مُهر تایید بر تداوم رکود بورس
کد خبر: ۳۸۴۷۷۰
۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۰
0
گرچه بورس دیروز افت زیادی نکرد و شاخص‌ها نوسان محدودی در جهت افت داشتند، اما سیگنال‌های منفی از جریان معاملات صادر شد.
سیگنال‌های منفی به بورس
دیروز بورس تهران از چند جهت سیگنال منفی صادر کرد. البته این سیگنال‌های منفی به این معنا نیست که بورس افت سنگینی در پیش دارد بلکه بیشتر می‌تواند مهر تاییدی بر فرضیه ادامه رکود بازار سهام باشد.

مهم‌ترین سیگنال منفی که دیروز از بورس تهران صادر شد، از جانب ارزش معاملات خرد بود. دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام نسبت به روز یکشنبه بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت و به کمتر از ۲۱۰۰ میلیارد تومان رسید. کاهش‌های متوالی ارزش معاملات خرد، تنها یک پیغام دارد؛ اینکه پول در بازار نیست و زمانی که پول در بازار نباشد، رکود ادامه دار خواهد شد.

این روز‌ها ارزش معاملات خرد به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها توسط تحلیلگران مورد توجه قرار گرفته و کاهش متوالی ارزش معاملات، آن‌ها را نسبت به آینده بورس مایوس کرده است.

شرط صدور سیگنال مثبت
نه تنها رقم ۲۱۰۰ میلیارد تومان که در حال حاضر ارزش معاملات به این رقم رسیده رقم کوچکی است، بلکه حتی اگر ۵۰ درصد هم افزایش یابد، باز هم عدد کوچکی محسوب می‌شود و نمی‌توان با این ارقام به آینده بورس امیدوار شد.

بورس تنها در صورتی سیگنال مثبت صادر می‌کند که ارزش معاملات خرد آن افزایش یابد و این افزایش به صورت متوالی اتفاق بیفتد. به عبارتی شرایط باید به گونه‌ای شود که سهامداران حقیقی به طور کاملا واضح و روشن، به صورت متوالی پول جدید وارد بازار کنند. تنها در این صورت است که می‌توان به آینده بورس امیدوار شد و در غیر این صورت فعلا باید از آن قطع امید کرد.

منفی‌های بازار؛ کوچک، اما ادامه دار
از طرفی خروج پول توسط سهامداران حقیقی، ادامه دار شده و دیروز هم حدود ۲۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد. این نیز نکته‌ای دیگر در جهت تایید ادامه دار بودن رکود بازار سهام است.

با این حساب برای امروز هم نمی‌توان انتظار رشد بازار را داشت. وجود ۴۸۰ نماد منفی در مقابل ۱۹۰ نماد مثبت در دقایق پایانی معاملات دیروز، به طور خودکار باعث ایجاد یک فشار فروش در ابتدای معاملات امروز می‌شود. پس بازگشایی شاخص‌ها با افت احتمالی انجام خواهد شد، اما فشار فروش هم به اندازه‌ای نخواهد بود که ترس شدیدی در بازار ایجاد کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: