April 2024 23 / سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۷۹۹۳۸
۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
0
بیمه بدنه یکی از بیمه‌های مربوط به خودرو است که در آن، خسارت‌های وارد شده به اتومبیل جبران می‌شود بر همین اساس شرکت بیمه دی برای مخاطبان خود بهترین بیمه نامه بدنه خودرو را طراحی کرده است.
بیمه دی با شما برای جبران
بیمه بدنه یکی از بیمه‌های مربوط به خودرو است که در آن، خسارت‌های وارد شده به اتومبیل جبران می‌شود. خرید این بیمه برخلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست، اما به دلیل مزایای فراوانی که پوشش‌های مختلف این بیمه برای خودرو فراهم می‌کند، باعث شده است که خرید بیمه بدنه متقاضیان بسیاری داشته باشد. پوشش‌های بیمه بدنه به دو دسته پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی تقسیم می‌شوند.

در این گزارش با مزایای بیمه بدنه خودرو آشنا شده و در انتها بهترین شرکت بیمه برای خرید این بیمه نامه نیز معرفی می‌شود.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه

منظور از پوشش‌های اصلی، خسارت‌هایی است که به صورت عادی و بدون خرید پوشش اضافی توسط بیمه بدنه جبران می‌شود. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل موارد زیر است:

هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک

سقوط، واژگونی، آتش سوزی، صاعقه و انفجار

سرقت کلی خودرو (مربوط به دزدیده شدن خودرو و آسیب‌های وارد شده به وسایل اصلی خودرو یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه در حین سرقت)

خسارتی که در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود

در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو نیز تا ۵۰ درصد قیمت نو قابل پرداخت است.
پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در کنار پوشش‌های اصلی یک سری پوشش اضافی نیز توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شوند که خرید آن‌ها به انتخاب مشتری صورت می‌گیرد و برای هرکدام مبلغ جداگانه‌ای به قیمت اصلی بیمه‌نامه اضافه خواهد شد.

این پوشش‌ها خسارت مواردی را جبران می‌کنند که در تعهد پوشش اصلی بیمه بدنه نیست.

مهم‌ترین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارتند از:

پوشش سرقت در جای قطعات: خسارت ناشی از دزدی وسایل و قطعات اتومبیل در حالت توقف، تحت پوشش می‌باشد.

پوشش ایاب و ذهاب: اگر خودرو به دلیل حادثه قابل استفاده نبوده و برای تعمیر در تعمیرگاه متوقف باشد، روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود. در این پوشش حداکثر مدت زمان پرداخت هزینه ۳۰ روز می‌باشد.

پوشش شکست شیشه: از طریق این پوشش خسارت ناشی از شکست شیشه به هر علت جبران خواهد شد.

پوشش نوسانات قیمت: در بیمه بدنه پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی خودرو در زمان خرید بیمه‌نامه انجام می‌شود. در صورتی که ارزش خودروی شما در مدت بیمه افزایش پیدا کرده و از قیمت درج شده در بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، با استفاده از پوشش نوسانات قیمت می‌توانید خسارت را به ارزش روز خودرو دریافت کنید.

پوشش بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌های ناشی از خطرات طبیعی مانند زمین لرزه، سیل، آتشفشان توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.

پوشش رنگ - مواد شیمیایی - اسید پاشی: با داشتن این پوشش، همه خسارت‌های ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و یا رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو تحت پوشش قرار می‌گیرد.

پوشش ترانزیت (خارج از کشور): این پوشش مربوط به خطراتی است که خارج از مرز‌های کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود.

پوشش حذف فرانشیز: همانطور که می‌دانید پرداخت بخشی از خسارت به عهده بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز می‌گویند. با خرید پوشش حذف فرانشیز، می‌توانید خسارت‌های به وجود آمده را به صورت کامل از شرکت بیمه دریافت کنید.

پوشش کشیدن میخ: در این پوشش خسارات ناشی از کشیدن میخ و ایجاد خط و خش بر روی خودرو با اجسام تیز جبران می‌گردد. البته باید توجه داشت که این پوشش فقط در بیمه بدنه ایران ارائه می‌شود.

پوشش هزینه توقف خودرو‌های بارکش و اتوکار: این پوشش مختص به خودرو‌های بارکش و اتوکار است و توسط بعضی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. در این پوشش در صورتی که خودرو به علت خطرات تحت پوشش بیمه بدنه قابل استفاده نباشد و در تعمیرگاه متوقف بماند، خسارتی به صورتی روزانه به آن پرداخت می‌شود. میزان هزینه پرداختی بیمه به نوع خودرو و ظرفیت آن بستگی دارد.

همچنین اتومبیل‌هایی که جهت پوشش بیمه بدنه معرفی میگردند در ابتدای امر بایستی قابلیت پوشش بیمه بدنه را دارا باشند و این قابلیت در مرحله اول از دو راه اثبات میگردد:

سال ساخت اتومبیل:
حداکثر بیش از ۱۰ سال از تولید و مونتاژ وسائل نقلیه سواری در زمان معرفی و صدور بیمه نامه نگذشته باشد، البته برای پوشش بیمه بدنه اتومبیل‌های سواری با قدمت سال ساخت برای هر سال اضافه بر ۱۰ سال مزبور ۵ % اضافه نرخ بعنوان قدمت سال ساخت در نظر گرفته و بر حق بیمه‌های اصلی اضافه گردیده و صدور بیمه نامه برای اتومبیل‌هایی که بیش از ۲۰ سال از ساخت آن‌ها گذشته باشد نیاز به مجوز از مدیریت بیمه‌های اتومبیل دارد.

بازدید اولیه از اتومبیل:
راه دیگر اثبات قابلیت پوشش بیمه بدنه برای اتومبیل‌های معرفی شده، کارشناسی بازدید اولیه از وسیله نقلیه معرفی شده توسط کارشناس مورد تأیید شرکت است که کارشناس مزبور باید دارای مجوز کارشناسی بازدید اولیه و کد اختصاصی بوده و گزارش مربوطه را جهت صدور بیمه نامه بدنه تهیه نماید.

قیمت بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث مبلغی نسبتا ثابت نیست و در شرکت‌های مختلف بیمه تفاوت‌های بسیاری در نرخ بیمه بدنه شاهد هستیم. دلیل این تفاوت‌ها این است که شرکت‌های بیمه برای اعمال تخفیف روی قیمت پایه بیمه بدنه اختیار بیشتری دارند.

نرخ پایه بیمه بدنه نیز به ارزش خودرو بستگی دارد و به صورت مبلغی ثابت توسط بیمه مرکزی اعلام نمی‌شود. همچنین یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت بیمه بدنه این است که هزینه هر کدام از پوشش‌های اضافی این بیمه می‌تواند در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت باشد.

اگر بخواهید برای استعلام قیمت بیمه بدنه به صورت حضوری اقدام کنید، باید ساعت‌ها زمان صرف کنید و قیمت بیمه بدنه خودروی خود را از شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید. اما در حال حاضر این کار در عرض چند دقیقه و با چند کلیک از طریق سایت ازکی امکان پذیر است.

خسارت‌هایی که بیمه بدنه پوشش نمی‌دهد

خسارت‌هایی که طبق قوانین بیمه بدنه توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شوند شامل خسارت‌هایی است که در اثر ریسک‌های زیر به وجود می‌آید:

جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب

خسارت‌های مستقیم یا غیر مستقیم به دلیل انفجار‌های هسته‌ای

خسارت‌های عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو

تعقیب و گریز از پلیس (مگر آنکه گریز از پلیس توسط فرد دیگری به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو انجام شود)

رانندگی بدون گواهینامه / گواهینامه باطل شده / گواهینامه غیر مرتبط با وسیله نقلیه (مثلا راندن اتومبیل با گواهینامه موتور)

نکته: تمام شدن اعتبار گواهی‌نامه به معنای باطل شدن آن نیست.

مستی و استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدر‌ها

بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر (به جز خودرو‌هایی که مجاز به بکسل کردن باشند)

حمل بار بیشتر از حد مجاز

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو
اگر در تصادفی شما مقصر حادثه باشید و یا خسارت واردشده به خودروی شما بیشتر از میزان سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث مقصر حادثه باشد، می‌توانید برای دریافت خسارت از بیمه بدنه خودروی خود اقدام کنید.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو به شرح زیر است:

بیمه‌گذار موظف است حداکثر ۵ روز بعد از تاریخ حادثه، خسارتی که به وسیله نقلیه خود وارد شده است را به شرکت بیمه اعلام کند.

بیمه‌گذار باید با مراجعه به یکی از مراکز نیروی انتظامی و یا راهور اقدام به اخذ کروکی نماید.

زیان‌دیده موظف به مراجعه به شرکت‌های بیمه و انجام پیگیری‌های لازم می‌باشد.

بیمه‌گذار باید خودروی خود را به یکی از تعمیرگاه‌های مجاز و یا یکی از پارکینگ‌های مخصوص به شرکت بیمه منتقل کند.

پس از انتقال خودرو به تعمیرگاه و یا پارکینگ شرکت بیمه، کارشناس شرکت بیمه برای ارزیابی میزان خسارت از خودرو بازدید می‌نماید.

مرحله بعدی بازسازی و تعمیر کامل خودرو می‌باشد.

پس تکمیل و اتمام تعمیرات، کارشناس بیمه‌گر برای اطمینان از سلامت خودرو برای بار دوم از خودرو بازدید می‌کند.

چک خسارت توسط شرکت بیمه به مالک خودرو پرداخت می‌شود.

در نهایت بیمه‌گذار باید اقدام به ترمیم سرمایه اتومبیل خود نماید.

در همین رابطه و با توجه به اهمیت بیمه بدنه خودرو، شرکت بیمه دی برای مخاطبان خود بهترین بیمه نامه‌ها را طراحی کرده است که در ادامه می‌خوانید.

انواع تخفیف در بیمه بدنه خودرو

الف) تخفیف¬‌های سنواتی

رسیدیم به محبوب‌¬ترین بخش برای رانندگانی که به قوانین و مقررات راهنمایی‌ورانندگی پای‌بند هستند و خودشان را در قبال سلامتی و امنیت جامعه مسئول می‌¬دانند. تخفیف عدم خسارت در حقیقت یک مشوق است برای رانندگانی که با رعایت مقررات رانندگی و همچنین احتیاط مضاعف در حین رانندگی، هم خودشان و هم دیگران را از خطر تصادف دور نگه می¬‌دارند. این تخفیف¬‌ها شامل بیمه‌گذارانی می¬‌شود که طی یک سال بیمه‌ای یا بیشتر، از محل بیمه‌نامه‌¬ی بدنه¬‌ی خودروی خود خسارتی دریافت نکرده باشند. میزان این تخفیف از ۲۵ درصد در سال اول شروع شده و می¬‌تواند به ۶۰ درصد در سال چهارم برسد.

ب) سایر تخفیف ها
در شرکت بیمه دی، علاوه بر تخفیف عدم خسارت تخفیف¬‌های ویژه¬‌ی دیگری نیز طراحی شده است که حسب مورد ارائه می¬‌شوند. تخفیف برای خودرو‌های صفرکیلومتر، تخفیف به‌¬خاطر پرداخت نقدی حق بیمه، تخفیف‌¬های گروهی، تخفیف هیئت‌¬های علمی، تخفیف بر حسب ارزش خودرو و چندین مورد دیگر از جمله‌¬ی این تخفیف¬‌ها هستند.

فرانشیز خسارت بیمه بدنه
مثل سایر بیمه‌¬ها، بیمه‌ی بدنه هم فرانشیز دارد. فرانشیز به آن بخشی از هزینه‌¬ی خسارت گفته می¬‌شود که در صورت وقوع حادثه، شخص بیمه‌¬گذار ملزم به پرداختش است.

فرانشیزِ خسارت بیمه‌¬ی بدنه در شرکت بیمه دی به شرح زیر است:

• فرانشیز خسارت، بار اول: %۱۰ مبلغ خسارت، حداقل به میزان ۵۰۰۰۰۰ ریال
• فرانشیز خسارتِ بار دوم: %۲۰ مبلغ خسارت، حداقل به میزان ۱۰۰۰۰۰۰ ریال
• فرانشیز خسارتِ بار سوم: %۳۰ مبلغ خسارت، حداقل به میزان ۱۵۰۰۰۰۰ ریال

* ۱۰% فرانشیز بیشتر برای رانندگانی که سابقه¬‌ی گواهینامه‌¬ی رانندگی آن‌ها کمتر از سه سال است.
نحوه پرداخت حق بیمه بدنه

چطور حق بیمه‌¬ها را پرداخت کنیم؟ جواب ساده¬‌است: از دم قسط.

تمام واحد‌های صدور بیمه¬ی شرکت بیمه دی، برای حمایت مالی از بیمه‌گذاران آماده‌¬اند تا حق بیمه¬‌ی بدنه‌¬ی خودرو را در ۱۲ قسط بدون پیش‌پرداخت و هیچ‌گونه سود دریافت نمایند.

راهنمای خرید
خرید بیمه بدنه خودرو به دو روش آنلاین و حضوری قابل انجام است. به‌طورکلی خرید این بیمه‌¬نامه دو مرحله دارد.

در مرحله¬‌ی اول مدارک زیر را آماده کنید:

• مدارک شناسایی خودرو شامل کارت یا سند مالکیت (سند سبز)

• مدارک شناسایی مالک خودرو (کارت ملی)

• تکمیل فرم پیشنهاد بیمه بدنه در واحد‌های صدور بیمه‌نامه و یا به‌صورت آنلاین

در مرحله ی دوم یکی از کارشناسان ما از خودروی شما بازدید خواهد کرد. تمام شد، بیمه¬‌نامه¬‌ی شما آماده است.

خرید آنلاین بیمه بدنه
برای خرید آنلاین بیمه بدنه یا استعلام قیمت بیمه بدنه کافی‌است تا روی این لینک کلیک کنید.

خرید حضوری بیمه بدنه
برای خرید حضوری بیمه بدنه به نزدیک‌ترین شعبه یا نمایندگی بیمه دی مراجعه کنید.

برای دریافت آدرس شعب بیمه دی و آدرس نمایندگان بیمه دی روی این لینک کلیک کنید.

دریافت خسارت

رسیدیم به مرحله ی دریافت خسارت. این مرحله هم پیچیدگی خاصی ندارد، تنها کافی است تا مدارک زیر را برای دریافت خسارت آماده کنید:

• تکمیل و امضای برگ اعلام خسارت بیمه‌نامه بدنه خودرو
• اصل بیمه‌نامه بدنه و کارت ملی اعلام‌کننده خسارت
• اصل کارت ملی بیمه‌گذار (مالک خودرو)
• تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو
• اصل گواهینامه رانندگی راننده
• اصل کارت خودرو
• اصل یا تصویر برابر اصل کروکی تصادف یا گزارش مقامات انتظامی
• اصل گزارش سازمان آتش‌نشانی در حوادث حریق خودرو
و سپس بازدید کارشناس ما از خودروی خسارت‌دیده برای تأیید مستندات و برآورد خسارت.

این تمام جزئیات و اطلاعاتی بود که لازم دیدیم درمورد بیمه¬ی بدنه¬ی خودرو در اختیار شما بگذاریم. درصورتی‌که همچنان نیاز به مشاوره دارید تنها کافی است تا با شماره ۱۶۷۱ تماس بگیرید. همکاران ما همواره پاسخگوی شما هستند.

بر همین اساس شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه خودرو به سایت بیمه دی مراجعه و بهترین بیمه نامه را خریداری کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: