September 2022 28 / چهارشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۱
سر خط خبر ها
روند نرخ سود در بازار‌های مالی
کد خبر: ۳۸۲۴۱۷
۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۰
0
در هفته سوم مرداد ماه سه رفتار مختلف در بازار‌های مالی به ثبت رسید. طبق آمار‌های ثبت شده در این خصوص نرخ سود در یک بازار ثابت مانده در یک بازار کاهش پیدا کرده و در بازار سوم مسیری افزایشی را پیموده است. در این میان سهم بازار بین بانکی هم چنان نزولی بوده است.
کاهش نرخ بهره بین بانکی در هفته سوم مرداد
روند نرخ سود در بازار‌های مالی هفته اخیر مسیری نوسانی را پیموده است. طبق بررسی‌ها این شاخص در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در هفته سوم مردادماه رفتاری صعودی داشته، اما با این حال حجم معاملات در این هفته افتی بی سابقه را به ثبت رسانده است.

رشد نرخ سود اوراق بدهی دولتی در هفته سوم مرداد ماه
بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در سال ۱۴۰۱ به مرحله دوازدهم خود رسید. در این بازار دولت اوراق خود را به مشتریان خود اعم از بانک‌ها و بورسی‌ها ارائه داده و این نهاد‌ها نیز متناسب به نیاز خود از دولت خریداری می‌کنند. در همین خصوص در هفته سوم مرداد ماه در مجموع ۱۶۷ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شده که کف حجم معاملات در این بازار بوده است.

در عین حال، اما نرخ سود موزون در این معاملات روندی افزایشی داشته و به ۲۱.۷ درصد رسیده است. این شاخص در هفته قبل برابر با ۲۱.۵ درصد ثبت شده بود.

ثبات نرخ سود در بازار باز هفته سوم مرداد ماه
بانک‌هایی که در بازار اولیه اوراق از دولت خریداری کرده اند می‌توانند اوراق خود را به بانک مرکزی در بازار باز بفروشند. اساس بده بستان بانک‌ها و دولت در این بازار اوراق بدهی دولتی است. به این معنا که بانک مرکزی به منظور بهبود اوضاع نقدینگی بانک‌ها و تنظیم نرخ سود در بازاربین بانکی، به معامله با بانک‌ها در این بازار می‌پردازد که اساس این معاملات خریدو فروش اوراق است.

در همین رابطه در هفته اخیر بسط پول در بازار باز روند صعودی خود را ادامه داد و به مرز ۷۰ همت رسید. درحالی که نرخ سود همچنان ثابت بوده و در سطح حداقلی خود یعنی ۲۰ درصد باقی ماند.

تداوم افت نرخ سود بین بانکی در هفته سوم مرداد
در کنار بازار باز، بازار دیگری نیز به رفع نیاز فوری بانک‌ها می‌پردازد. در این بازار بانک‌های دارای کسری از بانک‌های داری مازاد اقدام به قرض پول کرده و بانک مرکزی نیز از طریق اعتبارات قاعده‌مند به مداخله در این دادوستد می‌پردازد.

تاریخ سررسید این معاملات کوتاه مدت بوده و نرخ سود موزون بده بستان میان بانک‌ها همان نرخ بهره بین بانکی است.

در همین رابطه در هفته‌های اخیر بانک مرکزی در راستای نجات بورس سیاست کاهشی نرخ بهره را ادامه داده و به نوعی این شاخص را اکنون به سطح پایینی رسانده است

طبق داده‌های بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی که در پایان تیر ماه به کانال ۲۱ درصد رسیده بود اکنون روند کاهشی خود را ادامه داده و به ۲۰.۵۹ درصد تنزل پیدا کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: