کد خبر: ۳۸۲۳۹۹
۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
0
محققان کالج دانشگاهی لندن در مطالعه اخیرشان از توسعه یک الگوریتم هوش مصنوعی (AI) خبر داده‌اند که می‌تواند ناهنجاری‌های ظریف مغزی را که باعث تشنج‌های صرع می‌شوند، شناسایی کند.
هوش مصنوعی به کمک درمان صرع می‌آید
محققان در این مطالعه که پروژه تشخیص ضایعات صرع چند مرکزی (MELD) نام داشت، از بیش از ۱۰۰۰ اسکن ام آر آی بیماران که از ۲۲ مرکز جهانی صرع جمع‌آوری شده بود، برای توسعه این الگوریتم استفاده کرد. این الگوریتم گزارش‌هایی از محل ناهنجاری‌ها در موارد دیسپلازی قشر مرکزی (FCD) مقاوم به دارو که یکی از علل اصلی صرع است، ارائه می‌دهد.

دیسپلازی قشر مرکزی، مناطقی از مغز هستند که به طور غیر طبیعی رشد کرده‌اند و اغلب باعث صرع مقاوم به دارو می‌شوند. این بیماری معمولا با جراحی درمان می‌شود، با این حال شناسایی ضایعات حاصل از MRI ​​یک چالش مداوم برای پزشکان است؛ زیرا دیسپلازی قشر مرکزی در اسکن‌های MRI می‌تواند طبیعی به نظر برسد.

برای توسعه این الگوریتم، محققان ویژگی‌های قشر مغز مانند میزان ضخیم یا چین‌خوردگی سطح قشر مغز را از اسکن‌های MRI اندازه‌گیری کردند و از حدود ۳۰۰ هزار مکان در سراسر مغز برای ایجاد آن استفاده کردند.

یافته‌ها نشان دادند که به طور کلی الگوریتم قادر به تشخیص دیسپلازی قشر مرکزی در ۶۷ درصد موارد (۵۳۸ شرکت‌کننده) بود.

پیش از این، MRI تعداد ۱۷۸ نفر از این شرکت‌کنندگان در این مورد بدون ناهنجاری در نظر گرفته شده بود. به این معنی که رادیولوژیست‌ها قادر به یافتن این ناهنجاری نبودند؛ اما الگوریتم MELD قادر به شناسایی دیسپلازی قشر مرکزی در این موارد بود. این امر بسیار مهم است؛ زیرا اگر پزشکان بتوانند این ناهنجاری را در اسکن مغز پیدا کنند، سپس جراحی برای برداشتن آن می‌تواند درمانی کاربردی باشد.

دکتر هانا اسپیتزر (Hannah Spitzer)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: الگوریتم ما به طور خودکار می‌تواند ضایعات را از هزاران اسکن MRI بیماران تشخیص دهد. این الگوریتم می‌تواند به طور قابل اعتماد انواع ضایعات، شکل‌ها و اندازه‌های مختلف آن‌ها و حتی بسیاری از آن ضایعات را که قبلا توسط رادیولوژیست‌ها شناسایی نشده بودند، تشخیص دهد.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Brain" منتشر شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: