کد خبر: ۳۷۹۴۲۹
۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
0
احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به توافقات انجام شده در تغییر اراضی دوشان تپه با بیان اینکه این اراضی ظرفیت بسیار مناسبی برای امداد رسانی در زمان بحران و پدافند غیر عامل است گفت: هرگونه تغییر موجب قتل عامل مردم در زمان بحران و مسدود شدن خدمات رسانی در زمان حادثه می‌شود.
هشدار درخصوص قتل عام تهرانی‌ها در زمان بحران
تبدیل اراضی ۵۰ هکتاری دوشان تپه به بوستان و خیابان واکنش یکی از اعضای شورای شهر تهران را در پی داشت براساس هشدار این عضو شورای شهر تهران درصورت حذف باند پروازی این پادگان در زمان بحران تهران فاجعه انسانی رخ می‌دهد.

احمد صادقی با اشاره به این که در چند روز گذشته خبری مبنی بر تبدیل ۵۰ هکتار اراضی دوشان تپه به بوستان و خیابان از سوی شهردار منطقه ۱۳ در سرویس‌های خبری به چشم خورد. در خبر آمده قرار بوده ۲۰ هکتار از پادگان تغییر کاربری پیدا کند که با توافقات انجام شده به ۵۰ هکتار تغییر پیدا کرد. زمانی که این اراضی به شهرداری تحویل شود کار به صورت عملی شروع خواهد شد و قسمتی برای استفاده عموم اختصاص داده خواهد شد و کاربری‌های زیادی می‌توان تعریف و اجرا کرد این متنی است که از سوی شهردار منطقه ۱۳ بیان شده است.

وی ادامه داد: این خبر در وهله اول خبر مسرت انگیزی است، ولی می‌خواهم از فاجعه بزرگی که از این تصمیم در حال رخ دادن است مردم تهران را آگاه کنم و در صورت لزوم تذکرات لازم را به دست اندرکاران از جمله شهرداری تهران داده باشم.

به گفته صادقی طرح موضعی اراضی دوشان تپه در منطقه ۱۳ یکی از تکالیف طرح جامع تهران بوده که تا کنون محقق نشده و با توجه به موقعیت و قابلیت‌هایی که این محدوده در شرق تهران دارد باید گفت این منطقه یکی از محدود فرصت‌های پایتخت است که می‌تواند برای مدیریت بحران و پدافند غیر عامل مورد استفاده قرار گیرد. موضوع تصمیم گیری در این اراضی یک موضوع ملی است و اهمیت بسیار دارد. با توجه به قابلیت دسترسی به دو بیمارستان اصلی شهر و همچنین وجود استادیوم و زمین تنیس و فضای ساخته شده باز شهری اراضی فوق یکی از نقاط مهم جهت پشتیبانی و اسکان اضطراری حوزه شرق تهران است.

وی ادامه داد: معاونت امور بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور طی نامه مورخ ۳ دی ۹۹ بر حفظ باند پروازی موجود و طراحی کاربری مرتبط با مدیریت بحران در این اراضی نظیر مرکز آموزشی و پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران ضمن لحاظ نیاز‌های معطوف به ساختار ارتباطی و سازمان فضای منطقه تاکید کرده واداره کل مدیریت بحران استان تهران طی نامه‌ای مورخ ۲۹ اذر ۹۹ با توجه به نظریه فرمانداری تهران و همچنین دبیر خانه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مبنی بر عدم تناسب و تعادل زیر ساخت‌های حوزه مقابله با بحران در کلان شهر تهران و حفظ المان‌های چند عملکردی به منظور ارتقا توان پاسخگویی در شرایط اضطرار به ویژه در شرق تهران ضمن تاکید بر حفظ کاربری و وضع موجود آن به عنوان ظرفیت عملیاتی بالفعل مخالفت خود را با هر گونه تغییر کاربری باند پروازی اعلام کرده است.

این عضو شورای شهر تهران یادآور شد:‌سازمان پدافند غیر عامل طی نامه مورخ ۱۰ آذر ۹۹ موضوع لزوم حفظ باند پروازی موجود در مواقع بحرانی و اضطرار جهت انتقال مصدومین و مجروحین و همچنین به عنوان اصل جایگزین در صورت اختلال و آسیب دیدن فرودگاه مهر آباد مطرح کرده که در بررسی مطالعات طرح موضوعی آن محدوده بر حفظ باند پروازی موجود با لحاظ آیین نامه اجرایی تعیین حرایم حفاظتی امنیتی اماکن و تاسیسات کشور و ضمن تعامل با آن سازمان تاکید کرده است. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران طی نامه ۱۰ آذر ۹۹ بر ابقای باند پروازی پادگان مذکور در راستای پوشش نیاز‌های امدادی و ایجاد شرایط مطلوب بر مبنای پدافند غیر عامل بر حفظ باند پروازی فرودگاه و لحاظ محدودیت‌های شهرسازی و کاربری اطراف اراضی دوشان تپه اشاره کرده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: علی رقم مواردی که اشاره شد کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران در جلسه ۶۲۷ خود بر اساس آخرین توافق بین شهرداری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح مصوباتی را به شورای عالی شهر سازی و معماری پیشنهاد می‌دهد و شورای عالی شهر سازی و معماری در کمال تعجب با آن موافقت می‌کند.

صادقی خاطر نشان ساخت: بر اساس این مصوبه کلیه نظرات کارشناسی دستگاه‌های مسئول و کارشناس نادیده گرفته می‌شود و وضعیت اراضی تغییر کاربری می‌شود تا جایی که در بند مصوبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تغییر کابری مسکونی به مساحت ۲۰۶ هزار و ۱۴۰ متر مربع در حداکثر ۱۱ طبقه موافقت شده و پیش بینی سرانه‌های دیگر از قبیل ورزشی، فرهنگی، تجیهزات شهری و تجاری نیز دیده شده است. این یعنی نادیده گرفتن کلیه ملاحظات ایمنی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل و بی توجهی به دستگاه‌های مسئول در این زمینه.

صادقی در ادامه با اعلام هشدار به نمایندگان مردم در نهاد‌های ذیربط گفت: اعضای کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران، اعضای شورای عالی شهر سازی و معماری، اعضای شورای اسلامی شهر تهران قرار نیست رفع مشکل کنونی و ارایه خدمات در حوزه خدمات شهری، شهرسازی و معماری موجب قتل عامل مردم در زمان بحران و مسدود شدن خدمات رسانی در زمان حادثه شود.

وی افزود: استفاده از اراضی پادگان دوشان تپه بعنوان یکی از مهمترین زیر ساخت‌های مدیریت بحران شرق تهران مورد نظر است و باند پروازی موجود می‌تواند در مواقع بحرانی جهت انتقال مصدومین و مجروحجین تامین اقلام ضروری نظیر غدا و دارو را انجام دهد لذا ظرفیت مناسبی بوده و موجب تسهیل مدیریت بحران می‌شود. ضمن اینکه فرودگاه مهر آباد در مواقع اضطراری به تنهایی نمی‌تواند ظرفیت امداد رسانی و عملیات امداد و نجات را تامین نماید و ضمن توجه به اصل جایگزینی در پدافند غیر عامل در صورت اختلال و آسیب دیدن فرودگاه مهر اباد پادگان دوشان تپه ظرفیت مناسبی باشد.

صادقی گفت: لذا تاکید می‌شود بررسی‌ها و مطالعات این طرح با حفظ باند پروازی موجود و هر گونه تغییر در حرائم و کاربری‌ها بایستی با هماهنگی با سازمان پدافند غیر عامل و مدیریت بحران کشور و سایر مراجع ذیصلاح انجام شود و گزارش هر گونه اقدامی به شورا ارایه شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: