کد خبر: ۳۸۴۸۲۱
۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
0
تحقیقات نشان داده است که نحوه مدیریت زبان ما تأثیرات قابل توجهی بر زندگیمان دارد.
چگونه با مدیریت زبانمان زندگی بهتری داشته باشیم؟
کلمات خاص خبر می‌دهند که چقدر احتمال دارد فردی فعال یا واکنش‌گرا، مثبت یا منفی، و پاسخگو یا سرزنش گر است.

اگر ما برای مدیریت زبانمان آگاهانه کلمات را انتخاب کنیم، تاثیر زیادی بر ذهنیت و در نتیجه موفقیت ما خواهد داشت. در این گزارش چند نمونه از این موضوع ارائه شده است:

افرادی که بیش از حد از کلمه «سعی خواهم کرد» استفاده می‌کنند، به ندرت کار زیادی انجام می‌دهند. گفتن کلمه تلاش فقط یک راه پر سر و صدا برای انجام ندادن کاری است. گویی آن‌ها پیش از موعد برای شکست خود یا انجام ندادن کار، برنامه ریزی می‌کنند.

از آنجایی که آن‌ها به طور کامل متعهد به کسب نتایج نیستند و یا خود را به انجام آنچه که می‌گویند برایش تلاش خواهند کرد متعهد نمی‌دانند، در صورت عدم موفقیت، هیچ‌کس واقعاً نمی‌تواند آن‌ها را مسئول بداند.

اگر می‌خواهید که به نتیجه مورد نظر برسید، از گفتن اینکه تلاش می‌کنید دست بردارید و از قبل تصمیم بگیرید که آیا قصد دارید تمام تلاش خود را به کار بگیرید یا خیر؛ اگر واقعا کاری را قصد دارید که انجام دهید، بگوئید انجام خواهم داد نه اینکه تلاش خواهم کرد.

با ایجاد این تغییر کوچک در گفتار، سیگنال‌هایی به مغز خود می‌فرستید که نشان می‌دهد جدی هستید و به احتمال زیاد هر کاری را که لازم است انجام می‌دهید.

جمله «این کار را باید انجام دهم» وقتی می‌گوییم باید کاری را انجام دهیم، در واقع می‌خواهیم بگوئیم که من به انجام این کار تمایل ندارم، اما باید آن را انجام دهم.

عمل کردن از روی تعهد یا زور و اجبار قطعاً بسیار ناامید کننده است؛ برای مثال ممکن است نخواهید کاری را که همسرتان گفته انجام دهید، اما می‌خواهید رابطه خوبی با او داشته باشید، یا ممکن است نخواهید پروژه اضافی را در محل کار انجام دهید، اما می‌خواهید که پول بیشتری دریافت کنید یا پیشرفت داشته باشید.

وقتی بفهمیم که کار‌های کوچکی که لزوماً نمی‌خواهیم هیچ وقت انجام دهیم، دقیقاً همان چیز‌هایی هستند که به چیز‌هایی که می‌خواهیم منجر می‌شوند، مانند یک رابطه عالی یا یک ترفیع، می‌توانیم از انجام آن‌ها لذت ببریم. وقتی تصمیم می‌گیریم کار‌های روزانه خود را به عنوان یک نعمت و نه به عنوان یک زحمت بدانیم، شرایط بهتری خواهیم داشت. ما باید یادبگیریم که به جای داشتن نگاه منفی به امور، باید نگاه مثبت داشته باشیم.

"شما می‌توانید این کار را انجام دهید" به جای "شما باید این کار را انجام دهید".

ما در خطاب قرار دادن دیگران برای اینکه چه کاری باید انجام دهند و چه کاری انجام ندهند عالی هستیم و بسیاری از ما قبل از اینکه اطلاعات کافی در مورد شنوندگان، علایق، اهداف و رویاهایشان به دست آوریم، این کار را انجام می‌دهیم و به سادگی به آن‌ها بر اساس مدل خودمان توصیه می‌کنیم.

در واقع بسیاری احساس می‌کنند که گفتن اینکه «باید» کاری را انجام دهند نه فقط قضاوت‌آمیز یا خودپسندانه، بلکه توهین‌آمیز و بی‌احترامی است.

اگر واقعاً می‌خواهید دیگران را درک کنید، همیشه بهترین کار این است که احتمالات را با گفتن این جملات مطرح کنید: «به نظر می‌رسد این نقطه دردناکی در زندگی شماست و شما به دنبال تغییر سریع هستید و می‌توانید اینکار را انجام دهید.» ما با این شیوه به مخاطب می‌گوئیم که به استقلال و اراده آزاد آن‌ها احترام می‌گذاریم.

منبع: ارم نیوز
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: