کد خبر: ۳۷۹۴۳۰
۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰
0
یک عضو شورای شهر تهران ازهمکاری اراذل و اوباش با متخلفان ساختمانی خبر داد که دادستان کل کشور درواکنش به این موضوع گفت: استفاده از اراذل و اوباش در ساخت و ساز‌ها امری عجیب است و شما مورد و مصداق را به دادستان‌های شهر یا شهرستان بگویید و اجازه نمی‌دهیم افراد متخلف از اراذل و اوباش برای تخلف خود استفاده کنند.
اراذل و اوباش با متخلفات ساختمانی هم دست شدند
محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور امروز با حضور در صحن شورای شهر تهران با بیان این که یکی از اثرگذارترین و مهمترین اقدامات، صیانت از حقوق مردم و به کار گرفتن ظرفیت قانونی دادستان‌ها به عنوان مدعی العموم است و همچنین اینکه آنچه در شورا‌ها انجام می‌شود نیاز به نظارت دارد گفت: متاسفانه ارتباط چندانی بین شورا و دادستانی وجود ندارد. تخلفات ساختمانی از جمله مهمترین موضوعاتی است که باید بررسی شود. مدیریت شهر یکی از عمده وظایف شهرداری است و اگر شورا در نظارت شاهد نواقصی بود باید به دادستانی به عنوان مدعی العموم اعلام کند، اما متاسفانه بین دادستانی و شورا‌ها ارتباط چندانی نیست. متاسفانه در مواردی شوراها، زمینه بروز تخلفات می‌شوند. شورای عالی استان‌ها اختیاراتی دارد که قوه قضاییه ندارد و می‌تواند لایحه تدوین کرده و به مجلس ارائه دهد که شورا‌های شهر باید از این فرصت استفاده کنند.

وی تأکید کرد: شورا‌ها برای خدمات شهرداری‌ها ریل‌گذاری می‌کند. اگر در این مسیر به مانعی برخورد می‌کنید و ظرفیت لازم را ندارید باید بلافاصله از دادستان مطالبه کنید. متأسفانه این رابطه وجود ندارد یا به عنوان یک وظیفه محسوب می‌شود. متأسفانه گاهی خود شورا‌ها زمینه‌ساز تخلفات شهری هستند که در همین رابطه گزارشی در استان تهران از تخلف انجام شده از دادستان به بنده رسید. از سوی دیگر شورای عالی استان‌ها نیز ظرفیت بسیار خوبی است که می‌تواند طرح و لایحه به مجلس و دولت ارسال کند. این ظرفیتی است که حتی قوه قضاییه نیز ندارد. در بند ش ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور دستگاه‌های مختلف را مکلف کرده در مورد مدیریت بحران اعمال قانون کند. در حادثه دلخراش متروپل آبادان ما ورود جدی پیدا کردیم و هفته گذشته گزارش را نهایی کردیم که در فرصت مناسبی اطلاع‌رسانی خواهد شد. وقتی موضوع را بررسی کردیم یکی از موثرترین عوامل کوتاهی‌هایی بود که در حوزه شهرداری و نظارت شورای شهر به وقوع پیوسته است و همه مکاتبات و اسناد آن نیز موجود است.

دادستان کل کشور گفت: تمام اسناد در این زمینه موجود است. تهران حوزه کاری اعضای شوراست و به عنوان یک مسئول عنوان می‌کنم که تهران در این خصوص مشکلات عدیده‌ای دارد؛ لذا یکی از مطالبات جدی اینجانب از اعضای شورا این است که برنامه ریزی کرده و ساختمان‌هایی که این قابلیت را دارند که حادثه دلخراشی در آن‌ها روی دهد، شناسایی کنند.

منتظری با اشاره به اینکه زمانی ۱۲۹ ساختمان ناایمن در تهران شناسایی شده بود، افزود: در بافت فرسوده به ویژه در مناطق جنوبی تهران مشاهده می‌شود که ساختمان‌های ناایمن وجود دارند و باید فکری به حال آن‌ها کنیم. باید شهرداری‌ها را مکلف کنیم ساختمان‌ها را از همان کلنگ اول‌شان ایمن بسازند. گاهی قبل از اینکه ساختمان گواهی پایان کار بگیرد ساختمان را می‌فروشند. اگر مقید کنیم که هر نقل و انتقال در ساختمان‌ها منوط به اخذ پایان کار باشد اتفاق بسیار خوبی است.

او در ادامه متذکر شد: کارشناسان باید در این زمینه به کار گرفته شوند. وقتی کارشناسان اظهار نظر می‌کنند که ساختمانی با مشکل مواجه است مداخله و در صورت نیاز از ظرفیت قوه قضاییه استفاده کنید تا برخورد لازم انجام شود. من در این خصوص اتمام حجت می‌کنم که جان و سلامت افراد و امنیت جامعه برای ما مهم است و باید به صورت جدی‌تر در دستور کار قرار بگیرد.

دادستان کل کشور افزود: در بافت فرسوده و قدیمی تهران و مناطق جنوبی شهر، ساختمان‌های خطرناکی دیده می‌شود که باید برای آن فکری شود. استدعای من این است که شهرداری‌ها مکلف شوند از ابتدای امر و کلنگ زنی یک ساختمان، رعایت اصول ایمنی در آن الزامی شود و اجازه ندهید با توصیه‌ها و سفارشات، از رعایت این اصول جلوگیری شود.

منتظری همچنین درخصوص رأی وحدت رویه که هفته گذشته در دیوان عدالت اداری کشور صادر شد، گفت: به اعتقاد من این رأی مشکل ساز خواهد شد. چراکه دو رأی متعارض در خصوص تغییر کاربری صادر شده بود که در این زمینه رأی وحدت رویه صادر شد و بر اساس این رأی، اقدام در برابر تخلف در تغییر کاربری، آنی بوده و اگر در همان روز تعقیب کیفری انجام ندهیم در آینده قادر به تعقیب نخواهیم بود و این باعث می‌شود دامنه تخلفات گسترده شود.

جعفر شربیانی عضو هیات رئیسه شورا پس از استماع سخنان دادستان کل کشور طی پرسشی گفت: چرا برخورد جدی با ترک فعل‌هایی که گزارش می‌شود قبل از وقوع حادثه نمی‌کنید. به عنوان مثال در صحن شورای شهر خبر دادیم که در کانال عباس آباد شهر ری یک کودک جان خود را از دست داده و این نتیجه ترک فعل‌ها بوده است، اما اقدامی صورت نگرفت.

منتظری نیز در مورد این مساله گفت: مساله ترک فعل را باید به طور جدی بررسی کنیم، اما در برخی از مواقع ضعف قانونی داریم. اما اگر عمل یا ترک فعل به صورت مسلم باشد با آن برخورد می‌شود و در قانون برای برخی از ترک فعل‌ها جرم انگاری نشده و قوه قضاییه نیز به دنبال حل این مساله است.

اقراریان رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا نیز گفت: متروپل‌های آینده بعضا به صورت غیر مجاز در تهران، ساخته می‌شوند، و همچنین دیده می‌شود که از اراذل و اوباش برای پوشش تخلف خود در ساخت و ساز‌ها استفاده می‌کنند و شهرداری‌ها نمی‌توانند جلوی تخلف را بگیرند.

منتظری در واکنش به این تذکر گفت: استفاده از اراذل و اوباش در ساخت و ساز‌ها امری عجیب است و شما مورد و مصداق را به دادستان‌های شهر یا شهرستان بگویید و اجازه نمی‌دهیم افراد متخلف از اراذل و اوباش برای تخلف خود استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه دو درخواست به مدیریت شهری گفت: یکی از مسائل فرهنگی است چرا که خیلی بر روی شهر تهران کار می‌کنند که فضای آن غیر اخلاقی و غیر اسلامی شود و هزینه و پول صرف می‌شود و بعد در فضای بی در و پیکر مجازی آن را منتشر کرده و از دختران جوان و نوجوان استفاده می‌کنند و این کار گسترده و حساب شده‌ای است و این برای ما زشت است که با این همه شهدا، سرمایه گذاری و هزینه‌ای که کرده ایم اجازه دهیم ۴ نفر از خارج مأمور شوند و ما خبر داریم که آمریکا و استکبار پشت این جریانات هستند.

منتظری تاکید کرد: باید کار فرهنگی را در دستور کار قرار داده و فعالیت گسترده‌ای در این زمینه انجام شود تا موکول به کار قضایی نشود. حتی برخی می‌گویند چرا با بدحجابی و بی حجابی برخورد نمی‌کنید. اما سوال است که آیا برخورد قضایی کارساز است؟ کار فرهنگی باید انجام شود که مسئول، برنامه و ... دارد و مسئولین فرهنگی باید به وظایف فرهنگی عمل کنند.

دادستان کل کشور سخنان خود به نامتناسب بودن شرایط زندان‌های پایتخت اشاره داشت و افزود: وضعیت زندان‌ها در تهران مناسب نیست و حتی دو زندان تهران، یعنی رجایی شهر و قزل حصار در حال حاضر خارج از تهران هستند و مشکلات عدیده‌ای را ایجاد کرده اند و ما نمی‌توانیم شهر را فاقد زندان قرار دهیم. چرا که این اوباش سارقان وغیره بدون زندان نباید باشند و درست است که سیاست کاهش حبس در دستور است، اما سارقان و اخلالگران امنیت و غیره، نیاز به زندان دارند و از مدیریت شهری می‌خواهیم که این مساله را پیگیری کند چرا که ساخت زندان جدید و زمین و اعتبار و ... می‌خواهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: