سر خط خبر ها
کد خبر: ۳۸۲۸۴۹
۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
0
مدیر عامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی، اظهارداشت: این صندوق در شرایطی که قانونگذار تکلیف کرده مکلف به پرداخت خسارت زیان‌دیدگان است، اما پس از آن مکلف به بازیافت آن هم هست.
سامانه جامع حوادث رانندگی با گذشت ۶ سال تعیین تکلیف نشد
"مهدی قمصریان"، در نشست با اصحاب رسانه، یکی از موضوعات مغفول مانده در رابطه با صندوق تامین خسارت‌های بدنی را موضوع وصول مطالبات برشمرد و توضیح داد: این صندوق را باید کامل معرفی کرد، دغدغه بسیاری از مدیران عامل قبل این صندوق این بوده که معرفی صندوق برابر با بیمه گریزی خواهد بود، اما باید بخش وصول مطالبات صندوق را برجسته‌تر بیان کرد.

وی، افزود: البته این صندوق شرایط تسهیل کننده تخفیف، تقسیط و بخشودگی برای بازیافت هم گذاشته به عنوان مثال با پایگاه اطلاع رفاه ایرانیان وضعیت درآمدی فرد چک می‌شود.

اجرایی شدن آیین نامه بازیافت خسارات از مقصران حوادث رانندگی
وی، یکی از کار‌های در حال انجام صندوق تامین خسارت‌های بدنی را آیین نامه بازیافت خسارات از مقصران حوادث رانندگی اعلام کرد و گفت: این آیین نامه نهایی شده و در یکی دو هفته آینده به سمت اجرایی شدن می‌رود.

قمصریان با اشاره به اینکه صندوق تامین خسارت‌های بدنی جزو سازو کار‌های پیشرفته است و به طور معمول در کشور‌های پیشرفته دنیا معمولاچنین مکانیزمی وجود دارد، افزود: هیچ فردی در جامعه برای گرفتن حقوق خود از این صندوق نیاز به وکیل ندارد و می‌تواند به شعب این صندوق مراجعه کند.

صورت‌های مالی صندوق تامین بسیار شفاف است
مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی با اشاره به شفافیت صورت‌های مالی این صندوق درخصوص انتشار آن گفت: این صندوق یک شرکت بورسی نبوده و نیست، اما امسال وزارت اقتصاد در اقدامی صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و نهاد‌های عمومی غیر دولتی را دریافت و منتشر کرد.

قمصریان افزود: "پیگیری نکردم که صورت‌های مالی صندوق تامین خسارت‌های بدنی را هم منتشر کردند یا خیر، اما صندوق این‌کار را طبق روال سنوات گذشته انجام داد یعنی صورت‌های مالی خود را در اختیار وزارت اقتصاد قرار داد. "

انتشار صورت‌های مالی صندوق تامین به سیاست وزارتخانه برمی گردد
وی در واکنش به پرسش خبرنگار چابک آنلاین مبنی براینکه همزمان با انتشار صورت‌های مالی بیمه مرکزی، صورت‌های مالی صندوق تامین هم باید برروی سامانه کدال قرار می‌گرفت، پاسخ داد: "این موضوع به این برمی گردد که سیاست وزارتخانه چیست، اما صندوق از این موضوع استقبال می‌کند. "

مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی تاکید کرد: قانون بیمه شخص ثالث تکالیف گوناگونی را به دستگاه‌های مختلف داده در بخشی از آن هم ستاد مدیریت سوخت و شرکت پالایش نفت الزام قانونی دارند و باید از صدور کارت سوخت یا تمدید و صدور المثنی این کارت برای وسایل نقلیه فاقد بیمه خودداری کنند وصندوق هم دو مرتبه این موضوع را خواستار شده است.

۷۰۰ میلیارد تومان خسارت موتور سیکلت‌های فاقد بیمه نامه
قمصریان، اذعان داشت که حدود یک سوم خسارت پرداختی سال گذشته صندوق تامین خسارت‌های بدنی در سال گذشته مربوط به مقصران متواری است و حدود ۷۰۰ میلیارد تومان یعنی یک پنجم خسارت‌های پرداختی این صندوق در سال گذشته هم بابت خسارت موتور سیکلت‌های فاقد بیمه نامه بوده است.

به گفته وی، خسارت پرداختی صندوق بابت موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه درحالی است که حق بیمه موتورسیکلت تک دنده تک سیلندر درحدود ماهی ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است، اما با این وجود فرد حاضر نیست بیمه را دریافت کرده و این حق بیمه را پرداخت کند.

بلاتکلیفی اجرای "سامانه جامع حوادث رانندگی"
مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی اظهارداشت: در ماده ۴۱ قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال ۹۵ که شش سال از آن می‌گذرد، قانونگذار تصریح کرده که "سامانه جامع حوادث رانندگی" باید در مدت ۶ ماه انجام می‌شد و وزارت راه هم مسئوول آن است، اما هنوز تعیین تکلیف نشده است.

قمصریان، اضافه کرد: پس از راه اندازی"سامانه جامع حوادث رانندگی" پزشک قانونی، پلیس راهور، ناجا، هلال احمر، اورژانس و بیمه مرکزی باید به یکدیگر متصل شوند.

وی، گفت: قانون به صراحت بیان کرده که ناجا از طریق دوربین‌های نظارتی بایدخودرو‌های فاقد بیمه نامه شخص ثالث را جریمه کند درست همانند کاری که برای معاینه فنی انجام می‌شود، اما بنابه دلایلی که نمی‌دانم چرا هنوز انجام نشده اگر این اتفاق بیافتد ضریب پوشش بیمه شخص ثالث بالا می‌رود.

برخی از شرکت‌های بیمه‌ای مشکل نقدینگی دارند
مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی با بیان اینکه برخی از شرکت‌های بیمه‌ای مشکل نقدینگی دارند، گفت: مطابق قانون یک هفته پس از پایان هر ماه شرکت‌های بیمه‌ای بایدبدهی خود را به صندوق تامین خسارت‌های بدنی باید تسویه کنند و این بخش به دلیل آنکه برای این صندوق حیاتی است روزانه چک می‌شود، اما به هرحال در انتشار ان ملاحظاتی وجود دارد.

قمصریان، ادامه داد: برخی از شرکت‌های بیمه‌ای در شرایط خاصی هستند و صندوق هم نمی‌تواند اطلاعات پرداخت یک شرکت بیمه را منتشر کرده ودیگری را منتشر نکند البته وزارت اقتصاد برای کمک به شرکت‌های بیمه‌ای که مشکل نقدینگی دارند اجازه داده تا در قالب تهاتر املاک انجام شود و در بعضی از شرکت‌ها هم انجام شده تا از آن‌ها صیانت شده و دچار مشکل نشوند.

وی، تاکید کرد: صندوق تامین خسارت‌های بدنی تنها جایی است که بابت عوارضی که از شرکت‌های بیمه دریافت می‌کند به جزییات به بیمه مرکزی گزارش می‌دهد و حتی فهرست نفراتی که مشمول دریافت خسارت باشند هم به جزییات اشاره می‌کند.

مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی اذعان داشت که این صندوق برای رفع چالش موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه چند طرح خوب ارایه کرده است.

وی، بیان کرد: صندوق تامین خسارت‌های بدنی ایده‌ای را مطرح کرده که باید برای آن سازمان برنامه و بودجه را مجاب کرد که در بودجه از محل یارانه نقدی منابع را در اختیار یک شرکت بیمه دولتی یا غیر دولتی قرار دهد به عنوان مثال منابع را در اختیار بیمه ایران بگذارد تا تمامی موتورسیکلت‌ها را از منبع نقدی یارانه بیمه کند، زیرا رفع چالش موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه تنها با الزام و تکلیف قابل انجام است.

قمصریان اعلام کرد که صندوق تامین خسارت‌های بدنی در نامه ۲۶ مرداد ماه سالجاری خود از بیمه مرکزی خواسته تا شرکت‌های بیمه ملزم شوند در صورت‌های مالی خود منابع "الف" (فروش بیمه نامه شخص ثالث) و "ب" (جرایم یکساله فردی که بیمه نامه نداشته است) را جداگانه ثبت کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: