کد خبر: ۳۷۹۳۴۴
۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
0
​روند نرخ سود بازار‌های مالی در هفته آخر خرداد ۱۴۰۱ نشان از نوسانات مختلف این شاخص‌ها داشته است. در وام مسکن در حالی که نرخ سود وارد کانال ۲۷ درصد شده بود در پایان این هفته روندی کاهشی داشته و در مرز ۲۶ درصد قرار گرفت. طبق بررسی‌ها این تنها بازاری بود که روند نرخ سود در آن نزولی بوده است.
افت و خیز نرخ سود‌ها در هفته آخر بهار ۱۴۰۱
در بازار‌های مالی نرخ سود‌ها همواره علامتی از رونق یا رکود به شمار می‌آیند. دربرخی بازار‌های آخرین هفته خرداد ماه این متغیر‌ها افزایشی بوده و در بعضی دیگر نیز از سطح بالای خود فاصله گرفته است.

یکی از مهم نرین این بازارها، بازار اولیه اوراق بدهی دولتی بوده که در هفته اخیر وضعیت نرخ سود آن روندی صعودی داشته است.

افزایش نرخ سود در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی
بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در ابتدای خرداد ماه امسال آغاز شده و تا پایان این ماه در ۵ مرحله برگزار شد.

در این بازار، دولت اوراق بدهی خود را به مشتریان خود فروخته و از این طریق سعی می‌کند تا کسری بودجه را تامین کند. برخی تحلیلگران معتقدند هرچه حجم معاملات در این بازار بیشتر باشد احتمال رشد تورم در جامعه کمتر خواهد بود.

نرخ سود اوارق بدهی دولتی همواره یکی از علامت‌های مهم و جذابیت‌های تاثیرگذار بر رشد معاملات بوده که در این هفته به صورت موزون به ۲۱.۷ درصد رسیده و از هفته قبل خود ۰.۲ واحد درصد بیشتر شده است. با این حال افزایش نرخ سود دراین بازار موجب نشد تا حجم معاملات نیز در بازار اولیه رشد چندانی داشته باشد و در کانال ۲ هزارمیلیارد تومان به ثبت رسید.

رشد نرخ سود در بازار باز هفته پایان بهار
اوراق خریداری شده از سوی نهاد‌های مالی می‌تواند در بازار باز نیز خرید و فروش شود. در این بازار بانک مرکزی با خرید اوراق از بانک‌ها در نهاد‌های مالی نقدینگی تزریق کرده و این نهاد‌ها نیز متضمن می‌شوند تا در تاریخ سررسید هفت روزه و با نرخ سود معلومی که بانک مرکزی آن را تعیین می‌کند دوباره اوراق را از این نهاد خریداری کنند.

در همین رابطه در هفته پنجم خردادماه امسال سهم تزریق پول در بازار باز کاهشی شده و اکنون به کمترین میزان خود در سال جاری رسیده است. چیزی در حدود ۶۴ هزار میلیارد تومان.

نرخ سود در این بازار، اما روندی افزایشی داشته و در این مقطع با ثبت ۱۹.۵ درصد در بالاترین سطح خود در شش ماه اخیر قرار گرفته است. در کنار بازار باز، بانک مرکزی در بازار دیگری نیز اقدام به مدیریت نقدینگی بانک‌ها می‌کند.

رکوردشکنی نرخ سود بین بانکی در ابتدای تابستان
در بازار شبانه تاریخ سررسید بده‌بستان بانک‌های دارای مازاد و دارای کسری کوتاه مدت‌تر بوده و از این رو به آن بازار شبانه می‌گویند. در این بازار اعتبارات قاعده‌مند که نمایانگر تزریق بانک مرکزی در این بازار بوده و نرخ سود ۲۲ درصدی دارد مسیری نزولی را ثبت کرده است. این سقف نرخ سود در بازار بین بانکی است.

نرخ سود موزون معاملات در این بازار، اما به عنوان نرخ بهره بوده و از اهمیت بالایی در اقتصاد کشور برخوردار است. در همین رابطه بررسی ها‌ی آماری نشان می‌دهد در این هفته‌ها نرخ بهره روندی افزایشی داشته که برخی کارشناسان دلیل این ماجرا را احتمال سیاست ضدتورمی بانک مرکزی در این بازای می‌دانند.

اخرین بازار مورد بررسی در این هفته به وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه تعلق دارد که در هفته اخیر روندی نزولی داشته است.

افت نرخ سود در بازار وام مسکن در هفته اخر خرداد
متقاضیان وام مسکن می‌توانند با خرید اوراق تسه از بانک مسکن بدون منتظر ماندن در صف اقدام به اخذ وام جهت خرید خانه کنند.

قیمت این اوراق در بازار وام مسکن کشف شده و با اعتبار ۵۰۰ هزار تومانی آن خریداران می‌توانند طلب وام از بانک مسکن کنند. طبق اعلام بانک مسکن نرخ سود اسمی آن در حدود ۱۷.۵ درصد بوده، اما از آن جا که متقاضیان در خرید اوراق در ابتدا هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند بنابراین دیکر نرخ سود اوراق در بازه اسمی خود نبوده و در نتیجه مقداری واقعی خواهد داشت؛ بنابراین رشد هزینه وام مسکن در تغییرات نرخ سود واقعی آن نیز منعکس می‌شود.

در همین رابطه در هفته‌های اخیر که قیمت اوراق به مرز ۱۴۰ هزار تومان نزدیک شده بود نرخ سود وام در کانال ۲۷ درصد قرار داشت، اما در آخرین مقطع هفت روزه بهار این شاخص به سطح ۲۶.۱۳ درصد تنزل پیدا کرده و کمترین میزان خود در دوهفته گذشته را ثبت کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: