April 2024 23 / سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۵۳۰۲
۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۰
0
سعید ایروانی گفت: تنها راه تضمین اینکه سلاح‌های شیمیایی هرگز دوباره استفاده نشوند، این است که همه این سلاح‌ها در سطح جهانی حذف شود.
شورای امنیت حامی تعامل سازنده سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باشد
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد با اشاره به تلاش‌های سوریه برای اجرای تعهدات خود در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، تاکید کرد مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه، تنها بحث‌ها را از ماهیت فنی آن منحرف کرده و می‌تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سئوال ببرد و آن را تضعیف کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران که روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع تحولات در خاورمیانه (بکار گیری سلاح‌های شیمیائی در سوریه) سخن می‌گفت، افزود جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی اصلی بیشترین استفاده سیستماتیک از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ مدرن، همواره با قوی‌ترین واژه‌ها استفاده از سلاح‌های شیمیائی را توسط هرکس، در هر کجا و تحت هر شرایطی محکوم کرده است.

وی اظهار داشت: کشور ما نیز با این باور بین المللی همراه است که استفاده از این قبیل سلاح‌های غیر انسانی، باعث تهدید جدی علیه صلح و امنیت بین المللی بوده و نباید تحمل شود.

ایروانی تصریح کرد: تنها راه تضمین اینکه سلاح‌های شیمیایی هرگز دوباره استفاده نشوند، این است که همه این سلاح‌ها در سطح جهانی حذف شود و تمام اقدامات ضروری برای جلوگیری از تولید این قبیل سلاح‌های کشتار جمعی اتخاذ شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ما بر درخواست خود برای اجرای کامل، موثر و غیر تبعیض آمیز کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی تاکید می‌کنیم.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ما معتقدیم سیاسی کردن اجرای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و استفاده از سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) برای اهداف سیاسی، مشروعیت این کنوانسیون و این سازمان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ایروانی توجهات را به اهمیت بالای تلاش‌های جمهوری عربی سوریه در جهت اجرای تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی جلب و اضافه کرد: ما تداوم ارتباطات و تعامل بین سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و جمهوری عربی سوریه را تشویق می‌کنیم و از دولت سوریه برای ارائه یکصد وششمین گزارش ماهانه یه مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تقدیر می‌کنیم. سوریه در این گزارش جزئیات اقدامات خود در جهت حذف سلاح‌های شیمیایی و تاسیسات تولید آن را تشریح کرده است.

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد نشست آتی وزیر امورخارجه سوریه و مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به حل و فصل مسائل موحود بین دو طرف کمک کند.

ایروانی تصریح کرد: در شرایطی که جمهوری عربی سوریه الزامات کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را رعایت کرده و به همکاری سازنده با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ادامه می‌دهد، مدیریت این پرونده با رویکرد سیاسی و استاندارد دوگانه تنها بحث‌ها را از ماهیت آن منحرف کرده و می‌تواند اعتبار و اقتدار شورای امنیت را زیر سئوال ببرد و آن را تضعیف کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما معتقدیم اکنون برای شورای امنیت یک فرصت مناسب در جهت بازگرداندن بحث‌ها در این رابطه به مسیر فنی در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ایجاد شده و این امر زمینه گفت‌وگوی سازنده میان سوریه و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی برای حل مسائل را فراهم می‌کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: