‌ها را در دنیای تجارت کریپتو بیش از پیش در کانون توجه قرار داد.

بهترین استیبل کوین‌ها یا همان ارز‌های دیجیتال پایدار و با پشتوانه توسعه داده شده‌اند. در واقع استیبل کوین‌ها، نسخه پایدارتر ارز‌های دیجیتال هستند. برای دستیابی به این هدف، از استیبل کوین‌ها به روش‌های مختلفی، از جمله با دارایی‌های پایدار، پشتیبانی می‌شود.

از سوی دیگر، تنظیم مقررات استیبل کوین‌ها نیز به دلیل ثبات نسبی آن‌ها راحت‌تر است. به عنوان مثال، دلار جمینی (GUSD) و پکسوس استاندارد (PAX) دو استیبل کوینی هستند که موفق به دریافت مجوز قانونی از سوی اداره خدمات مالی نیویورک شده‌اند.

نوسان در قیمت ارز‌های دیجیتال و موقعیت استیبل کوین‌ها

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین، نوعی ارز دیجیتال است که برای مقابله با نوسانات قیمت سایر ارز‌های دیجیتال طراحی شده است. برای این منظور، استیبل کوین‌ها به دارایی‌های باثبات دیگر یا الگوریتم‌های مخصوص متصل می‌شوند و به این ترتیب، از ارزش آن‌ها پشتیبانی می‌شود.

بنابراین، استیبل کوین‌ها برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند دارایی‌های خود را در فضای رمزارز‌ها نگهداری کنند، بسیار مفیدند.


تغییر ارز دیجیتال به ارز فیات می‌تواند گران و وقت‌گیر باشد. اینجا است که استیبل کوین‌ها وارد عمل می‌شوند. این نوع دارایی‌ها با ترکیب مزایای ارز‌های دیجیتال و ثبات دارایی‌های پایدار، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک به شمار می‌روند.

استیبل کوین‌ها، پس از سقوط قیمت ارز‌های دیجیتال در سال ۲۰۱۷ میلادی، محبوبیت زیادی به دست آوردند. در آن سال، بیت کوین (BTC) که تقریباً به ۲۰ هزار دلار رسیده بود، بیش از ۵۰ درصد سقوط کرد. بنابراین، سرمایه‌گذاران به دنبال ارز‌های دیجیتال کم‌ریسک‌تری برای ذخیره ارزش دارایی‌های خود بودند. پس از موفقیت بهترین استیبل کوین‌ها در این زمینه، بانک فدرال رزرو ایالات متحده، تحقیقات در مورد ارز دیجیتال خود را همراه با دولت‌ها و بانک‌های مرکزی سایر کشور‌ها آغاز کرد.

نمودار قیمت تتر
نوسان در قیمت ارز‌های دیجیتال و موقعیت استیبل کوین‌هااستیبل کوین تتر (USDT) که در اصل متعلق به شرکتی مستقر در جزایر ویرجین بریتانیا است، با حدود ۶۸ میلیارد دلار سرمایه در گردش، از نظر ارزش بازار به عنوان سومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا شناخته می‌شود.

این استیبل کوین به عنوان یک واسطه‌ی مهم برای جابه‌جایی وجوه بین ارز‌های دیجیتال و پول نقد کاربرد دارد. ارزش این توکن توسط دلار، اوراق قرضه‌ی دولت و اوراق قرضه‌ی کوتاه مدت (از طرف شرکت‌های مختلف) پشتیبانی می‌شود.

سقوط استیبل کوین ترا یو‌اس‌دی باعث افزایش فشار فروش در بازار ارز‌های دیجیتال شد؛ تتر پیوند ۱:۱ خود را با دلار از دست داد، و این مسئله باور و ایمان سرمایه‌گذاران را به یک تکیه‌گاه مهم در اقتصاد کریپتو متزلزل کرد.

بریتانیا قصد دارد با وضع قوانین جدید، برخی از استیبل کوین‌ها را تحت نظارت قانونی خود قرار دهد؛ هدف از این اقدام بهره‌برداری از پتانسیل بالای فناوری کریپتو و بلاک چین برای کمک به مصرف‌کنندگان و بهبود فرایند پرداخت است.

این کشور در ماه می‌اعلام کرد، قوانین موجود را برای مقابله با سقوط استیبل کوین‌ها به‌روزرسانی خواهد کرد.

پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری تتر در بیانیه‌ای گفت: «از نظر ما بریتانیا کانون بعدی نوآوری‌های بلاک چین و اجرای گسترده‌ی پروژه‌های ارز‌های دیجیتال برای بازار‌های مالی خواهد بود.» وی افزود، این شرکت با نهاد‌های نظارتی بریتانیا همکاری خواهد کرد.

وزارت دارایی بریتانیا در مورد صحبت‌های پائولو آردوینو اظهارنظر نکرده است.

تتر علاوه بر راه‌اندازی استیبل کوین با پشتوانه دلار، توکن‌های متصل به یورو، یوان چین و پزو مکزیک را نیز ارائه می‌کند.
انواع استیبل کوین

بهترین استیبل کوین‌های موجود در بازار کریپتو

نوسان در قیمت ارز‌های دیجیتال و موقعیت استیبل کوین‌ها

در حال حاضر، تعداد زیادی استیبل کوین وجود دارد که در حالت کلی، بر اساس دارایی پشتیبان خود طبقه‌بندی می‌شوند.

۱. استیبل کوین‌های با پشتوانه کالایی

استیبل کوین‌های با پشتوانه کالایی، با دارایی‌های سخت و ملموس مانند طلا یا املاک و مستقلات پشتیبانی می‌شوند. رایج‌ترین دارایی مورد استفاده برای پشتیبانی از این نوع استیبل کوین ها، طلا است. البته، برخی از بهترین استیبل کوین‌ها نیز از چند فلز گران‌بهای مختلف برای ثبات قیمت خود استفاده می‌کنند.


۲. استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز‌های فیات

برای پشتیبانی از ارزش این نوع استیبل کوین ها، ارز‌های فیات مختلفی مانند دلار آمریکا، یورو و یوان چین به عنوان وثیقه نگهداری می‌شوند.


بیشتر استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز‌های فیات، با ذخایری از دلار آمریکا و با نسبت ۱:۱ پشتیبانی می‌شوند که تتر (USDT)، معروف‌ترین آن‌ها است.

این نوع استیبل کوین‌ها اغلب به دست یک نهاد متمرکز و مستقل مدیریت می‌شوند.


۳. استیبل کوین‌های با پشتوانه کریپتو

ارز‌های دیجیتال دیگر نیز می‌توانند برای پشتیبانی از ارزش استیبل کوین‌ها استفاده شوند. در این مورد، برای پشتیبانی از استیبل کوین‌ها معمولاً یک ارز دیجیتال با قیمت بسیار بالاتر انتخاب می‌شود که در صورت نوسان، قیمت استیبل کوین‌ها زیاد تحت تأثیر قرار نگیرد.

از سوی دیگر، این نوع استیبل کوین‌ها عرضه بسیار کمتری در مقایسه با ارز دیجیتال پشتیبان دارند. به عنوان مثال، به جای حفظ نسبت ۱:۱، برای هر ۲ هزار دلار از ارز دیجیتال پشتیبان، تنها ۵۰۰ دلار از استیبل کوین مورد نظر منتشر می‌شود.


۴. استیبل کوین‌های بدون پشتوانه

از استیبل کوین‌های بدون پشتوانه، به جای دارایی، ارز فیات یا ارز دیجیتال دیگر، توسط الگوریتم یا فرآیندی خاص پشتیبانی می‌شود. به عبارت دیگر، توسعه‌دهندگان این نوع استیبل کوین‌ها از الگوریتم‌هایی برای تنظیم عرضه و تقاضا و به این ترتیب، حفظ ارزش آن‌ها استفاده می‌کنند.

قرارداد‌های هوشمند مستقر در پلتفرم‌های غیر متمرکز می‌توانند به عنوان یک پشتیبان مستقل برای این نوع استیبل کوین‌ها عمل کنند.

ایده استیبل کوین‌های بدون پشتوانه، برای اولین بار توسط رابرت سامس (Robert Sams) و با انتشار وایت پیپر ارز فدرال رزرو (fedcoin) در سال ۲۰۱۴ میلادی مطرح شد.
نوسان در قیمت ارز‌های دیجیتال و موقعیت استیبل کوین‌ها

بهترین استیبل کوین‌های موجود در بازار کریپتو

همه استیبل کوین‌ها با هم برابر نیستند. با افزایش تعداد استیبل کوین ها، خوب است که از مفیدترین و بهترین گزینه‌های موجود در بازار آگاه شوید. در این بخش، بهترین استیبل کوین‌های موجود در بازار کریپتو را به شما معرفی می‌کنیم:


۱. تتر (USDT)

تتر، یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا و شناخته‌شده‌ترین استیبل کوین در دنیای ارز‌های دیجیتال است. تتر (USDT) همچنین به دلیل امنیت و یکپارچگی روان آن با پلتفرم‌های رمزارزی شناخته می‌شود.

توسعه‌دهندگان تتر، یک استیبل کوین با پشتوانه طلا نیز منتشر کرده‌اند که تتر گلد (XAUT) نام دارد.


۲. ترو یواس‌دی (TUSD)

استیبل کوین ترو یواس‌دی (TUSD) که به صورت ۱۰۰ درصدی با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود، جزو بهترین استیبل کوین‌ها با قابلیت تبدیل آنی به وجه نقد در بازار است. این استیبل کوین، کارمزد معاملات کمتری نسبت به انتقال الکترونیکی ارز‌های فیات و همچنین، نرخ بهره بالاتری در مقایسه با آن‌ها دارد.

تراست توکن (TrustToken)، شرکت توسعه‌دهنده ترو یواس‌دی، چندین استیبل کوین دیگر را نیز منتشر کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ترو ای‌یودی (TrueAUD)، با پشتوانه دلار استرالیا، ترو جی‎بی‌پی (TrueGBP)، با پشتوانه پوند انگلیس و ترو اچ‌کی‌دی (TrueHKD)، با پشتوانه دلار هنگ کنگ اشاره کرد.


۳. پکسوس استاندارد (PAX)

استیبل کوین پکسوس استاندارد به صورت ۱:۱ با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. پکسوس استاندارد، در پی بحث و جدال‌های پیرامون تتر در سال ۲۰۱۸ میلادی راه‌اندازی شد. در آن سال، شایعه شده بود که تتر، به صورت بدون پشتوانه به بازار تزریق شده است. به دنبال آن، توسعه‌دهندگان تتر از وجود حساب بانکی ۱.۸ میلیارد دلاری خود در بانک Deltec Bank & Trust، واقع در باهاماس خبر دادند و به این ترتیب، این شایعات را تکذیب کردند.


۴. یواس‌دی سی کوین (USDC)

یو اس دی سی کوین یک استیبل کوین پشتیبانی‌شده توسط کوین‌بیس (Coinbase)، یکی از بزرگ‌ترین کارگزاران و صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان است.


۵. بایننس یواس‌دی (BUSD)

صرافی رمزارزی بایننس (Binance) نیز، یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا و با نسبت ۱:۱ منتشر کرده است که بایننس یواس‌دی نام دارد.

خرید و فروش استیبل کوین‌ها

هر پلتفرم معاملاتی پیشرفته ارز‌های دیجیتال، امکان دسترسی به استیبل کوین‌ها را در کنار سایر رمزارز‌ها فراهم می‌کند. چه یک معامله‌گر فعال باشید و چه یک سرمایه‌گذار بلندمدت، استفاده از استیبل کوین‌ها یک رویکرد هوشمندانه برای حفظ و تثبیت ارزش دارایی‌های شما است.

برخی از بهترین صرافی‌ها و کارگزاری‌های رمزارزی برای معامله استیبل کوین‌ها عبارت‌اند از: ای‌ترو (eToro)، کوین‌بیس (Coinbase)، جمینی (Gemini)، آلترادی (Altrady)، بلاک‌فی (BlockFi) و ویاجر (Voyager).
مزایا و معایب استیبل کوین‌ها

مانند هر ارز دیجیتال دیگری، استیبل کوین‌ها نیز مزایا و معایب منحصربه‌فردی دارند.

مزایای استیبل کوین‌ها

خدمات مالی بدون مرز: استیبل کوین‌ها مانند سایر ارز‌های دیجیتال، امکان ارائه خدمات مالی بدون توجه به مرز‌های فیزیکی را فراهم می‎کنند.

سرعت بالای معامله: معاملات مالی انجام‌شده روی بلاکچین‌ها بسیار سریع‌تر از فرآیند‌های سنتی است. معاملات استیبل کوین‌ها نیازی به تأیید اشخاص ثالث ندارند. بنابراین، هم به سرعت انجام می‌شوند و هم نیازی به پرداخت کارمزد به اشخاص ثالث نیست.

شفافیت: معاملات استیبل کوین‌ها روی یک دفتر کل عمومی یا بلاکچین ثبت می‌شوند و به این ترتیب، به دست تمامی افراد قابل کنترل هستند؛ گزینه‌ای که در معاملات ارز‌های فیات وجود ندارد.

معایب استیبل کوین‌ها

متمرکزسازی: بر خلاف برخی از ارز‌های دیجیتال، بیشتر استیبل کوین‌ها به دست سازمان‌های متمرکز و صاحب کوین ایجاد می‌شوند. حتی دای (DAI)، یک استیبل کوین معتبر که به صورت غیر متمرکز به بازار عرضه می‌شود، تحت نظارت سازمان متمرکز خود قرار دارد.

نیاز به حسابرسی شخص ثالث: برای اطمینان از میزان ارزش دارایی‌ها، استیبل کوین‌ها باید به دست اشخاص ثالث حسابرسی شوند.

رشد کمتر: استیبل کوین‌ها در مقایسه با سایر ارز‌های دیجیتال، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالایی را برای سرمایه‌گذاران فراهم نمی‌کنند.

در نتیجه؛ بیشتر سرمایه‌گذاران رمزارزی با این موضوع موافق‌اند که داشتن یک یا دو استیبل کوین در سبد دارایی‌ها، روش خوبی برای ایجاد تنوع و محافظت از ارزش آن‌ها است. اگر شما به طور فعال در حال معامله آلت کوین‌های پرنوسان هستید، می‌توانید با استفاده از بهترین استیبل کوین‌ها به سرعت از سقوط ارزش دارایی‌های خود جلوگیری کنید.

سؤالی که وجود دارد این است که آیا استیبل کوین‌ها فضای ارز‌های دیجیتال را مختل می‌کنند یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال، کارشناسان می‌گویند که تصاحب کامل بازار توسط استیبل کوین‌ها بعید است؛ چون استیبل کوین‌ها و ارز‌های دیجیتال با اهداف مشخص و جداگانه‌ای توسعه داده شده‌اند. در واقع، استیبل کوین‌ها به عنوان یک ابزار مالی برای تبدیل دیجیتالی پول عمل می‌کنند.

در نهایت، بهترین استیبل کوین‌ها می‌توانند نقدینگی بازار‌های مبادلاتی را فراهم کنند، به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک عمل کنند و از دارایی‌های شما در حوزه دیجیتال محافظت نمایند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: