عضو اتاق بازرگانی ایران و روسیه در گفتگو با پول نیوز
کد خبر: ۳۸۵۰۴۸
۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
0
جلیل جلالی‌فر گفت: فعلا مرغ بانک مرکزی یک پا دارد و نمی خواهد بپذیرد نوسانات ارز به نفع تجار نیست و حذف ارز نیمایی به نفع کشور است.
بانک مرکزی نمی‌خواهد بپذیرد که نوسانات ارز به نفع تجار نیست
«جلیل جلالی فر»، عضو اتاق بازرگانی ایران و روسیه در گفتگو با خبرنگار پول نیوز در خصوص تاثیرات نوسانات نرخ ارز روی بی ثباتی تجارت خارجی و زیان‌هایی که از این ناحیه متوجه تجار و صادر کنندگان و حتی تولید کنندگان می‌شود، اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز صادر کننده را در وضعیت شکننده‌ای قرار می‌دهد. با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، بازار به سرعت روند افزایش قیمت به خود می‌گیرد به طوری که در آنی شاهد افزایش هزینه‌ها هستیم. آن سمت ماجرا، کاهش نرخ ارز کمترین تاثیری روی قیمت‌ها ندارد و منجر به کاهش قیمت‌ها نمی‌شود، چرا که نظارتی بر سیستم‌های مالی و قیمت تمام شده محصول صورت نمی‌گیرد.


وی در این باره افزود: در سیستم‌های مدیریت تولید، بحث قیمت تمام شده محصول بسیار حائز است. در سیستم‌های مالی به این موضوع اشاره و تاکید شده که وقتی در یک مقطع زمانی مواد اولیه کارخانه‌ای با یک قیمت مشخص خریداری می‌شود، اما دو ماه بعد مواد اولیه با قیمت بالاتر خریداری می‌شود و دو ماه آینده قیمت به وضعیت کاهشی و نرمال قبلی بازمی گردد، مدیریت مالی تولید صنعتی با روش میانگین گیری باید قیمت مشخص و درستی به خریدار اعلام کند تا مصرف کننده تحت تورم قیمتی قرار نگیرد. متاسفانه تنش‌های دائمی نرخ ارز منجر به آن شده نظارتی بر قیمت تمام شده کارخانه‌های تولیدی صورت نگیرد و ما از چنین نظام مدیریت شده‌ای عقب باشیم.


جلالی فر خاطرنشان کرد: تنش‌های بالای ارزی باعث شده نظارت بر این مسائل که در تمام دنیا جدی گرفته می‌شود از دست برود و سازمان مالیاتی فقط به دنبال گرفتن سهم مالیات خود باشد و بس. قطعا بعد از گذشت چهل سال بی توجهی به این موضوع، دولت کار سختی در حوزه نظارت در پیش رو دارد.


وی تصریح کرد: بخش مهمی از تنش‌های اقتصادی ما محصول نوسان‌های شدید نرخ ارز است. گران شدن ارز صادر کننده را آسیب پذیر می‌کند. من صادر کننده امروز که به آن سمت مرز کالا صادر می‌کنم وقتی می‌خواهیم دلار خود را بازگردانم، البته اگر دلاری در میان باشد، با کاهش نرخ ارز حتی اگر دلار ۵۰۰ تومان کاهش یافته باشد به معنای تحمیل ریسک بزرگی به صادر کننده است چرا که حاشیه سود صادر کننده حداکثر بین ۵ تا ۷ درصد در بازار صادراتی است. به نظر می‌رسد بانک مرکزی برای جلوگیری از نوسانات ارزی بخصوص در بخش تجاری باید یک بار برای همیشه نرخ نیمایی را حذف کند همانطور که در ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد.
 
 


عضو اتاق بازرگانی ایران و روسیه خاطر نشان کرد: ارز نیمایی و چند نرخی بودن ارز که منجر به نوسانات قیمتی و تصمیم گیری‌های آنی درباره نرخ ارز شده فساد بزرگی در این زمینه ایجاد کرده است. با آزاد سازی قیمت ارز قطعا وضعیت بهتری در پیش روی فعالان اقتصادی و تجاراست که در نهایت همه مردم از این وضعیت بهره‌مند خواهند شد. من صادر کننده امروز روبل را با قیمت ۵٢٠ تومان می‌خرم در حالی که بانک مرکزی به قیمت ۴٣۰ تومان از ما خریداری می‌کند. به بیان دیگر می‌توان گفت فعلا مرغ بانک مرکزی یک پا دارد و نمی‌خواهد بپذیرد نوسانات ارز به نفع تجار نیست و حذف ارز نیمایی به نفع کشور است.


وی درخصوص اقدامات غلط بانک مرکزی گفت: ارز پاشی دستاوردی برای اقتصاد ایران ندارد. به جای اعطای دلار و یورو با کارت ملی به مردم بهتر است منابع ارزی به وارد کننده داده شود. وضعیت مدیریت بانک مرکزی به گونه‌ای است که گاهی روی کوه راه می‌روند و گاهی روی مو.


وی در این خصوص گفت: به نظر می‌رسد بانک مرکزی برای نرخ ارز باید یک مبنای تجاری در نظر بگیرد. در روسیه مبنای تجارت یک نرخ ثابت است که عدد تغییر آن بسیار ناچیز است. تجار براساس نرخ ارز مشخص شده با هم کار می‌کنند ونهایتا ۲ درصد بر نرخ مبنا کشیده می‌شود، ضمن اینکه دولت نیز در این موضوع دخالت نمی‌کند و در روسیه ارزپاشی صورت نمی‌گیرد. بانک مرکزی باید یک بار برای همیشه نرخ نیمایی را جمع کند چرا که چند نرخی بودن ارز عامل نوسان‌های نرخ ارز است. تعیین یک نرخ مشخص و اعلام آن به صرافی‌ها برای خرید و فروش با سود کنترل شده‌ای مانع از نوسانات نرخ ارز می‌شود و تا حدی می‌تواند بخشی از مشکل ارزی کشور را حل کند.


وی در پایان گفتگو خاطر نشان کرد: فرای اثرات تحریم بر اقتصاد ایران و نرخ ارز، تنها راه ایجاد تعادل در نرخ ارز، تولید بیشتر و صادرات است. دولت باید چالش‌های فراوان صادرات را در بخش‌های زیر ساختی، زنجیره تامین و ترابری در بخش ریلی، جاده‌ای و بخصوص دریایی حل کند. کمبود کشتی در دریای خزر باعث تضعیف صادرات شده در حالی که ایران از ظرفیت صادراتی قابل توجهی برخوردار است به گونه‌ای که با توسعه صادرات می‌تواند بخش عمده‌ای از منابع ارزی کشور را تامین کند.
 
 
خبرنگار: مجتبی بیگلری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: