بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران تشریح کرد
کد خبر: ۳۸۰۶۱۲
۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
0
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور گفت: اگر پیامد اجرای روش‌های اصلاحی شش ماه گذشته بانکی را بررسی نماییم چیزی جز ایجاد چالش برای فعالین اقتصادی، تهدید اشتغال و رکود، عایدی دیگری نداشته است.
تهدید اشتغال و رکود دستاورد روشهای اصلاحی
حمیدرضا امام قلی تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور درباره فعالیت واحد‌های تولیدی و مشکلات آن‌ها گفت:نقش بانک‌ها درساختار اقتصادی براساس راهبرد اقتصادی هر کشور تعریف شده است. با نگاهی به تاریخچه بانکداری کشورمان و علی الخصوص در دو سه دهه اخیر به روشنی میتوان اذعان نمود که این بخش نتوانسته است به طور شایسته‌ای نقش خود را بعنوان یک ابزار توانمند و راهبردی در اقتصاد بخش خصوصی کشور بازی نماید.

وی ادامه داد: واقعیت این است که اقتصاد بخش خصوصی کشور به شدت بانک محور بوده و سهم دریافت تسهیلات از سیستم بانکی جهت پرداخت تعهدات مالی از جمله بازپرداخت بدهی، سرمایه در گردش، توسعه‌ای و مصارف شخصی آن هم در شرایط رکود بسیار بالاست؛ بنابراین تصمیمات گاه و بیگاه مدیران اقتصادی کشور به کرات و در مواقع حساس اقدام به اتخاذ رویکردی منفی در بازار نموده که فقط چالش اقتصاد و بازار را تشدید نموده که ضربات سنگینی بر پیکره اقتصاد غیر دولتی و بخش خصوصی خواهد زد.

امام قلی تبار افزود: اجرای سیاست پولی انقباضی توسط دولت و مدیران اقتصادی کشور در شش ماهه گذشته که با دلایلی همچون مهار تورم، مدیریت نقدینگی به بانک‌ها ابلاغ شده است مشکلات زیادی برای فعالین اقتصادی و آحاد جامعه بوجود آورده است که خروجی آن اختلال در مدیریت نقدینگی کارآفرینان، تولیدکنندگان، اصناف و ... بوده است. تائید این موضوع از آنجا قابل تاًمل می‌باشد که حجم چک‌های برگشتی بانک‌ها در دیماه سال قبل تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ چه از نظر ریالی و تعدادی افزایش یافته است در حقیقت این موضوع زنگ خطری بزرگ برای کسانیست که بدون مطالعه و بدون هیچ چشم اندازی اقدام به تصمیمات چنان شتاب زده گرفته و مدیریت نقدینگی بخش خصوصی را بشدت ضربه پذیر نموده اند.

وی ادامه داد: به موازات آمار‌های مستند بانک مرکزی، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد اجرای سیاست فوق و نیز رکود بازار و اجرای دستورالعمل سختگیرانه‌ی چک‌های برگشتی از جمله مسدودی حساب، عدم صدور دسته چک، عدم دسترسی به ثبت چک‌های صیادی در سامانه برای فعالین اقتصادی که به دلائل یاد شده با برگشت چک‌های خود به مشکل خورده اند و نیز قطع تسهیلات قطره چکانی بانکی، حتی فعالین اقتصادی باسابقه‌ی بازار را هم زمین گیر کرده و امکان ادامه کار در این شرائط را برای آنان دشوار نموده است. نکته حائز اهمیت آن است که درصد زیادی از این افراد برای حل مشکلات خود اقدام به تامین نقدینگی از منابع غیر رسمی در بازار کرده اند.

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشورگفت: به اعتقاد کارشناسان مستقل اقتصادی در پیش گرفتن روش‌های اینچنینی از سوی مدیران اقتصادی کشور در صورتی قابل دفاع خواهد بود که توانسته باشد در عمل به اهداف حداقلی خود دست یابد، اما نکته اینجاست آیا در پیش گرفتن روش‌های انقباضی بانک‌ها توانسته است تورم افسارگسیخته‌ی کشور را مهار و جریان نقدینگی کشور را کنترل نماید؟

وی بیان کرد:متاسفانه در شش ماهه‌ی اخیر نه تنها تورم مهار نشده بلکه به سرعت رشد آن افزوده شده است همچنین فعالین اقتصادی جهت حل چالش خود در نبود پرداخت تسهیلات و با استمرار رکود در بازار با مراجعه به بازار‌های غیر رسمی تامین مالی بسمت نزول با بهره‌های بالا گاهاً تا ۸ درصد ماهیانه رفته اند که هم از نظر شرعی و هم از لحاظ مالی تبعات بسیار سنیگینی را متوجه خود نموده اند. پیامد استراتژی‌های شتاب زده اینچنینی چیزی جز کاهش فعالیت اقتصادی، رکود، بسته شدن بنگاه‌های اقتصادی، تعدیل نیروی کار و افزایش بیکاری و هدایت بیکاران بسمت دریافت مستمری بیمه بیکاری و تشدید فشار به صندوق بیمه بیکاری میگردد.

در پایان میتوان نتیجه گرفت اجرای سیاست‌های مالی و بانکی انقباضی از سوی دولت‌ها در جهت اصلاح پیامد‌های منفی سیاست‌های انبساطی در صورتیکه زیر ساخت‌های لازم در کشور که مهمترین آن عدم وابستگی بازار به بانکهاست قابل حمایت خواهد بود، اما اگر پیامد اجرای روش‌های اصلاحی شش ماه گذشته بانکی را بررسی نماییم چیزی جز ایجاد چالش برای فعالین اقتصادی، تهدید اشتغال و رکود، عایدی دیگری نداشته است.

انتهای پیام/
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: