September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۸۴۱۰۵
۱۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
0
طبق تحقیقات دانشمندان اشتهای برخی از افراد پس از مکالمه تلفنی افزایش می‌یابد.
تاثیر امواج تلفن همراه بر وزن انسان
به گزارش سایت دویچه وله، محققان دانشگاه لوبک آلمان برای اینکه بفهمند آیا تشعشعات تلفن همراه باعث تحریک اشتها می‌شود یا خیر، مطالعه‌ای را روی گروهی از افراد انجام دادند. محققان در مرحله اول دریافتند که اشتهای این افراد پس از مکالمه تلفنی افزایش یافته و غذای بیشتری می‌خوردند.

اثرات تشعشات تلفن همراه بر وزن انسان

محققان این دانشگاه براساس آزمایش‌هایی که اثرات احتمالی امواج تلفن همراه را روی مصرف غذا در موش‌ها و سایر جوندگان انجام دادند، دریافتند وزن این جوندگان پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض تشعشعات تلفن افزایش می‌یابد.

پس از این آزمایش در موش ها، محققان گروهی از مردان جوان سالم با وزن طبیعی را برای انجام این آزمایش روی انسان دعوت کرد. آن‌ها یک روز ساعت ۶:۳۰ صبح با این شرط که شکمشان خالی باشد و ۱۲ ساعت قبل از آزمایش از تلفن همراه خود استفاده نکرده باشند، برای این آزمایش فراخوانده شدند.

تست فعالیت مغز و رفتار غذایی

ابتدا فعالیت مغزی شرکت کنندگان در آزمون اندازه گیری شد و سپس تلفن همراه در حال زنگ خوردن کنار سر آن‌ها قرار گرفت.

پس از ۲۰ دقیقه، مجددا فعالیت مغزی افراد مورد بررسی قرار گرفت و در افرادی که تلفن همراهشان روشن بود، افزایش قابل توجه متابولیسم انرژی در مغز دیده شد. پس از آن صبحانه متنوعی برای شرکت کنندگان در آزمون سرو شد.

این روند دو روز دیگر تکرار شد، اما در طی یکی از سه آزمایش، تلفن همراه افراد خاموش بود و شرکت کنندگان از آن اطلاعی نداشتند. محققان دقیقا آنچه را که شرکت کنندگان در آزمون خوردند و میزان غذای مصرفی را ثبت کردند.

روشن بودن تلفن همراه، نتایج جالبی را به همراه داشت. از هر ۱۵ نفر ۱۳ نفر بعد از شبیه سازی یک تماس تلفنی به مدت ۲۰ دقیقه بیشتر غذا خوردند و ۲۲ تا ۲۷ درصد کالری بیشتری نسبت به زمانی که تلفن همراه خاموش بود، دریافت کردند. کالری اضافی بیشتر از کربوهیدرات‌ها بود. در واقع، این مطالعه شواهدی ارائه کرد که نشان می‌دهد تلفن همراه می‌تواند بر متابولیسم انرژی در مغز، از جمله هیپوتالاموس که احساس گرسنگی و سیری را تنظیم می‌کند، تأثیر بگذارد.

امواج تلفن همراه

البته محققان خاطرنشان کردند که این مطالعه فقط روی مردان و در تعداد کمی از افراد انجام شده است. آن‌ها قصد دارند در بررسی‌های بعدی این مطالعه را روی زنان، افراد دارای اضافه وزن و افراد با وزن طبیعی نیز انجام دهند تا ببینند آیا این نتیجه در آن‌ها نیز دیده می‌شود یا خیر.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: