وضعیت بورس؛ هر روز بدتر از دیروز
کد خبر: ۳۸۰۳۰۱
۲۰ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹
0
بورس تهران وضعیت خوبی ندارد و ظاهرا این حال بد، فعلا ادامه دار خواهد بود. کاهش ارزش معاملات نشان دهنده عمق رکود بازار سهام است.
پیش بینی بدبینانه از بورس
بورس تهران امروز در شرایطی معاملات خود را آغاز می‌کند که فعلا چشم انداز مثبتی برای آن دیده نمی‌شود. گرچه قیمت بسیاری از نماد‌ها به نقاط جذابی رسیده و نسبت قیمت سهم بر درآمد برخی نماد‌ها عدد‌های پایین را نشان می‌دهد، اما همچنان نگاه سهامداران حقیقی به این بازار، نگاهی منفی و در بهترین حالت، خنثی است.

خروج ادامه دار پول حقیقی‌ها از بازار، نشان دهنده دید منفی آن‌ها به این بازار است. حقیقی‌ها مدتی است که هر روز سهام خود را به حقوقی‌ها می‌فروشند و پول خود را یا به صندوق‌های با درآمد ثابت می‌برند، یا از این بازار خارج می‌کنند و به سایر بازار‌ها می‌روند.

هرچه هست، روند ادامه دار خروج پول حقیقی‌ها از بازار نشان از دید منفی آن‌ها به بازار سهام دارد.

رکوردشکنی مجدد در کاهش ارزش معاملات
از طرفی ارزش معاملات نیز از اواخر اردیبهشت ماه نزولی شده و هر هفته در حال کمتر شدن است. نکته قابل تامل اینکه در معاملات روز شنبه سرانجام ارزش معاملات خرد بازار سهام به کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان سقوط کرد و یک کف جدید ساخت.

شنبه ارزش معاملات خرد حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در تمام روز‌های معاملاتی سال ۱۴۰۱ بی سابقه بوده است. یکی از تحلیل‌های پرطرفدار در بازار سهام این است که کم شدن ارزش معاملات خرد نشان می‌دهد حتی با وجود افت قیمت، معامله گران معتقدند که خرید سهام صرفه اقتصادی ندارد؛ بنابراین هرچه که قیمت‌ها به سمت پایین بروند و ارزش معاملات نیز کاهش داشته باشد، ادامه دار بودن افت قیمت‌ها محتمل است تا اینکه بالاخره در یک نقطه این موازنه به هم بخورد و ارزش معاملات به طور متوالی به سمت زیاد شدن برود.

احتمال افزایش شیب سقوط
در کنار این مسئله، فعلا قدرت فروشندگان حقیقی نیز بیشتر از قدرت خریداران حقیقی است. این مسئله نشان دهنده عقب نشینی خریداران بزرگ حقیقی است و تا زمانی که خریداران بزرگ وارد بازار نشوند، اوضاع همین گونه خواهد ماند.

برای امروز هم نمی‌توان پیش بینی مثبتی از بازار داشت. حمایت ۱.۵ میلیون واحدی شاخص کل در روز شنبه شکسته شده و اگر قدرت تقاضا نتواند شاخص را به کانال ۱.۵ میلیون واحد برگرداند، ممکن است فروشندگان جسارت بیشتری پیدا کنند و شاخص با شیب بیشتری نسبت به روز‌های گذشته افت کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: