September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
تحلیلگر بودجه شورای پنجم مطرح کرد:
کد خبر: ۳۷۹۸۶۰
۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
0
هنوز سه ماه از حضور علیرضا زاکانی در برنامه تلویزیونی خط اول نمی‌گذرد، برنامه‌ای که علیرضا زاکانی در آن خطاب به بینندگان شبکه خبر سیما در ۲۶ فروردین ماه امسال گفت: برای تحقق ۶۰ هزارمیلیاردتومان بودجه در سال‌جاری برنامه دادیم، اگرچه بودجه مصوب شورا ۵۰هزار میلیارد تومان است، به لطف خدا این بودجه محقق خواهد شد.
ناکارآمدی خوش بینی بودجه‌ای شورای ششم!
چند روز پیش احمد آخوندی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت در مجموع میزان تحقق درآمد در سه ماهه اول ۱۴۰۱ با وجود همه مسائل و مشکلاتی که بوده نزدیک رقم سه ماهه سال گذشته است. درسه ماهه سال گذشته حدود ۵۰ درصد درآمد پیش بینی شده محقق شده بود و امسال هم نزدیک به همین میزان است. آخوندی در این گفتگو تاکید داشت که رکود ساخت و ساز، مصادف شدن با ماه رمضان، ۱۵ روز تعطیلات عید و ... سبب شده است که در سه ماه اول سال ۱۴۰۱ شاهد تحقق پنجاه درصدی منابع بودجه شهرداری تهران باشیم.

بهروز شیخ رودی؛ معاون محاسبات و پایش عملکرد شورای پنجم درباره روند تحقق منابع شهرداری تهران در سه ماهه نخست سال گفت: متاسفانه اطلاعات دقیقی از وضعیت تحقق منابع شهرداری تهران در دسترس نیست و تنها بر اساس اظهارات برخی اعضاء شورا می‌توان نسبت به عملکرد شهرداری در تحقق بخشیدن به منابع اظهار نظر کرد، حال آنکه بر اساس نص صریح قانونگذار در ماده ۷۹ قانون شهرداری ها، شهردار موظف است منتهی تا پانزدهم هر ماه حساب درآمد و هزینه ماه قبل شهرداری را به شورای شهر تسلیم کند، همچنین بر اساس بند ۵ ماده ۸ «آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شورا‌های اسلامی شهرها» خزانه دار شورا مکلف است حداکثر ظرف یک هفته پس از دریافت صورت حساب، نسبت به بررسی صورت حساب ماهانه درآمد و هزینه شهرداری و ارایه آن همراه با نظریه به جلسات شورا اقدام کند. اما در عمل ما از ابتدای سال ۱۴۰۱ شاهد این موضوع نبوده ایم و هم شهرداری و هم خزانه دار شورا ترک فعل قانونی داشته اند. از سوی دیگر متاسفانه به جای اینکه به شهرداری تذکر بدهند که چرا به این تکلیف قانونی عمل نمی‌کنید، شاهد آن هستیم که در جلسه علنی شورا برخی از اعضا به کنایه از گزینه التماس برای رسیدگی به تذکرهایشان استفاده می‌کنند!

به گفته این کارشناس اقتصاد شهری، با این وجود وقتی به پای تحقق بودجه می‌رسند می‌آیند و درآمد محقق شده در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ را با سال ۱۴۰۰ و دوره شورای پنجم برابر می‌کنند و می‌گویند در مجموع میزان تحقق درآمد در سه ماهه اول ۱۴۰۱ با وجود همه مسائل و مشکلاتی که بوده نزدیک رقم سه ماهه سال گذشته است و از گفتن عددو رقم و انتشار عمومی آن که تکلیف و وظیفه قانونی شان است طفره می‌روند! البته وقتی می‌بینید که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای ششم تعطیلات عید و ماه مبارک رمضان را به عنوان دلایل عدم تحقق بودجه شهرداری ذکر می‌کند می‌مانید بخندید یا گریه کنید! البته خوب است ایشان بستری بودن چمران و عدم حضورش در جلسات شورا را به عنوان یکی از دلایل عدم تحقق بودجه شهرداری ذکر نکرده اند. تعطیلات عید که میهمان همیشگی سه ماهه نخست سال است و حداقل شش سالی هست که ماه مبارک رمضان هم زمان با سه ماهه نخست سال شمسی است و این‌ها بهانه است!

وی با بیان اشاره به این مدیریت شهری در سال گذشته با چالش‌های واقعی مانند همه گیری کرونا و اعمال محدودیت‌های ناشی از آن، عدم قطعیت‌های سیاسی و اقتصادی به علت پایان دوره مدیریت و برگزاری انتخابات مواجه بوده است گفت: با این وجود در دوره پنجم شاهد تحقق ۱۰ هزار و ۹۹۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تا تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ بوده ایم که بر این اساس معادل ۵۰ درصد منابع تکلیفی در برش زمانی شش ماهه از مجموع بودجه مصوب ۴۸ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومانی شورای پنجم بوده ایم.

اینکه می‌گویند در ماهه سال گذشته حدود ۵۰ درصد درآمد پیش بینی شده محقق شده بود و امسال هم نزدیک به همین میزان است با عدم صداقت جدی مواجه است، زیرا نمی‌گویند این ۵۰ درصدی که در سال ۱۴۰۰ محقق شد از بودجه ۴۸ هزار میلیارد تومانی مصوب شورای پنجم است و نه بودجه‌ای که با کاهش سقف آن را اصلاح کردند و به ۳۸ هزار میلیارد رساندند.

به گفته شیخ رودی بر اساس بودجه ۵۰ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومانی مصوب سال ۱۴۰۱ مصوب شورای ششم شهرداری تهران می‌بایست در برش ماهانه مبلغ ۴ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان منابع را محقق کند که بر همین اساس در سه ماهه نخست امسال شهرداری تهران باید ۱۲ هزار و ۵۹۲ میلیارد تومان منابع را محقق می‌کرد، اما با توضیحات منتشر شده اعضاء شورا درباره درآمد‌های شهرداری در رسانه‌ها می‌توان تخمین زد که رقمی نزدیک به ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع محقق شده است. این وضعیت گزارشگری تحقق منابع در کنار بی اطلاع قرار دادن مردم از وضعیت مالیه شهری و عدول از تکالیف قانونی مصرح شورا و شهرداری واقعا جای تاسف دارد و امیدوارم با عمل به قانون شاهد تداوم این وضعیت نباشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: