کد خبر: ۳۸۵۰۶۸
۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
0
یا توافق برجام امکان اینکه در کوتاه مدت یکسری انتظارات مثبت را ایجاد کند، دور از انتظار نیست و اقتصاد نیازمند تحلیل بنیادی، شناخت مشکلات اساسی و بهبود شرایط است.
بلاتکلیفی بازار سرمایه در برابر برجام
برای حمایت از تولید، ساختار ربوی سیستم بانکی باید تغییر می‌یافت و نرخ بهره با کاهش مواجه می‌شد، اما در طول یک سال گذشته تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشد. همچنین باید موتور‌های خلق نقدینگی خاموش یا کنترل می‌شد، اما به جای آن در بسیاری از موارد این موتور‌ها روشن شده است.

مجوز‌هایی برای بنگاه‌داری بانک‌ها صادر شده، با وجود آنکه بانک‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند، اما مجوز‌هایی برای بنگاه‌داری بانک‌ها صادر شده است. در کنار عدم کاهش نرخ بهره و حذف عقود مشارکتی که ترازنامه بانک‌ها را رشد داده و رشد ترازنامه بانک‌ها به معنای رشد نقدینگی و ادامه وضع موجود است.

در حال حاضر با نظارت ضعیف کالا‌های مصرفی مردم وارد سوداگری و دلالی شده است و لایحه مالیات بر عایدی سرمایه که مالیات بر کالا‌های مصرفی مردم است، هنوز در مجلس به تصویب نرسیده است. مالیات برفعالیت‌های سوداگرانه موجب می‌شود تا تقاضای مصرفی در بازار ایجاد شود. کاهش سوداگری در بازار کالا‌های مصرفی مردم موجب کاهش قیمت این کالا‌ها می‌شود و در کنار آن جذابیت سوداگری در این بازار‌ها کاهش یافته و منابع به سمت بازار سرمایه حرکت می‌کند.

اعتقاد من بر این است که هر زمان که اصلاح رویه بانک‌ها و خاموش‌کردن موتور خلق نقدینگی در کنار تعدیل نرخ بهره در سیستم اقتصادی به وجود آید زمان رونق بورس فرارسیده است. بخش عمده‌ای از کالا‌های مصرفی مردم در بورس و شرکت‌های بورسی تولید می‌شود و اگر دولت از تولید حمایت کند رشد تقاضا به وجود آمده و از شرکت‌های بورسی نیز حمایت می‌شود.
اکنون شرایط به گونه‌ای است که بخشی از شرکت‌ها تنها با یک سوم ارزش ذاتی خود در بورس معامله می‌شوند و اگر شرکتی ارزش ۱۰۰ را دارد عدد معاملاتی‌اش ۳۰ است و شرایط با این اوصاف بغرنج است. شرایط غیررسمی جلوی رشد بازار سرمایه را گرفته است، چون اگر صندوق‌های بازارگردانی اراده کنند و سهم خود را در دامنه ارزش ذاتی مدیریت کنند شاید این فضا وجود نداشته باشد و شرایط مناسبی نیز برای بازار سرمایه فراهم شود.

حصول توافق «برجام» امری است که طی سال‌های اخیر، اقتصاد ایران به آن گره خورده است. برخی معتقدند بدون برجام، اقتصاد ایران فلج خواهد ماند و با گشایش‌های حاصل از آن، مرز‌ها به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز می‌شود، مراودات بین‌المللی بهبود می‌یابد و منابع بلوکه شده به کشور بازمی‌گردد که منجر به بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد.

در مقابل برخی از کارشناسان نیز معتقدند برجام در بهترین وضعیت، یک مُسکن خواهد بود که حال اقتصاد ایران را بهبود نمی‌بخشد و فقط آن را تسکین می‌دهد. درواقع، مشکلات اقتصاد ایران ریشه‌ای است و برای رفع آن باید اقدامات ساختاری انجام شود.

در این بین، افزایش ریسک سرمایه‌گذاری طی سال‌های اخیر منجر به خروج سرمایه‌های مردم از بازار‌های مولد و صنایع بورسی و ورود آن به بازار‌های غیرمولد از جمله طلا، دلار، مسکن و خودرو شده است که همین موضوع به روند افزایشی تورم نیز دامن می‌زند.

بازار سرمایه ایران ماه‌ها است با خروج سرمایه مواجه شده و رفتار سرمایه‌گذاران، ارتباط مستقیمی با اخبار و اتفاقات سیاسی از جمله برجام داشته است. اینکه برخی از صنایع بورسی، دلارمحور هستند و با کاهش قیمت دلار متضرر می‌شوند یا افزایش صادرات و آزادسازی منابع مالی بلوکه شده کشور، ازجمله دلایلی است که کارشناسان برای تاثیرپذیری بورس از برجام مطرح می‌کنند.

ابعاد اقتصادی و نتایج حاصل از توافق برجام را هر یک از کارشناسان به نحوی تحلیل می‌کنند. گروهی معتقدند با آزاد شدن ارتباطات بین‌المللی، ورود ارز حاصل از صادرات یا دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور، فزونی منابع ارزی به مصارف ارزی منجر به کاهش نرخ دلار می‌شود؛ بنابراین شرکت‌های ریال‌محور و آن دسته از شرکت‌ها که براساس دلار یا کامودیتی‌ها فعالیت نمی‌کنند، منتفع خواهند شد.

محمد نوربخش مدیر دارایی و کارشناس بازار سرمایه در خصوص چشم انداز بورس ایران در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۱ اظهار کرد: با توجه به اینکه گزارش آمار پولی مرداد ماه توسط بانک مرکزی منتشر شد، نتایج نشان می‌دهد که همچنان موتور انتظارات تورمی روشن است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از انتظارات تورمی حداقل در کوتاه مدت به مذاکرات هسته‌ای گره خورده و متاسفانه روند مذاکرات طولانی شده است. البته برجام روی انتظارات تورمی و مدیرت این انتظارات در کوتاه مدت تاثیر دارد، اما ذکر این نکته مهم است که بدانیم مسائل و مشکلات اقتصاد کشور تنها به برجام مربوط نمی‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: مشکلات اقتصادی کشور فراتر از برخی مسائل، چون برجام است چرا که طی سال‌های گذشته هم موتور تورم و دیگر مسائل برای کشور روشن بوده و باعث ایجاد مشکل در ساختار اقتصاد شده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به خروج سرمایه از کشور و وجود برخی مشکلات بزرگ در زیرساخت‌ها، نیازمند سرمایه‌گذاری عظیمی در کشور هستیم و مسائل مربوط به صنعت نفت و صنعت برق و گاز کشور باید حل و فصل شود.

نوربخش اذعان کرد: برجام در کوتاه مدت شاید یکسری انتظارات مثبت ایجاد کند، اما این تنها کافی نیست و اقتصاد نیازمند تحلیل بنیادی، شناخت مشکلات اساسی و بهبود شرایط است.

مدیر دارایی ادامه داد:، اما از آنجایی که برجام بر روی مولفه‌های اقتصادی تاثیرگذار است باید مورد بحث و بررسی بیشتر گذاشته شود.

وی با تاکید بر اینکه باید فضای کسب و کار کشور بهبود یافته و دولت نسبت به جبران کسری بودجه خود راهکار‌های درست و اساسی که بر اقتصاد کشور آسیبی وارد نشود، ارائه دهد، تصریح کرد: در صورتی که سرمایه‌گذاری عظیمی در صنعت گاز انجام شود و ظرفیت‌های رشد تولید کالا و خدمات و همچنین نیروی کار از دست نرود، طی سال‌های آینده به رشد اقتصادی مورد انتظار دست می‌یابیم و در غیر این صورت، هر چه به سمت آینده پیش برویم، با اقتصادی شبیه کشور کوبا مواجه خواهیم بود.

نوربخش در پاسخ به این پرسش که در شش ماهه اول بازدهی بورس تقریباً صفر درصد بود و از سپرده بانکی و تورم جا ماند حال کدام صنایع در ۶ ماهه دوم می‌توانند بالاترین بازدهی را برای سرمایه‌گذاران داشته باشند؟ یادآور شد: صنعت پالایشی با توجه به اینکه مشکلاتی قیمت‌گذاری دستوری ندارد، صنعت پتروشیمی و صنعت سیمان هم جزو صنایعی هستند که می‌توان سهم‌های خوبی از آن‌ها پیدا کرد.

قدرت چانه‌زنی شرکت‌ها در بازار‌های جهانی افزایش می‌یابد

احسان رضاپور، کارشناس بازار سرمایه نیز در این خصوص چند روز پیش گفته بود که: سال‌هاست روند مذاکرات برجام، بر بازار‌های داخلی تأثیرگذار بوده و ریسک‌ها و هزینه‌های زیادی را به حوزه‌های اقتصادی و صنایع مختلف تحمیل کرده است. برهمین اساس انتظار می‌رود در صورتی که شاهد تحقق برجام باشیم، به واسطه کاهش این ریسک‌ها، فضای سرمایه‌گذاری و اقتصادی کشور بهبود و هزینه‌های مواد اولیه، دسترسی به تکنولوژی‌های جدیدتر و کاراتر و جابه‌جایی پول کاهش یابد.

همچنین با حصول توافق، ممکن است گشایش‌هایی در دسترسی به بازار‌های منطقه و جهانی برای صنایع به وجود آید؛ برای مثال قدرت چانه‌زنی افزایش می‌یابد و درآمد‌های بزرگ‌تری از محل افزایش قیمت و تناژ فروش نصیب شرکت‌ها خواهد شد. حذف ریسک سرمایه‌گذاری، امنیت آن را افزایش می‌دهد و همه این موارد بر بازار سرمایه نیز مؤثر است. همچنین اثر جزئی کاهش نرخ ارز با فاکتور‌هایی که گفته شد، پوشش داده می‌شود و درمجموع برآیند دستاورد‌های برجام برای بورس ایران مثبت خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: