کد خبر: ۳۷۹۵۵۳
۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
0
سود خالص بانک کارآفرین۱۱ درصد افزایش یافت.
کارآفرین بر مدار رشد
گزارش‌های منتشر شده بر روی کدال نشان می‌دهد که سود خالص بانک کارآفرین با رشد ۱۱ درصدی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به ۱۲ هزار و ۹۵۱ میلیارد و ۲۶۴ میلیون ریال رسیده و بانک کارآفرین به ازای هر سهم ۳۲۸ ریال سود شناسایی کرده است.

بررسی آمار و ارقام منتشر شده بر روی کدال نشان می‌دهد که بیشترین افزایش درآمد بانک طی سالسال ۱۴۰۰ مربوط به درآمد تسهیلات اعطایی و سپرده گذاری با ۸۱درصد رشد است که حدودا به ۶۵.۷ هزار میلیارد ریال رسیده است. در حالی که درآمدتسهیلات اعطایی و سپرده گذاری طی کل سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۶.۳ هزار میلیارد ریال بود.

همین آمار تاکید می‌کند که به واسطه سیاست‌های بانک جهت افزایش درآمد‌های غیر مشاع درآمد کارمزدی ۷۱ درصد رشد داشته است. در عین حال درآمد تسهیلات هم با رشد ۹۱ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل به بیش از ۵۶ هزار میلیارد ریال رسیده است و در آمد سپرده گذاری طی دوره مورد گزارش نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱درصد رشد نشان می‌دهد.

با توجه به حجم مناسب اوراق مشارکت بانک در راستای کاهش ریسک نقدینگی، درآمد سرمایه گذاری از این محل نیز رشد ۷۶درصدی داشته است.

رشد نسبت کفایت سرمایه

از آنجایی که سرمایه مناسب و کافی یکی از شرایط لازم برای حفظ سلامت نظام بانکی است و هر یک از بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تضمین ثبات و پایداری فعالیت‌های خود باید همواره نسبت مناسبی را میان سرمایه و ریسک موجود در دارایی‌های خود برقرار کنند. اطلاعات وآمار منتشر شده از عملکرد ۱۴۰۰ بانک کارآفرین همچنین نشان می‌دهد در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ نسبت کفایت سرمایه با رشد همراه بوده و این شاخص از ۱۰.۸۳ درصد در پایان سال ۱۳۹۹ به ۱۰.۹۸ در پایان سال ۱۴۰۰ رسیده است.

کارکرد اصلی این نسبت حمایت بانک در برابر زیان‌های غیر منتظره و نیز حمایت از سپرده گذاران و اعتبار دهندگان است. بدلیل حفاظی که این نسبت در برابر زیان‌های وارده ایجاد می‌کند، حفظ و نگهداری سرمایه کافی و متناسب با مخاطرات موجود منبع اصلی اعتماد عمومی به هر بانک بطور اخص و سیستم بانکی بطور اعم است.

رشد تسهیلات دهی ۸۶ درصد شد

آمار‌های منتشر شده بر روی کدال از عملکرد مالی بانک کارآفرین نشان می‌دهد که بانک کارآفرین در سال۱۴۰۰در بخش نسبت تسهیلات دهی از محل سپرده‌های جذب شده پیشرفت بسیار خوبی داشته است و سال ۱۴۰۰ را با رشد۸۶ درصدی به پایان رسانده است.

NPL، ۳.۹ درصدی در سال ۱۴۰۰

بررسی گزارش‌های حسابرسی نشده برروی کدال نشان می‌دهد که نسبت مطالبات غیر جاری به کل تسهیلات پرداختی NPL که از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی فعالیت بانک‌ها است و بهبهود آن در بانک کارآفرین طی سال‌های اخیر به طور جدی در دستور کار بوده است کاهش چشمگیری داشته و در پایان سال ۱۴۰۰ به عدد۳.۹ درصد رسیده است. عمده دلایل این امر وصول برخی از پرونده‌های بزرگ غیر جاری و افزایش تسهیلات اعطایی است. این عدد در پایان سال ۱۳۹۹ به عدد ۴.۹ رسیده بود.

همین آمار تاکید می‌کند که رشد ذخیره اختصاصی مطالبات مشکوک الوصول به تسهیلات غیر جاری حاکی از کاهش تسهیلات غیر جاری و به تبع آن کاهش ریسک این گونه تسهیلات است.

رشد ۸۲ درصد کارمزد

در همین حال تازه‌ترین گزارش عملکرد سال۱۴۰۰ بانک کارآفرین نشان می‌دهدکه خالص درآمد کارمزد بانک کارآفرین در سال گذشته با رشدی ۸۲ درصدی به رقم ۳ هزار و ۷۹۶ میلیارد و ۵۰۶ میلیون ریال رسیده و جمع درآمد عملیاتی بانک نیز با افزایش ۳۳ درصدی بالغ بر ۳۶ هزار و ۱۳۳ میلیارد و ۲۶۸ میلیون ریال بوده است.

حساب سود و زیان بانک کارآفرین نیز نشان می‌دهد که هزینه‌های اداری و عمومی بانک در سال گذشته با رشدی ۶۲ درصدی نسبت به سال ۹۹ به رقم ۹ هزار و ۶۶۲ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال رسیده است. این گزارش می‌افزاید: بانک کارآفرین با سرمایه ۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی در سال ۱۴۰۰موفق شده تا سود انباشته خود را طی یک سال ۵۶۱ درصد افزایش دهد و به رقم ۱۳ هزار و ۲۴۹ میلیارد و ۱۵۲ میلیون ریال برساند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: