کد خبر: ۳۸۰۰۷۵
۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
0
مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی با بیان اینکه اگر گمرک بر مبنای نرخ ETS مالیات ارزش افزوده دریافت کرده باشد، ما نیز آن مبلغ را از مالیات بر ارزش افزوده فروش کالا و ارائه خدمت مودیان کم می‌کنیم، گفت: در نتیجه مالیات مضاعف دریافت نخواهد شد.
راهکار سازمان امور مالیاتی برای عدم پرداخت مضاعف مالیات بر ارزش افزوده
شاهین مستوفی مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین نسبت درآمدی ۴۰ درصد برای ورودی به دستگاه‌های کارتخوان برای صنف سردفتران و دفتریاران گفت: در بحث فرم تبصره ۱۰۰ برخی از مشاغل مانند دفاتر اسناد رسمی، نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه، جایگاه‌داران سوخت، دفاتر خدمات الکترونیک، دفاتر خدمات قضایی و دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ وجوهی که دریافت می‌کنند مربوط به آن‌ها نیست.

وی با بیان اینکه در اینجا موضوع هزینه مطرح نیست، گفت: بحث این است که وجوهی که وارد حساب کارتخوان آن‌ها می‌شود اصلا سهم آن‌ها نیست. به طور مثال در خصوص کارگزاری‌های بیمه بخش زیادی از مبلغ ورودی مربوط به شرکت اصلی بیمه کننده است و کارگزار بیمه سهم حق الزحمه خود را دریافت می‌کند، در نتیجه اگر بخواهیم کل ورودی را مبنای مالیات‌ستانی قرار دهیم قطعا اشتباه است.
اما مشاغلی که خود خرید و فروش انجام می‌دهند و عین درآمدی که کسب می‌کنند درآمد خودشان است، ورودی دستگاه کارتخوان نیز مخصوص به خودشان است.

مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در دفاتر اسناد رسمی نیز همین اتفاق رخ می‌دهد. بخشی از این مبالغ مربوط به قوه قضاییه است. بخشی از مبالغ نیز مربوط به دفتریاران دفاتر اسناد رسمی است که براساس قانون مالیات‌های مستقیم این افراد مکلف هستند بابت مابه‌التفاوت درآمد دفتریار و سردفتر اظهارنامه مالیاتی ارائه کنند.
در نتیجه این مبلغ و سهم قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های دولتی از آن جدا شده و سهم سردفتر ملاک محاسبه مالیات قرار گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد دریافت مالیات ارزش افزوده مضاعف از کالا‌های وارداتی گفت: وقتی شما خدمات یا کالایی را ارائه می‌کنید، مبلغ مالیات ارزش افزوده را از خریدار کالا یا خدمت دریافت می‌کنید.

مستوفی تاکید کرد: هر چقدر شما بابت ارائه این خدمت از قبل وجوحی را برای مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده باشید، به عنوان اعتبار مالیاتی شما از مبلغ مالیات بر ارزش افزوده فروش یا ارائه خدمت کسر می‌شود و سپس مابه‌التفاوت آن به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود.

وی افزود: پس از پایان هر فصل مودیان فرصت دارند تا ظرف ۱۵ روز نسبت به ارائه اظهارنامه ارزش افزوده اقدام کنند و بر این اساس مابه‌التفاوت مالیات ارزش افزوده به نسبت اعتبار مالیاتی مودیان دریافت خواهد شد.
بنابراین اگر امروز گمرک جمهوری اسلامی ایران بر مبنای نرخ ETS از مودیان که واردکننده کالا هستند این مبالغ را دریافت کرده باشند، این مبلغ را در سامانه ارتباطی گمرک به سازمان امور مالیاتی اعلام می‌کنند و ما نیز آن مبلغ را از مالیات بر ارزش افزوده فروش کالا و ارائه خدمت این مودیان کم می‌کنیم و مابه‌التفاوت را مطالبه می‌کنیم در نتیجه مالیات مضاعف دریافت نخواهد شد.

مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: اگر این اقلام به نرخ ETS محاسبه شود، اما با توجه به لایحه دولت در آینده به نرخ قبل از آن بازگردد، در فصلی که کسر شده ملاک عمل قرار می‌گیرد و به عنوان اعتبار از مالیات بر ارزش افزوده قابل پرداخت آن‌ها کسر خواهد شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: