March 2023 21 / سه‌شنبه ۰۱ فروردين ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۸۱۰۴۸
۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
0
دور زدن تحریم‌ها شاید در کوتاه‌مدت میان بر خوبی محسوب شود، اما در بلندمدت به هیچ عنوان راهکار موفقیت‌آمیزی نیست.
پالایشگاه‌ فراسرزمینی چیست؟/ راه حل بی اثر کردن تحریم‌ها
یکی از راه‌هایی که می‌توان تحریم‌های ظالمانه آمریکا را بی اثر کرد داشتن سرزمین، فرا سرزمینی است. با وجود تحریم و تشدید اقدام‌های آمریکا در مقابل ایران، دیپلماسی انرژی با کشور‌هایی از جمله آسیای میانه، روسیه، حوزه خلیج فارس و شرق و غرب انجام شود. حتی می‌توان با آمریکای لاتین به‌عنوان حیات‌خلوت آمریکا مثل کشور‌های ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه محقق شود آرزوی دیرینه پالایشگاه فراسرزمینی چگونه محقق خواهدشد.

هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره سهامداری ایران در پالایشگاه‌های فراسرزمینی به عنوان یکی از راهکار‌های بی‌اثر کردن تحریم فروش نفت گفت:. طبق قرارداد‌هایی که به امضا رسیده است، پالایشگاه‌های ونزوئلا با صدور خدمات فنی و مهندسی کشورمان راه‌اندازی می‌شوند تا در آنجا پالایش نفت خام انجام گرفته و به فروش برسد. این تصمیم قطعی گرفته شده است، ولی در نظام جمهوری اسلامی جمع‌بندی برای سهامداری نیز باید به تصویب برسد، چون من هنوز نشنیده‌ام که این موضوع مصوب شده باشد.

بیگی نژاد با بیان اینکه سهامداری پالایشگاه‌های فراسرزمینی دارای مزایای متعددی است، گفت: با سهامداری ایران در سایر پالایشگاه‌ها، وضعیت آن برای ایران در دسترس و قابل استفاده است و موقتی نیست. در چنین وضعیتی می‌توان همیشه نفت کشور را در آنجا پالایش کرد و به فروش رساند.
 
ایجاد پالایشگاه فراسرزمینی، افزایش تولید و فروش نفت با وجود تشدید تحریم‌ها و صدور خدمات فنی و مهندسی از جمله اهداف ایران از برقراری این ارتباطات است، البته وضع نفت ایران شرایط کافی و لازم را دارد.

ایران به‌عنوان یک کشور تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی که به درآمد‌های نفتی وابسته است، طی سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری در راستای دورزدن تحریم‌ها انجام داده است. دور زدن تحریم‌ها شاید در کوتاه‌مدت میان بر خوبی محسوب شود، اما در بلندمدت به هیچ عنوان راهکار موفقیت‌آمیزی نیست.

بی‌اثر کردن تحریم‌ها از ابتدای دهه نود به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین راهکار‌های خنثی‌سازی تحریم‌ها در اقتصاد ایران مطرح شد. توسعه صنعت پالایشی و پالایشگاهی کشور، ذخیره‌سازی نفت در دوران تحریم در مخازن، عرضه نفت در بورس کالا، اوراق سلف نفتی و... از جمله راهکار‌هایی به شمار می‌رود که در این ارتباط مورد توجه قرار گرفته است.

تأسیس پالایشگاه‌های فرا سرزمینی یکی از بهترین راهکار‌ها برای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی است که در این ارتباط شاهد امضای قرارداد‌هایی بین ایران و کشور‌های آمریکای جنوبی در سفر وزیر نفت ایران به این کشور‌ها بودیم. به نظر می‌رسد می‌توان افزایش فروش نفت در دولت سیزدهم را به اقدامات صورت گرفته در خصوص بازارسازی نفت ایران به جای خرید و فروش صرف مرتبط دانست.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با ایرنا در این مورد اظهار کرد: به نظرم، حمایت‌هایی که نیروی نظامی از انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی ایران داشته‌اند، کمک کرده است که دیگران به کشتی‌های ما تعرض نکنند. در کنار این اقتداری که در دریا‌ها نشان داده‌ایم، نیاز است از طریق مشارکت با کشور‌هایی مانند ونزوئلا، اکوادور و دیگران که با آمریکا درگیر هستند، از فرصت‌های موجود بهره لازم را ببریم.

وی افزود: می‌توانیم به این کشور‌ها کمک کنیم تا پالایشگاه‌هایشان را به‌روز کنند؛ همچنین در بخش‌هایی که نفتشان فوق سنگین است می‌توانیم از میعانات گازی خودمان استفاده کنیم و با آن‌ها در زمینه پالایش نفت همکاری داشته باشیم.

این نمابنده مجلس ادامه داد: انتقال دانش فنی به کشور‌هایی که در بالا گفته شد یکی از راه‌های همکاری با آنهاست که منافع زیادی برای ایران دارد و در راستای خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی به کمکمان می‌آید. حتی در کشور‌هایی مانند چین نیز می‌توانیم به احداث پالایشگاه بپردازیم تا با تامین نفت خام آن‌ها، تحریم‌ها را خنثی کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تحصیل دانش فنی برای احداث پالایشگاه‌های کوچک در داخل کشور نیز می‌تواند سازنده باشد. هر تلاشی که در راستای دوری کردن از خام‌فروشی باشد می‌تواند به ما در بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی کمک کند. از این طریق می‌توانیم سوپاپ اطمینانی در زمینة فروش نفت خود ایجاد کنیم.

قادری اضافه کرد: تاسیس پالایشگاه‌های فراسرزمینی با استفاده از تسهیلات و امکاناتی که کشور‌های دیگر در اختیار ما قرار می‌دهند، یکی از بهترین روش‌ها برای بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی است. همچنین می‌توانیم با خریداری پالایشگاه‌های موجود با کشور‌های دیگر در حوزه انرژی همکاری کنیم. از رهگذر این سیاست‌گذاری‌ها می‌توانیم راه‌هایی برای فروش نفت کشور باز کنیم که لازم است اقدامات جدی‌تری در این زمینه‌ها انجام دهیم تا بتوانیم بی‌اثرسازی تحریم‌های نفتی را داشته باشیم.

وی بیان کرد: ونزوئلا ذخایر نفتی بیشتری نسبت به ایران دارد و فرصت مناسبی برای همکاری با این کشور داریم، البته نفت این کشور فوق سنگین است و نیاز به میعانات گازی و روان‌کننده دارند، ما می‌توانیم از طریق صادرات مشکل آن‌ها را حل کنیم. دانش فنی آن‌ها نیز در زمینه صنعت نفت از ما کمتر است و می‌توانیم در این زمینه نیز همکاری خوبی با این کشور داشته باشیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: با صادرات خدمات فنی و مهندسی و در عوض سهام‌داری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی ایران در کشور ونزوئلا می‌توانیم به‌عنوان یک سکوی صادراتی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در آمریکای جنوبی نگاه کنیم. همکاری با ونزوئلا می‌تواند به نفع هر دو طرف باشد. ازیک‌طرف ما توانمندی‌ها و امکاناتمان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم و از طرف دیگر ارتباط ما با این کشور می‌تواند به افزایش نقش‌آفرینی ما در بازار‌های جهانی انرژی کمک کند.

قادری خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما در شرایطی هستیم که شرکت‌های برند دنیا از ترس تحریم‌های آمریکا نمی‌توانند به‌راحتی با ایران ارتباط برقرار کنند، به همین دلیل بهتر است با سیاست‌گذاری‌های دقیق مانند پالایشگاه‌های فرا سرزمینی به سمت خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی گام برداریم تا در آینده گشایشی در این زمینه داشته باشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: