کد خبر: ۳۸۴۴۸۰
۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
0
معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات بسته تشویقی شهرسازانه در بافت‌های فرسوده، گفت: برای اسکان موقت ساکنان بافت‌های فرسوده ۶۰ میلیون تومان پرداخت می‌کنیم.
جزئیات بسته تشویقی
محمد آئینی با بیان این‌که ۲.۷ میلیون بنای ناپایدار در بافت‌های فرسوده داریم که بسیاری از آن‌ها خشت گلی بوده و تاب توان در برابر بلا‌های طبیعی ندارند، اظهار کرد‌: از این تعداد بنای ناپایدار، حدود ۲۱۰ هزار واحد تخریب و نوسازی شده است. یعنی معادل ۶۰۰ هزار واحد ساخته شده که حدود ۱۰ درصد را شامل می‌شود.

وی افزود:باید ساخت این واحد‌ها مردمی سازی شود و با استفاده از ظرفیت سازندگان و انبوه سازان این واحد‌ها را نوسازی کنیم. در واقع بایدبرای نوسازی واحد‌های فرسوده ساکنان سازندگان توانمند شریک شوند از سوی دیگر این اقدام در سند تحول دولت سیزدهم اعلام شده است. به طوری که نوسازی محله و اصلاح آن با حمایت ویژه از توسعه گران اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به بسته‌های تشویقی شهرسازانه در بافت‌های فرسوده شهری، ادامه داد: در بسته‌های تشویقی هزینه صدور پروانه ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف اعمال می‌شود و طبق قانون دولت عوارض پروانه را پرداخت می‌کند. بخش دیگری از تشویق‌ها مربوط به قسمت مالی است و ۶۰ میلیون تومان کمک ودیعه برای اسکان موقت پرداخت خوهد شد..

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهر‌های ایران تاکید کرد: آنچه که در این بسته اثر گذار است مربوط به بخش‌های تراکم‌های تشویقی به طوری که در پارکینگ و اجازه ساخت دو تا سه طبقه داده شده است. اخیرا در شورای عالی معماری و شهرسازی این بسته تشویقی مصوب شده و اجرای آن در حوزه نوسازی بسیار موثر است.

آئینی با تاکید بر این که بافت‌های تاریخی به هیچ عنوان مشمول دریافت این تسهیلات نمی‌شوند همچنین واحد‌های مسکونی فرسوده هم باید در محدوده‌های مصوب باشند، گفت:سازندگان و توسعه‌گرانی که نسبت به نوسازی محله‌ای و یا از روش تجمیع پلاک‌ها استفاده می‌کنند، از امتیازات و مشوق‌های بیشتری از جمله اضافه تراکم، کسر پارکینگ، کاهش زمان صدور پروانه، تخفیفات نظام مهندسی و عوارض شهرداری و سرعت در اخذ مجوز‌های مربوط به دستگاه‌های خدمات رسان همچون آب، برق، گاز بهره‌مند می‌شوند.

وی بیان کرد: ضمن این‌که مالکان واحد‌های مسکونی در محلات هدف بازآفرینی در طول زمان نوسازی و بهسازی واحد‌های مسکونی خود می‌توانند از تسهیلات ودیعه مسکن برای اسکان موقت استفاده کنند.

به گفته وی، دفاتر نوسازی و تسهیل گری در محلات هدف بازآفرینی شهری می‌توانند سهم زیادی در مشارکت مردمی و تجمیع بافت‌های فرسوده داشته باشند، تسهیل‌گران و گروه‌های جهادی تخصصی می‌توانند با ارائه مشورت‌های تخصصی و آموزش‌های لازم به شهروندان آن‌ها را به نوسازی بافت‌های فرسوده تشویق کنند.

بلوک‌سازی در بافت‌های فرسوده

آئینی همچنین با بیان این‌که در بنا‌های فرسوده به هیچ عنوان برج سازی نمی‌شود، اضافه کرد: در محلات هفد ساخت و ساز به‌صورت بلوک سازی است. در بنا‌های نوسازی شده اجازه داده می‌شود که یک طبقه به صورت واحد‌های تجاری و یا اداری داده شده است. همچنین معابر بن بست طرح‌ها به پروژه‌ها داده می‌شود و این امر با اجازه شهرداری‌ها صورت می‌گیرد.

وی گفت: در طرح بلوک سازی تمامی اصول معماری ایرانی و اسلامی در نظر گرفته می‌شود. حریم‌ها در تمامی با بلوک‌ها رعایت شده و اولویت‌ها در نوسازی بافت‌های فرسوده جان ساکنان این واحد‌ها است.

آئینی یادآور شد: تاکنون ۱۲۷ توسعه گر مجوز کار گرفتند و بنابر قانون مجوز کارگذاری و تسهیل گری را صادر می‌کند. اگر یکی از ساکنان مخالف باشد توسعه گر و سازنده از تمامی سیاست‌های تشویقی برای بلوک سازی محروم می‌شود.

وی تصریح کرد: متقاضیان نوسازی بافت فرسوده هم امکان استفاده از تسهیلات نوسازی بافت را خواهند داشت. این تسهیلات در چهار کلانشهر تهران، قم، مشهد و شیراز در محدوده بافت‌های فرسوده ۶۰۰ میلیون تومان و در سایر محدوده‌های تهران ۴۵۰ میلیون تومان است. همچنین در سایر کلانشهر‌ها ۴۰۰ میلیون تومان با نرخ سود حدود ۱۱ درصد و سایر شهر‌ها ۳۵۰ میلیون تومان با نرخ سود حدود ۱۰ درصد است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: