کد خبر: ۳۸۴۲۴۳
۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
0
محققان حسگری ابداع کرده اند که شبیه وصله نازکی است و روی گردن کاربر قرار می‌گیرد و ضربه‌های مغزی را با دقت ردیابی می‌کند.
حسگری که ضربه مغزی را با دقت ردیابی می‌کند
یکی از موارد خطرناک در ورزش‌هایی که ممکن است به ضربه مغزی منجر شود، این واقعیت است که ورزشکان ممکن است حتی متوجه آن نشوند؛ بنابراین دنبال دریافت خدمات پزشکی مورد نظر نخواهند بود.

در همین راستا حسگر جدیدی ابداع شده که وقوع ضربه مغزی را به ورزشکاران یا مربیان آن‌ها هشدار می‌دهد. این حسگر به جای سر روی گردن آن‌ها قرار می‌گیرد.

هرچند تا کنون چند گروه کلاه‌های ایمنی مجهز به حسگر‌هایی ابداع کرده اند که نوع ضربه‌های مرتبط با ضربه مغزی را ردیابی می‌کنند، اما چنین دستگاه‌هایی ۱۰۰ درصد قابل اعتماد نیستند. در برخی موارد ممکن است در حالی که هیچ ضربه مغزی اتفاق نیفتاده، گجت‌های مذکور هشدار اشتباه صادر کنند یا ضربه و جراحتی را حس نکنند.

پروفسور نلسون اسپولودا از دانشگاه ایالتی میشیگان متوجه شد هنگامیکه بازیکنان فوتبال در کالج دچار ضربه مغزی می‌شوند، سر آن‌ها به سرعت به یک سمت حرکت می‌کند. او با همکاری یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه یک حسگر به شکل وصله نازک چسبنده ابداع کرد که قادر به ردیابی این حرکت گردن است.

نمونه اولیه وصله حسگر مذکور به اندازه یک بانداژ کوچک با ضخامت ۰.۱ میلیمتر است. همچنین در حسگر از مواد پیزوالکتریک استفاده شده که هنگام کشیده یا فشرده شدن، بار الکتریکی تولید می‌کند. داده‌های بار الکتریکی پس از انتقال به یک رایانه، تحلیل می‌شود و به این ترتیب وقوع رویدادی که به ضربه مغزی منجر شود، مشخص خواهد شد.

حسگر‌های سرعت سنج در آزمایش‌ها روی یک سر عروسکی نصب شدند. از سوی دیگر حسگر‌های بانداژی نیز جلو، عقب و دو طرف گردن نصب شدند. سپس سر عروسکی از فاصله ۰.۶ متری روی زمین سقوط کرد.

هنگام خوانش داده‌های وصله و مقایسه آن با اطلاعات حسگرها، مشخص شد دو سیستم در ردیابی ضربه‌های منجر به ضربه مغزی عملکرد یکسانی دارند. با این وجود حسگر‌های ابداعی برخلاف حسگر‌های سرعت سنج که در کلاه ایمنی یکپارچه می‌شوند، تحت تاثیر عوامل مختلف خوانش اشتباه از داده‌ها ارائه نمی‌کنند.

این محققان اکنون مشغول بررسی روش‌های جدیدی برای طراحی وصله مانند مجهز کردن آن به فرستنده هستند که به طور بی سیم داده‌ها را به رایانه یا موبایلی در نزدیکی انتقل می‌دهد.

تحقیق مذکور در ژورنال «ساینتیفیک رپورتز» منتشر شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: