کد خبر: ۳۸۲۹۹۱
۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
0
حجم سپرده‌های قانونی تیرماه از مرز ۶۰۰ همت گذشت. بنابر تعاریف، نسبت سپرده قانونی به کل سپرده‌ها در تیرماه امسال، ۰.۰۲ واحد درصد افزایش پیدا کرده که علامتی از احتمال مسیر صعودی ضریب فزاینده نقدینگی در این مدت بوده است.
رصد ضریب فزاینده نقدینگی تیرماه
روند آمار‌های ثبت شده از نقدینگی بانک‌ها در هفته‌های اخیر راوی کاهش احتمالی ضریب فزاینده نقدینگی در تیر ماه بوده است.

در آمار‌های ثبت شده از سوی بانک مرکزی، رشد مانده سپرده‌ها در تیر ماه به همراه تسهیلات دهی نهاد‌های مالی سیر نزولی پیدا کرده است. در این داده‌های آماری بانک مرکزی تصویری را از وضعیت مالی بانک‌ها منتشر می‌کند.

در همین راستا آمار‌های ثبت شده در این خصوص نشان میدهند ضمن کاهش رشد مانده کل سپرده‌ها در تیر ماه انضباط مالی بانک‌ها در نتیجه مقررات اخیر بانک مرکزی موجب شده تا حجم سپرده قانونی افزایش پیدا کند.

رشد حجم سپرده قانونی در تیر ماه
مجموع کل مانده سپرده‌ها در کشور برابر با ۵ هزار و ۹۹۴ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته رشدی ۳۵.۳ درصدی داشته و تقریبا در بازه ۱۷ ماه اخیر رشد پایینی به شمار می‌آید.

در ادامه داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد در این ماه حجم کل سپرده‌های قانونی بانک‌ها در تیر ماه برابر با ۶۰۵ هزار میلیارد تومان بوده که در بالاترین سطح خود در بازه یک سال و نیمه قرار گرفته است. رشد این شاخص به نوعی در ادامه رفتار بانک مرکزی در خصوص انضباط مالی بانک‌ها بوده است.

با این حال رشد ماهانه حجم سپرده قانونی نشان می‌دهد این شاخص در سال جاری رفته رفته کمتر شده و از ۴ درصد در اردیبهشت ماه امسال به ۲.۹ درصد درتیر ماه رسیده است. با این حال تاثیر آن در ضریب فزاینده نشان از کاهش قدرت خلق نقدینگی در بانک‌ها داشته است.
 
کاهش ضریب فزاینده از دریچه سپرده قانونی
یکی از شاخص‌های مهم در اقتصاد کشور، ضریب فزاینده نقدینگی است که البته برخی آن را فاقد ماهیت پیش نگر می‌دانند.

با این حال برای محاسبه آن دو روش کلی وجود دارد از یک سمت طبق آمار‌ها این شاخص برابر با نقدینگی تقسیم بر پایه پولی بوده و از سوی دیگر نیز عکس نسبت سپرده قانونی است. بنابر تعریف، این ضریب نشان می‌دهد هر واحد افزایش در پایه پولی منجر به رشد چه میزان نقدینگی در کشور خواهد شد؟

براساس داده‌های بانک مرکزی در این ماه، نسبت سپرده قانونی به کل سپرده‌ها برابر با ۱۰.۰۹ درصد به دست آمد. این شاخص در مقایسه با ماه قبل ۰.۰۲ واحد درصد رشد پیدا کرده که باتوجه به تعریف به معنای ادامه روند کاهشی ضریب فزاینده نقدینگی است. به این معنا که هر واحد افزایش در پایه پولی قدرت خلق نقدینگی کمتری را در مقایسه با ماه‌های گذشته داشته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: