کد خبر: ۳۷۹۵۳۳
۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
0
حجت الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی گفت: شهید بهشتی در معرفی اسلام و افشای ظلم رژیم پهلوی و تبیین حق و عدالت، نقش تاثیر گذاری داشت.
شهید بهشتی حق و عدالت را تبیین می‌کرد
شهید سید محمد حسینی بهشتی، از شاگردان علامه طباطبائی بود، ریاست دیوان عالی کشور، دبیر کلی حزب جمهوری اسلامی و عضویت در مجلس خبرگان، از مسئولیت‌های شهید بهشتی بود. او در راه انقلاب و اسلام فعالیت‌ها می‌کرد و سرانجام همراه جمعی از یارانش، در هفتم تیر ماه در دفتر مرکزی حزب جمهوری، توسط منافقین به شهادت رسید.

آیت الله بهشتی در عرصه قلم نیز فعالیت‌های داشت و کتابی به نام «نماز چیست؟» در بین آثارش دیده می‌شود. برای شناخت شخصیت دینی، علمی و سیاسی آیت الله بهشتی با حجت الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی استاد خارج فقه گفتگو کردیم.

از آموزش دروس دینی به روش جدید تا مبارزات سیاسی

حجت الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی گفت: وی از معدود روحانیان تحصیل‌کرده دانشگاهی و آشنا به زبان‌های انگلیسی و آلمانی بود، او از بنیان‌گذران و اساتید مدرسه علمیه حقانی است که دروس دینی را به روش‌های جدیدتر آموزش می‌داد و دبیرستان دین و دانش را نیز با هدف تقویت علمی جوانان مذهبی تاسیس کرد.

به گفته استاد خارج فقه، سوابق علمی و شخصیت علمی ایشان از نگاه حوزه و دانشگاه قابل تقدیر است، شهید بهشتی شاگرد ممتاز شخصیت‌هایی مثل علامه طباطبایی، امام خمینی (ره)، مرحوم آیت الله بروجردی بوده اند.

او می‌گوید: شهید بهشتی از مخالفان نظام سلطنتی پهلوی حاکم بر ایران بود و علیه آن مبارزه سیاسی می‌کرد به همین دلیل مدتی از ایران خارج شد و در این مدت در مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان فعالیت می‌کرد که در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و بر فعالیت‌های فرهنگی از جمله تدوین کتب درسی دانش‌آموزان متمرکز شد.

آیت‌الله بهشتی در علوم اسلامی و انسانی صاحب نظر بود

حجت الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی گفت: آیت الله بهشتی مجتهدی متفکر، در جامعیت علمی کم نظیر و در اکثر علوم اسلامی و انسانی معاصر صاحب نظر بودند، علاوه بر این با سایر علوم روز هم آشنایی داشتند، ایشان مفسر قرآن، مسلط به فلسفه و کلام اسلامی، مسلط بر فقه و اصول و تاریخ اسلام و اهل بیت بودند.

به گفته استاد خارج فقه، این‌ها همه در کنار تدبیر، عقل و درایت ایشان موجب شده تا شهید بهشتی بتواند فهمی جامع از مسائل اسلام و مسلمین و آنچه در جهان اسلام جاری بود داشته باشد.

عدالت در کلام و رفتار آیت الله بهشتی منحصربه فرد است

او می‌گوید: فهم و معرفت شهید بهشتی نسبت به اسلام و مکتب اهل بیت موجب شده بود که زندگی ایشان بازتابی از دین اسلام باشد، همچنین تسلط بر احساسات، مدیریت بر خود و تفکرات خویش، خارج نشدن از مسیر اعتدال و حق، توجه به ضعیفان و مستضعفان جامعه، عدالت در کلام و رفتار ایشان از او شخصیتی منحصر به فرد ساخته است.

به گفته حجت الاسلام والمسلمین مشیری خراسانی، اخلاق و تقوی، نظم، التزام به امور خانواده و وفای به عهد، خودداری از برچسب زدن و نسبت دادن صفت‌های مذموم و ناروا حتی نسبت به مخالفین از دیگر ویژگی‌های رفتاری شهید بهشتی است.

نقشه راه دکتر بهشتی مکتب تشیع بود

استاد خارج فقه گفت: شهید بهشتی یکی از فعالان سیاسی است که نقشه راهش را مکتب تشیع مشخص می‌‎کرد، ایشان در سال ۱۳۴۲ به جرم فعالیت‌های انقلابی علیه رژیم شاه از اقامت در قم ممنوع و از آن شهر تبعید شد، آن شهید بزرگوار در اثر مبارزه و حرکت در مسیر اهداف نهضت الهی امام خمینی در فاصله سال‌های ۴۹ تا ۵۷ سه بار توسط ساواک دستگیر شد، او از عناصر فعال جامعه روحانیت بود که در سازماندهی و رهبری تظاهرات و راهپیمایی‌های میلیونی مردم مسلمان ایران نقشی بزرگ به عهده داشت.

او گفت: آخرین باری که ساواک او را دستگیر کرد به او گفتند تو را دستگیر کرده ایم تا راهپیمایی‌های تاسوعا و عاشورا صورت نگیرد و شهید بهشتی در پاسخ گفت اشتباه شما در همین است چه مرا آزاد کنید و چه نکنید این راهپیمایی‌ها صورت خواهند گرفت، این کار‌ها قائم به شخص نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: