نماینده انجمن های صنفی مطرح کرد
کد خبر: ۳۷۹۳۰۱
۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
0
دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه ماندگاری در شغل در سال جاری افزایش یافته است گفت: برای بهبود معیشت کارگران پیشنهاد بن الکترونیک را داده ایم.
افزایش ماندگاری کارگران در مشاغل
هادی ابوی با اشاره به افزایش حقوق‌ها در سال جاری گفت: افزایش حقوق‌ها باعث افزایش ماندگاری کارگر در محیط کار شده است. با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و عقب ماندگی مزدی کارگران طی سال‌های گذشته ماندگاری در مشاغل مختلف بسیار پایین بود. مطابق گزارش وزارت کار ماندگاری در مشاغل ۳۰ درصد در سال جاری افزایش یافته است که شاید بتوان گفت که افزایش حقوق‌ها یکی از دلایل این میزان رشد است.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ادامه داد:درست است که حقوق ۵۷ درصد افزایش یافت، هم با جراحی اقتصادی قیمت تمام کالا‌ها هم افزایش یافت. سهم مزد در قیمت تمام شده کالا حدود ۷ تا ۸ درصد است؛ بنابراین نمی‌تواند دلیل بر گرانی‌ها باشد.

ابوی با اشاره به اینکه مسکن یکی از مشکلات متعدد کارگران است گفت: رقم حق مسکن چشمگیر نیست و حتی هزینه کارمزد مشاور املاک را هم برای کارگر پوشش نمی‌دهد و به‌عنوان یک کمک‌هزینه مطرح است. عمده تمرکز شورای‌عالی کار روی حقوق و معیشت است و ما هنوز از نقطه مطلوب برای کارگر که در وضع اقتصادی موجود یک زندگی آبرومندانه و در رفاه داشته باشد، فاصله داریم. مصوباتی مانند تعیین نرخ حق مسکن دومرحله‌ای است و تصویب آن از سوی شورای کار و تأیید آن از سوی وزارت کشور صورت می‌گیرد؛ که این مسئله یا باید کامل قبول شود یا کامل رد شود. در جلسات شورای کار بر اساس گفتگو با جامعه کارگری و کارفرمایی، دستمزد و حق مسکن تعیین می‌شود. اینکه در هیئت‌وزیران رقم حق مسکن را از ۶۵۰ هزار تومان به ۵۵۰ هزار تومان تغییر دهند، به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد و این تغییر به‌هیچ‌وجه قانونی نیست.

وی با تأکید بر اینکه دستمزد کارگران قبل از جراحی اقتصادی بود گفت: برای بهبود معیشت کارگری، پیشنهاد ما بن الکترونیک است که موافقان و مخالفان خودش را داشت. باتوجه‌به تحولات اقتصادی و مشکلات کارگران و اینکه این قشر جز دستمزد حمایت دیگری ندارد، پیشنهاد پرداخت بن الکترونیک می‌تواند کمک حال آن‌ها باشد که امیدواریم در دستور کار قرار گیرد.
برچسب ها: کارگر ، انجمن ، حقوق ، کار ، اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: