کد خبر: ۳۸۴۱۹۷
۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
0
مدیر عامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام طیور و آبزیان گفت: با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، واردات نهاده‌های دام به صرفه نیست و راهی جز استفاده از نهاده‌های دامی داخلی و استفاده از ضایعات باقی مانده محصولات کشاورزی برای تولید خوراک دام نداریم.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده از نهاده‌های دامی داخلی را افزایش داد
مجید جعفری مدیر عامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام طیور و آبزیان اظهار داشت: بعد از مردمی سازی یارانه‌ها و افزایش هزینه‌های تولید و گران شدن محصولات پروتئینی، میزان جوجه ریزی کاهش یافته است و باعث شده که میزان تقاضا برای خوراک دام کاهش یابد، به طوری که کارخانجات خوراک دام به طور متوسط با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی افزود: راه حل رونق تولید در صنعت دام و طیور و کارخانجات خوراک، پرداخت کالابرگ برای بالابردن مصرف و صادرات محصولات پروتئینی است.

مدیر عامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام طیور و آبزیان با بیان اینکه مقرر شده است صادرات خوراک دام و طیور آزاد شود ادامه داد: با وجود اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده‌های دامی برداشته شده، اما هنوز صادرات خوراک دام آزاد نشده و در گیر روند اداری است.

جعفری در پاسخ به اینکه تولیدات خوراک دامی کشور چقدر توان رقابت قیمتی با نمونه‌های خارجی را دارند گفت: با توجه به اینکه کارخانجات با ظرفیت پایینی کار می‌کنند قیمت تمام شده آن‌ها بالا و امکان رقابت کم است، از طرفی تحریم‌ها باعث شده که هزینه واردات نهاده‌های دامی افزایش یابد تا در نهایت قیمت خوراک دامی تولیدی در کشور توان رقابت قیمتی با رقبای خارجی از جمله ترکیه نداشته باشد.

مدیر عامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام طیور و آبزیان درباره اقدامات برای جایگزینی نهاده‌های قابل تولید در داخل و ضایعات کشاورزی به جای نهاده‌های وارداتی در تولید خوراک دام وطیور، اظهار داشت: با توجه به اینکه تا اوایل سال جاری نهاده‌های دامی (ذرت، کنجاله سویا و جو) با ارز دولتی به کشور وارد می‌شد تولید داخلی این محصولات در کشور صرفه نداشت.

وی تصریح کرد:راه اندازی تولید نهاده‌های دامی و استفاده از ضایعات کشاورزی در تولید خوراک دام و طیور زمان‌بر است و نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها و بررسی‌های علمی، تحقیقاتی و تجربی دارد.

جعفری گفت: جایگزینی نهاده‌های جدید در خوراک دام ممکن است ضریب تبدیل آن را تغییر دهد، اما در نهایت به طور قطع باید به سمت استفاده از نهاده‌های داخلی در تولید خوراک برویم، زیرا واردات نهاده‌ها صرفه اقتصادی ندارد و قیمت تمام شده را بالا می‌برد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: