کد خبر: ۳۸۴۸۸۴
۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
0
ایران تلاش می‌کند که با حضور فعال و گسترده در سازمان‌های همکاری شانگ‌های و سازمان‌های منطقه‌ای تحریم‌ها را کاهش دهند.
حضور ایران در سازمان‌های همکاری منطقه‌ای اثرات تحریم را کاهش می‌دهد
امروز به کشور‌های مختلف ثابت شده باید از دلار عبور کنند چرا که هر لحظه ممکن است به دلایل واهی آمریکا، مشمول تحریم شوند به همین دلیل به نظر می‌رسد کشور‌های شرقی به طور جدی به دنبال حذف و شکستن دلار در مبادلات خود هستند.

یکی از اهداف اصلی دولت‌ها در عرصه اقتصادی تلاش در جهت افزایش تولید صنعت و بهبود وضعیت رفاهی جامعه است از این رو شناسایی عوامل موثر و تولید سرانه و اصلاح روند متغیر‌ها برای اثرگذاری بر تولید سرانه به عنوان یکی از اهداف مهم کوتاه مدت و بلندمدت اختصاری مدنظر دولت‌ها قرار داشته است.

از بین متغیر‌های مختلفی که می‌توانند روی تولید سرانه اثرگذار باشند محققان مختلف و گرایش فکری و هدف تحقیق موارد متعددی را مورد بررسی قرار دادند، اما در سالیان اخیر توجه قابل ملاحظه به پیامد‌های تحریم‌ها روی رشد و توسعه اقتصادی شده است.

تحریم‌ها یکی از ابزار‌های اقتصادی و سیاسی برای تحمیل خواسته‌های کشور و یا به عبارتی تامین منافع آن بر علیه آن کشور دیگر است در این حالت کشور بزرگ با صاحب نفوذ در دنیای سیاست و اقتصاد قادر خواهد بود با اعمال نفوذ بر روی اقتصاد کوچکتر و صاحب نفوذ کمتر از خود هزینه‌های اقتصادی و سیاسی بر کشور کوچکتر تحمیل کند و این وضعیت در سیاه صورت همراهی سایر بازیگران مهم اقتصادی و سیاسی در جهان به کشور بزرگ تحمیلی تحریم‌کننده ابعاد جدیدتری به خود می‌گیرد وضعیتی که در مورد تحریم‌های اعمال شده و اقتصادی را متصور است.

تحریم‌ها از موضع‌گیری‌هایی که تعدادی از کشور‌ها با هدف ایجاد محدودیت در تجارت و رابطه رسمی و کشوری که از نظر آن‌ها قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد اتخاذ می‌شود از مرحله موضع گیری شروع شده و سپس عملیاتی می‌شود.

آمریکا در سال ۱۹۸۰ تحریم‌های اقتصادی وسیله و در واکنش به تخسیرلانه جاسوسی در تهران علیه ایران انجام شد و پس از آن تمامی راه‌های سیاسی و نظامی ممکن برای واداشتن ایران به آزادسازی جاسوسان در تهران را تجربه کرد که روشی به نام محاصره اقتصادی علیه ایران به کار گرفته شد.

در خرداد ۱۳۵۹ آغاز تحریم اقتصادی علیه ایران را اعلام نمود این تحریم‌ها، تحریم‌های اعمالی آمریکا بر ضد ایران نبوده بلکه سرآغازی بر داستان پر فراز و فرود تحریم‌های مختلف در ایران بود به گونه‌ای که در دوره دولت کلینتون روند تحریم‌های ایران شدت گرفته در سال ۱۹۹۵ آمریکا اقدام به وضع تحریم‌هایی نمود که به موجب آن شرکت‌های نفتی آمریکایی از سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز ایران شدند.

همچنین روابط بازرگانی با ایران نیز یک جانبه قطع گردید (قانون داماتو). اما سال ۲۰۰۱ دوره جدید در عرصه سیاست تحریم اقتصادی و گسترش تحریم اقتصادی علیه افراد و سازمان‌های غیردولتی، دوم گسترش فزاینده تحریم‌های هوشمند نهایت مسائل هسته‌ای عاملی برای موج جدید تحریم‌ها شد.

در حال حاضر ایران تلاش می‌کند که با حضور فعال و گسترده در سازمان‌های همکاری شانگ‌های و سازمان‌های منطقه‌ای تحریم‌ها را کاهش دهند.

شکستن قفل تحریم‌ها با حضور در سازمان‌های همکاری منطقه‌ای
 
رحمان سعادت اقتصاددان درباره مزیت‌های پیوستن دائمی ایران به سازمان همکاری‌های شانگ‌های گفت: دولت گذشته در ۸ سال فعالیت خود تلاش کرد تا محدوده ارتباطات و تعاملات اقتصادی و تجاری ایران با غرب بخصوص کشور‌های اروپایی را گسترش دهد که متاسفانه بنا به بی مهری و بی توجهی دولت‌های اروپایی برای توسعه روابط اقتصادی با ایران این مساله محقق نشد.

وی در ادامه توضیح داد: تلاش‌های دولت کنونی در مساله توافق برجام و احیای حقوق مردم نیز متاسفانه به دلیل کارشکنی‌های غربی‌ها به سرکردگی آمریکا تاکنون به ثمر ننشسته است لذا تغییر نگاه ایران برای همکاری با کشور‌های دیگر یک امر مهم و حیاتی است.

عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در خصوص تلاش دولت کنونی برای وسعت بخشی به گستره تعاملات و روابط اقتصادی ایران با همه کشور‌های دنیا به ویژه کشور‌های منطقه و همسایه گفت: باید قبول کنیم غربی‌ها متعهد نیستند؛ بنابراین اصل، سیاست راهبردی دولت کنونی در راستای عدم محدودسازی سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی به کشور‌های غربی، سیاست قابل توجهی است چرا که منجر به ارتباط گیری بیشتر اقتصادی با کشور‌های مختلف می‌شود.

سعادت افزود: سفر خارجی رئیس جمهور برای پیوستن و تکمیل عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری‌های شانگ‌های تدارک دیده شد که دستاورد آن عضویت رسمی دراین سازمان شد. با توجه به اینکه کشور‌های عضو شانگ‌های و بریکس حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهند، طبیعتا حضور ایران در چنین گروه‌هایی به شکستن قفل تحریم‌ها منجر می‌شود، به این دلیل که به واسطه پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای، ما به حجم عظیمی از تبادلات دنیا می‌پیوندیم، لذا در چتر حمایتی این گروه‌ها می‌توانیم به حقوق خود در اقتصاد بین‌الملل برسیم.

وی تصریح کرد: پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگ‌های فصل جدیدی در روابط اقتصادی ایران باز می‌کند به نحوی که این پیام را به کشور‌های غربی صادر می‌کند که ایران دارای دیپلماسی قوی است به طوری که ظرف مدت یکسال گذشته توانسته در سازمان همکاری‌های شانگ‌های به صورت رسمی و دائمی عضو شود.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه دلارزدایی از روابط تجاری خواست کشور‌های عضو این سازمان است، گفت: امروز بر کشور‌های مختلف ثابت شده باید از دلار عبور کنند چرا که هر لحظه ممکن است به دلایل واهی آمریکا، مشمول تحریم شوند به همین دلیل به نظر می‌رسد کشور‌های شرقی به دنبال حذف و شکستن دلار در مبادلات خود و جایگزینی ارز‌های دو جانبه یا ارز‌های مشترک هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان در باره عواید حذف دلار از روابط تجاری و اقتصادی بین کشور‌های عضو پیمان شانگ‌های گفت: دلارزدایی اولین راهبرد دور زدن تحریم‌ها و کاهش قدرت آمریکا در اعمال زور علیه ملت‌هاست. به نظر می‌رسد اگر با سرمایه گذاری مناسب ریلی، جاده‌ای و دریایی روی عواید همکاری در این سازمان و افزایش صادرات تلاش و تمرکز کنیم در سال‌های آینده پنجره‌های گشایش‌های اقتصادی به روی مردم باز می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین دولت با ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۲ در چند ماه آینده می‌تواند با تمرکز برافزایش تعاملات خارجی به ویژه وصول درآمد‌های نفتی در تنظیم لایحه بودجه تاثیرگذار باشد به طوری که شاهد برداشتن یک گام موثر در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد داخلی باشیم.

با توجه به نتایج به دست آمده لازم است در چانه زنی‌های مربوط به مسائل هسته‌ای کشورمان با کشور‌های
۵+۱ به نتیجه توجه کنند که آثار اقتصادی تحریم‌های غرب به بسیار گسترده بوده و یقین در بلندمدت این اثرات منفی رفاهی برای آحاد مردم کشورمان مقابل محسوس است بر اساس نتایج این تحقیق می‌توان غرب را به ویژه آمریکا را مسئول این کاهش رفاه دانست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: