کد خبر: ۳۸۰۴۳۷
۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
0
بانک مرکزی با تمدید پافشاری خود در خصوص خط قرمز‌های کلان اعم از اضافه برداشت بانک‌ها و عدم برداشت دولت از تنخواه این نهاد سعی کرده تا متغیر‌های تورم ساز را کنترل کند. صالح آبادی در اطلاع اخیر خود از این شاخص‌ها خبر از کاهش آن تا پایان بهار در مقایسه با سال قبل داد.
خبر جدید بانک مرکزی در خصوص نقدینگی خردادماه
پس از کاهش شاخص‌های تورم ساز پولی در ماه‌های ابتدایی امسال گویا این روند کاهشی به خرداد ماه نیز سرایت کرده است.

طبق آماری که بانک مرکزی در سال جدید منتشر کرد، نرخ رشد نقدینگی در ماه فروردین ماه منفی شده و در دوماه ابتدایی امسال ۲.۳ درصد رشد داشته که نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل ۱.۳ واحد درصد کمتر بوده است.

بررسی‌ها در مورد پایه پولی نیز نشان می‌دهد سرعت افزایش دراین هسته تورم ساز کشور نیز در مقایسه با سال قبل کمتر بوده است. در ادامه روند کاهشی دو متغیر مهم اقتصاد کلان رئیس کل بانک مرکزی در سخنان اخیر خود اشاره به تداوم کنترل رشد این شاخص‌ها تاپایان بهار امسال داشته است.

صالح آبادی با اشاره به جدی‌تر گرفتن انضباط مالی بانک ها، و عدم برداشت دولت از تنخواه، اعلام کرد طبق آخرین آمارها، رشد نقدینگی و پایه پولی نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته کاهشی بوده است.

در همین رابطه به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی در نشست دوره‌ای با مدیران عامل شبکه بانکی کشور با بیان اینکه ضوابط مربوط به عرضه اولیه و معاملات ثانویه گواهی سپرده عام با هماهنگی بانک مرکزی در شورای عالی بورس تصویب شده است، افزود: این ابزار، امکان مناسبی برای تجهیز منابع در اختیار بانک‌ها می‌گذارد و در بازار سرمایه قابل انتشار و معامله خواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به کنترل رشد نقدینگی و پایه پولی در سه ماهه اول سال جاری گفت: خوشبختانه رشد نقدینگی و پایه پولی نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته کاهشی بوده که انضباط مالی دولت متاثر از عدم استفاده از تنخواه گردان در این خصوص بسیار موثر بوده است.

دکتر صالح آبادی، با بیان اینکه اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، خط قرمز بانک مرکزی است و با سخت گیری شدید دنبال می‌شود، ادامه داد: ساماندهی اضافه برداشت بانک‌ها از طریق ایجاد محدودیت برای بانک‌های ناتراز و لزوم توثیق وثایق نقد شونده در ازای اضافه برداشت توسط بانک مرکزی انجام می‌شود.

دکتر صالح آبادی بر ضرورت تسریع در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن تاکید کرد و افزود: علیرغم وجود محدودیت در منابع بانکها، پرداخت این تسهیلات جزو اولویت‌های بانک مرکزی و شبکه بانکی است.

در این جلسه همچنین بر لزوم رعایت ضوابط مربوط به مبارزه با پولشویی و اجرای مفاد باقیمانده از قانون جدید چک تاکید شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: