کد خبر: ۳۸۵۱۶۰
۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
0
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بر عزم دولت خود برای مهار تورم تاکید کرد که به گفته او از فوریه سال آینده به سطوح "معقول" کاهش خواهد یافت.
اظهارنظر عجیب اردوغان درباره تورم ترکیه
تورم سالانه ترکیه در ماه اوت به بالای ۸۰ درصد رسید که بالاترین رقم در ۲۴ سال اخیر است که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است که پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت.

با این حال معلوم شد که این افزایش نسبت به ماه‌های گذشته کمتر بوده است و نشان می‌دهد که فشار قیمت ممکن است کند شود.

اردوغان در مراسمی با حضور تجار در استانبول گفت: ما تورم را در ماه فوریه به سطوح معقول کاهش خواهیم داد و سپس مصمم هستیم که آن را تک رقمی کنیم.

رئیس جمهور ترکیه گفت: «ما این کار را در گذشته انجام داده ایم. نرخ بهره را به ۴.۶ درصد و تورم را به ۶.۲ درصد کاهش داده بودیم.»

دولت می‌گوید با برنامه اقتصادی خود که نرخ بهره پایین را برای تقویت صادرات، تولید و سرمایه گذاری در اولویت قرار داده است، با هدف کاهش افزایش قیمت مصرف کننده با تبدیل کسری حساب جاری مزمن ترکیه به مازاد، تورم کاهش خواهد یافت.

اردوغان در ادامه افزود: «هدف از مدل اقتصادی ترکیه رشد کشور ما از طریق سرمایه گذاری، اشتغال و مازاد حساب جاری بوده است. کسانی که به خاطر مدل اقتصادی کشور ما را مورد انتقاد قرار می‌دهند، با ما همسو شده‌اند.»

اردوغان به دلیل مخالفت با هزینه‌های استقراض بیشتر شناخته می‌شود که به گفته او تنها «ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر می‌کند». او اغلب نرخ‌های بهره بالا را «مادر همه شرارت ها» می‌نامد.

نرخ‌های بهره بالاتر، وام گرفتن برای خانوار‌ها و مشاغل را گران‌تر می‌کند. دولت به دنبال افزایش تولید، صادرات و اشتغال با سیاست نرخ پایین بوده است.

اردوغان هفته گذشته گفت تورم یک "تهدید اقتصادی غیرقابل حل نیست" و افزود که در پایان سال کاهش خواهد یافت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: