قرار است یادداشتی از تعهدات برای به دست آوردن عضویت امضا شود
کد خبر: ۳۸۴۲۷۹
۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
0
تصمیمات و اقداماتی که قرار است در نشست آتی سران سازمان همکاری شانگ‌های در سمرقند ازبکستان صورت گیرد، نشان می دهد که عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگ‌های امضا خواهد شد.
الحاق ایران به سازمان همکاری شانگ‌های و دستاورد‌های آن
سمرقند پنجشنبه و جمعه این هفته میزبان نشست شورای سران کشور‌های سازمان همکاری شانگ‌های خواهد بود. این رویداد اولین نشست رو در روی رهبران سازمان همکاری شانگهای از سال ۲۰۱۹ میلادی و پایان ریاست دوره‌ای ازبکستان بر این سازمان خواهد بود.

طبق گفته ماریا زاخارووا سخنگوی وزرت خارجه روسیه؛ در نشست سمرقند در ازبکستان قرار است ایران، یادداشتی از تعهدات برای به دست آوردن عضویت سازمان همکاری شانگهای را امضا کند که به این کشور اجازه می‌دهد به اسناد موسس و معاهدات بین المللی این سازمان بپیوندد.

روند الحاق بلاروس به سازمان همکاری شانگهای در اجلاس سران سازمان همکاری شانگ‌های در سمرقند نیز آغاز خواهد شد. تفاهم‌هایی نیز در مورد وضعیت شریک گفتگو برای مصر، قطر و عربستان سعودی برای امضا آماده شده است. روند اعطای وضعیت مشارکت گفتگو برای بحرین، مالدیو و سایر کشور‌ها هم آغاز خواهد شد.
 
دکتر شهریار بیان کارشناس روابط بین الملل و اقتصاد سیاسی بین الملل در گفتگو با خبرنگار پول نیوز گفت: عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای، تاثیر اقتصادی آن بر ایران، حضور کشور‌هایی که در این سازمان هستند و از طرفی دسترسی به بازار‌های عضو این سازمان که جمعیت کثیری را شامل می‌شوند، خود ابزار اقتصادی و تجارت برای ایران است.

وی ادامه داد: با عضویت ایران در این سازمان بعنوان دارنده انرژی غنی می‌تواند تامین کننده نفت هند و چین و دیگر کشور‌هایی که مصرف کننده گاز و نفت هستند، باشد که این تحولی عظیم در اقتصاد کلان ایران را بهمراه دارد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: عضویت در شانگ‌های برای ایران می‌تواند گامی موثر در راستای بی اثر کردن تحریم‌ها باشد. با همگرایی در بین این کشور‌ها واحد پول مشترکی برای تجارت در سازمان شانگ‌های بوجود خواهد آمد که این موضوع عزم و ارده کشور‌های عضو سازمان بخصوص روسیه و چین را می‌طلبد.

این پژوهشگر توضیح داد: آمریکا در واقع از رشد اقتصادی چین احساس خطر کرده است و همچنین چین هم از عملکرد آمریکا و غرب و با به چالش کشیدن قدرت این کشور، احساس خطر می‌کند.
 
وی بیان داشت: با عضویت دائم ایران در سازمان شانگ‌های موجب افزایش قدرت چانه زنی ایران مقابل غرب می‌شود و ایران می‌تواند با کنترل تحریم‌ها بخصوص از بعد روانی بسیار موثر باشد. در حال حاضر غربی‌ها خیلی مصمم هستند که هر چه زودتر با ایران به توافق برسند که این توافق قطعا تحریم‌ها را بی اثر خواهد کرد.

برگزاری اجلاس سران سازمان شانگ‌های
 
اجلاس سران سازمان همکاری شانگ‌های ۱۵ تا ۱۶ سپتامبر (۲۴ و ۲۵ شهریور) در سمرقند برگزار می‌شود.
سازمان همکاری شانگ‌های شامل روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان است.
 
کشور‌های ناظر شامل افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان هستند. کشور‌های شریک نیز عبارتند از جمهوری آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا.

سخنگوی رئیس جمهوری ازبکستان نیز پیشتر اعلام کرد که سران ۱۵ کشور از سازمان همکاری شانگ‌های از جمله رئیس جمهور ایران در نشست سمرقند در آخر هفته جاری شرکت خواهند کرد.

تجارت ایران با اعضای شانگ‌های

سیدروح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک از رشد ۳۱درصدی تجارت غیرنفتی کشورمان با ۱۱ کشور عضو سازمان همکاری شانگ‌های در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

از ابتدای امسال تا پایان مردادماه، ۲۱ میلیون و ۴۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیارد و ۵۶ میلیون دلار بین ایران و اعضای سازمان همکاری شانگ‌های تبادل شد که این میزان ۳۱ درصد بیشتر از پنج‌ماهه نخست سال قبل بوده است.

سهم صادرات کالای ایرانی به کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال، ۱۷ میلیون و ۳۸۱ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار بود که با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده و واردات از این کشور‌ها نیز در این مدت، با رشد ۶۸ درصدی به چهار میلیون و ۳۴ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۹۷۸ میلیون دلار رسیده است.

میزان صادرات به هر یک از اعضای سازمان همکاری شانگ‌های
 
چین با خرید شش میلیارد و ۷۲۲ میلیون دلار (رشد ۱۴ درصدی)، هند با ۷۲۹ میلیون دلار (رشد ۲۰ درصدی)، افغانستان با ۶۴۱ میلیون دلار (کاهش ۲۵ درصدی)، پاکستان با ۴۷۵ میلیون دلار (رشد ۱۳ درصدی) و روسیه با ۲۹۱ میلیون دلار (رشد ۳۲ درصدی) در رتبه‌های اول تا پنجم مقاصد صادراتی ایران به اعضای سازمان همکاری شانگ‌های قرار دارند.

بعد از روسیه، ازبکستان با خرید ۸۸ میلیون دلار، قزاقستان با ۶۱.۲ میلیون دلار، تاجیکستان با ۴۵.۶ میلیون دلار، قرقیزستان با ۱۸.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۷.۲ میلیون دلار و مغولستان با ۱۵۶ هزار دلار، در رتبه‌های ششم تا یازدهم قرار دارند.

میزان واردات از کشور‌های عضو شانگ‌های
 
چین با فروش پنج میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار (رشد ۵۳ درصدی)، هند با یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلار (رشد ۱۴۲ درصدی)، روسیه با ۷۱۵ میلیون دلار (رشد ۵۰ درصدی)، پاکستان با ۴۲۹.۳ میلیون دلار (رشد ۳۷۵ درصدی) و قزاقستان با ۷۸.۴ میلیون دلار (رشد ۱۷۴ درصدی)، پنج کشور اول فروشنده کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگ‌های در این پنج ماه بودند.

ازبکستان با فروش ۳۲.۵ میلیون دلار، تاجیکستان با ۲۶.۲ میلیون دلار، افغانستان با ۱۰.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۳.۹ میلیون دلار، قرقیزستان با ۲.۷ میلیون دلار و مغولستان با ۱.۳ میلیون دلار، در رتبه‌های ششم تا یازدهم فروش کالا‌های موردنیاز به کشورمان در بین اعضای سازمان همکاری شانگ‌های قرار دارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: