کد خبر: ۳۸۴۱۴۲
۱۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱
0

اصول چیدمان فرش

فرش ها از جمله لوازمی هستند که هم بسیار کاربردی می باشند و هم زینتی به همین دلیل باید به گونه ای چیده شوند که تمام زیبایی آن ها مشخص باشد که این موارد در صورتی اتفاق می افتد که فرش در جای مناسبی قرار داشته باشد و نحوه ی پهن کردن آن صحیح باشد. هم چنین فرش ها جز لوازمی محسوب می شوند که به منزل هویت می بخشند و با وجود پیشرفت های زیادی که در زمینه ی تولید کفپوش های بسیار متنوع وجود دارد  باز هم از نظر تمام ایرانی ها فرش بهترین کفپوش است علاوه بر آن تاثیر بسیار زیادی در نقش و نمای خانه دارد به همین دلیل است که فرش ها در چه اندازه و متراژی و هم چنین در چه طرح و سبکی باشد مهم می باشد تا بهترین گزینه برای سبک خانه انتخاب شود تا منزل نمای زیبایی را بگیرد. یکی از مهم ترین مزیت هایی که فرش ها علاوه بر نمای زیبا دارند این است که مرزهای خانه را جدا می کند و هر قسمت را مشخص می کند تا دکور و مبل مناسبی انتخاب شود و اگر در جای مناسبی جهت ایجاد مرز قرار نگیرد باعث شلوغی منزل می شود و خانه را نامرتب جلوه می دهد. اما لازم به ذکر است که این مورد در خانه هایی با متراژ بالا به وضوح مشخص است و هم چنین برای این که بخواهید مناسب ترین گزینه از فرش را برای منزلتان انتخاب کنید لازم است که تمام موارد را بسنجید که در این مقاله قصد داریم در خصوص این موضوع صحبت کنیم.

مواردی از چیدمان صحیح فرش

همان طور که ذکر کردیم فرش ها به صورتی اصولی باید  چیده و پهن شوند تا طرح و زیبایی خاصی که دارند تماما به چشم بیاید. مواردی در زمینه ی چیدمان صحیح فرش وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

۱- اندازه و متراژ فرش

در این مورد از اصول چیدمان ممکن است اکثرا ندانند و بر این باور باشند که کل منزل باید به وسیله ی فرش پوشیده شود که این مورد کاملا باور غلطی است و دلیل این موضوع این است که فرش اگر کل فضای پذیرایی را بگیرد منزل بسیار کوچک تر و دلگیر تر دیده می شود و کوچک تر از حالت عادی نشان می دهد به خصوص اگر رنگ فرش تیره باشد پس بهتر است ابعاد مناسبی از فرش را تهیه کرده. البته کفپوش منزل هم بسیار در این انتخاب مهم است که از جنس سرامیک، سنگ و یا پارکت است. و نکته بعدی چیدمان مبلمان در روی فرش است که می توان هم روی فرش انجام دهید و هم خارج فرش. اما بهتر است پایه های جلوی مبلمان تنها روی فرش باشند. که می تواند محیط را زیبا و دلباز نشان دهد، تمام این موارد در خصوص متراژ فرش در تمام مکان منزل می باشد. در گذشته این که فرش بزرگ باشد و کل خانه را بگیرد بیش تر برای افراد منزل مهم بود و دلیل این موضوع این است که افراد در قدیم زیبایی را در پر بودن فرش ها می دیدند  به همین دلیل با انواع فرش های کوچک و بزرگ تمام نقاط خانه را پر می کردند اما امروزه با تغییر در نگرش و افکار فرش ها هم چنان ارزش معنوی خود را حفظ کردند اما دچار تغیراتی شدند که این تغییرات در طرح و اندازه و ابعاد فرش بود و همین طور افراد با نگرش جدید به چیدمان منازل خود می پردازند.

جهت طراحی دکوراسیون می توانید از مشاوران حاضر در قالیشویی در تهرانپارس راهنمایی بگیرید.

اصول چیدمان فرش

۲- انتخاب مکان مناسب برای پهن کردن فرش

انتخاب مکان مناسب در خصوص این است که فرش باید در محلی باشد تا به طور کامل مشخص باشد و نمای کامل خود را داشته باشد که امروزه با توجه به وجود سبک های جدید که بر روی منازل پیاده می کنند محل مناسبی که برای قرار گیری فرش ها انتخاب می شود در وسط حال و پذیرایی می باشد و از دیوار به اندازه ی مناسبی فاصله دارند که کم و زیاد بودن فاصله کاملا سلیقه ای است و بسته به نحوه ی چیدمان مبلمان  و نوع کفپوش دارد.

۳- اصول چیدمان درست

در برخی منازل سبک چیدمان و رنگ ها به گونه ای است که از نظر همخوانی رنگی با یکدیگر همانگ نمی باشند به همین دلیل اصول چیدمان در این صورت کاملا متفاوت است که ابتدا فرشی را باید انتخاب کنید که نه ابعاد بسیار بزرگی داشته باشد و نه ابعاد بسیار کوچک چرا که مبل ها باید در صورت استیل بودن بر روی فرش قرار بگیرند و در صورت راحتی و کاناپه ای بودن دو پایه بر روی زمین باشد و دو پایه بر روی فرش باشد تا این ناهمخوانی با این طرز از چیدمان به چشم نخورد و حتی زیبا تر هم نشان داده شود و هم چنین این مدل سبک جدیدی از دیزاین است که در برخی منازل به کار می رود.

۴- پذیرایی باریک

اگر پذیرایی باریک است و یا فرم ال مانند دارند که این سبک در اکثر منازل دیده می شود تنها متراژی که می توانید در خصوص اندازه ی فرش استفاده کنید متراژ کوچک است حتی اگر فضا بزرگ باشد هیچ تفاوتی نمی کند و اندازه و فرم فرش در این مدل از فضا پر اهمیت تر می باشد و از نظر طرح و رنگ هم کاملا سلیقه ای است اما به علت کوچک بودن فضا استفاده از فرش های روشن بهتر است اما شما می توانید متناسب با مبلمان و رنگ منزلتان فرش را انتخاب کنید.

این موارد یک سری راهنمایی های کوچک است که برای اصول چیدمان فرش باید رعایت شود اما همه ی این موارد باید مطابق سلیقه باشد و البته دیزاینر ها هم در این خصوص می توانند شما را راهنمایی کنند تا با توجه به مدل منزلتان بهترین انتخاب را داشته باشید.

جهت شستشوی انواع فرش می توانید از قالیشویی معتبر راهنمایی بگیرید.

چیدمان فرش در آشپزخانه

به طور کلی چیدمان فرش در آشپزخانه با سایر مکان های منزل متفاوت است و نوع های مختلفی از جنس و طرح در خصوص فرش های آشپزخانه ای وجود دارد و معمولا از گلیم فرش استفاده می شود و از نظر ابعاد و اندازه در صورت داشتن میز ناهار خوری کاملا متفاوت می شود. در منازلی که میز ناهار خوری وجود دارد و داخل آشپزخانه قرار می گیرد ابعاد و اندازه ی فرش باید به گونه ای باشد که میز به طور کل بر روی فرش باشد و صندلی های میز هم کاملا بر روی فرش قرار داشته باشد تا در حین جا به جایی مشکلی در این خصوص ایجاد نشود. علاوه بر این مورد شکل و هندسه ای که فضای آشپزخانه دارد هم مهم است چرا که باید متناسب با شکل و مدل فضا فرش مناسب برگزیده شود و به دلیل این که در برخی خانه ها ممکن است مربع و یا مستطیل باشند و برخی دیگر هم دارای قناسی باشند که در این خانه ها انتخاب کمی سخت تر است و هم چنین اگر بخواهید منزلی مدرن و امروزی داشته باشید بهتر است از دیزاینر ها در این خصوص استفاده کنید و برای قسمت های سخت منزل از جمله آشپزخانه بهترین گزینه را برای شما در نظر می گیرند و ارائه می دهند.

انتخاب فرش مناسب در اصل چیدمان

و اما فاکتور های مهمی برای انتخاب مناسب فرش وجود دارد که می توانند در اصول چیدمان هم مهم باشند که این فاکتور ها در خصوص لوازم منزل هم می باشند که قرار است اطراف فرش قرار بگیرند که شامل مبل ها و میز و کمد و سایر لوازمی که زینتی هستند، می باشند و باید با توجه به آن ها سایز مناسبی هم برای فرش انتخاب شود و هم چنین علاوه بر آن مکانی که برای پهن کردن فرش در نظر گرفتید هم بسیار مهم است و جز فاکتور ها محسوب می شود. هم چنین برای درک بهتر این موضوع می توانید به کمک وسایل اندازه گیری از جمله متر، متراژ دقیق را پیدا کنید.

اصول چیدمان فرش

روش چیدمان فرش

در این قسمت به چند روش از چیدمان فرش اشاره می کنیم و حالت هایی که برای فرش در اصل چیدمان وجود دارد را بیان می کنیم تا با رعایت آن ها بهترین شکل را در منزلتان اجرا کنید.

۱- روش اول سبکی است که قرار است تمام پایه های مبلمان بر روی فرش قرار بگیرد که باید ابعاد فرش به گونه ای باشد که با دیوار مقدار کمی فاصله داشته باشد تا وقتی تمام پایه ها بر روی فرش هستند نمای بدی ایجاد نشود که البته این مدل از چینش در منازل بزرگ بهتر است انجام شود تا فضا به اندازه ی کافی وجود داشته باشد و فرش هم به طور کامل دیده شود.

۲- در روش بعدی می پردازیم به این که هیچ وسیله ای بر روی فرش قرار نگیرد که این مورد تنها در زمانی به کار می رود که کفپوش منزل بسیار زیبا و شیک است و برای جلوه ی بهتر آن از قالیچه ی کوچکی استفاده می شود و مبل ها هم در جای مناسب دور تا دور چیده می شود اما نکته ای که وجود دارد این است که در فصل سرما اگر گرمایش از زمین هم وجود دارد از این روش استفاده کنید و در صورت نبود گرمایش زمینی نمی تواند روش مناسبی باشد چرا که سرما در منزل بیش تر خواهد بود. معمولا کفپوش پارکت در این روش بیش تر کاربردی است تا فرشی با ابعاد کوچک بر روی آن قرار بگیرد.

۳- روش بعدی فرش محاصره است که در منازلی با ابعاد کوچک این سبک بسیار زیباتر است و نوعی سبک قدیمی و جدید با یکدیگر مخلوط است که می تواند بسیار زیبا باشد. در این صورت فرش و مبلمان باید در حدود ۴۵ سانت از دیوار فاصله داشته باشند و مبل ها، هم می توانند به دیوار بچسبند و هم فاصله داشته باشند که کاملا سلیقه ای می باشد. در این روش فضا صمیمی تر خواهد بود چرا که وسایل به یکدیگر نزدیک می باشند.

۴- این روش در خصوص ترکیب سبک های مختلف قدیمی و جدید می باشد که می توانید در صورت وجود کفپوش پارکت از فرش های بزرگ و کوچک استفاده کنید به گونه ای که تیکه تیکه فرش ها را در قسمت هایی از منزل قرار دهید و سایر لوازم را در همه ی قسمت های خالی پر کنید. اگر منزلتان دارای راهرو است حتما برای انجام نکات ایمنی از فرش بزرگ استفاده کنید چرا که رفت و آمد در راهروها بیش تر است و ممکن است کفپوش سُر باشد به همین دلیل از فرش بزرگ استفاده شود بهتر است و هم می تواند نمای خوبی را هم بسته به طرح و مدلی که دارد ایجاد کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: