April 2024 23 / سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۵۳۸۰
۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
0
شرکت اسپیس‌ایکس و ناسا، مطالعه امکان‌سنجی شش ماهه‌ای را انجام خواهند داد که همه گزینه‌های ممکن برای پرتاب فضاپیمای دراگون به منظور خدمت‌رسانی به تلسکوپ فضایی هابل را بررسی می‌کند.

خدمت‌رسانی ویژه به تلسکوپ فضایی هابل

فضانوردان می‌توانند روزی دوباره از تلسکوپ فضایی هابل بازدید کنند، اما این بار این اتفاق با یک فضاپیمای خصوصی انجام خواهد پذیرفت.

تلسکوپ هابل در آوریل ۱۹۹۰ به مدار زمین پرتاب شد و طی دو دهه گذشته در مجموع پنج بار سرویس شده است. فضانوردان ناسا طی مأموریت‌های شاتل فضایی از هابل بازدید کردند و کار‌های تعمیر، نگه‌داری و ارتقای آن را انجام دادند تا این تلسکوپ تاریخی به رصد آسمان‌ها با وضوحی شگفت‌انگیز تا به امروز ادامه دهد.

ناسا، ناوگان شاتل‌های فضایی خود را در سال ۲۰۱۱ بازنشسته کرد، اما ممکن است دوره جدیدی از ماموریت‌های سرویس هابل در آستانه شروع باشد. ناسا امروز اعلام کرد که در حال انجام یک مطالعه مشترک با شرکت اسپیس‌ایکس برای بررسی امکان ارسال کپسول دراگون به سوی هابل، برای تقویت مدار این رصدخانه فضایی و شاید کمک به آن از طرق دیگر باشد.

جسیکا جنسن، معاون عملیات تجاری مشتریان در اسپیس‌ایکس می‌گوید: ما می‌خواهیم از هابل سود ببریم و اگر سود بردن از هابل نه تنها به معنای تقویت آن، بلکه ارائه خدمات نیز باشد و بتواند با یک ماموریت فضایی انسانی انجام شود، بهتر خواهد بود.

وی افزود: البته واضح است که در حال حاضر هنوز هیچ ماموریتی از جانب اسپیس‌ایکس برای سرویس هابل در حال انجام نیست، بلکه این اعلامیه جدید مربوط به یک مطالعه امکان‌سنجی است که انتظار می‌رود شش ماه طول بکشد و ناسا برای آن پولی پرداخت نمی‌کند. ما به بررسی قابلیت‌های دراگون و چگونگی اصلاح آن برای قرار ملاقاتی امن و اتصال به هابل خواهیم پرداخت. اینکه جزئیات دقیقاً از نظر فیزیکی چگونه خواهند بود و اینکه چگونه ما با خیال راحت این کار را از نقطه نظر مسیر انجام دهیم، همه چیز باید بررسی شود.

جنسن تأکید کرد: اگر این مأموریت انجام شود، لزوماً نیازی به خدمه نخواهد داشت. مطالعه امکان‌سنجی ممکن است برنامه‌ریزان را به سمت یک ماموریت بدون خدمه با دراگون یا شاید حتی استفاده از نوع دیگری از فضاپیما راهنمایی کند.

هابل در حال حاضر در سلامت کامل به سر می‌برد و همچنان عکس‌های شگفت انگیز و آموزنده‌ای از کیهان ارائه می‌دهد. برای مثال، همین امروز تصویری که از اصابت عمدی کاوشگر دارت (DART) ناسا به یک سیارک موسوم به دیمورفوس ثبت کرده بود، منتشر شد.

اما مدار هابل در طول ۳۳ سال گذشته به دلیل کشش از سوی اتمسفر زمین کمی تحلیل رفته است. این تلسکوپ در حال حاضر در ارتفاع حدود ۵۴۰ کیلومتری به دور زمین می‌چرخد که تقریباً ۶۰ کیلومتر کمتر از مدار اولیه آن است.

پاتریک کروز، مدیر پروژه هابل در مرکز پرواز فضایی گادِرد ناسا در مریلند در جریان نشست خبری امروز گفت: هابل در ارتفاع فعلی خود ۵۰ درصد احتمال دارد که در سال ۲۰۳۷ به زمین سقوط کند.

با این حال، ناسا اجازه نخواهد داد این اتفاق رخ دهد. ناسا در نظر دارد تا هابل را به صورت کنترل شده پس از اتمام روز‌های رصد آن از مدار زمین خارج کند. این امر مستلزم پرتاب یک مأموریت رباتیک به سمت این تلسکوپ فضایی است تا آن را به شکل ایمن از مدار خارج کند. کروز می‌گوید، ناسا احتمالاً قصد دارد تا پایان دهه ۲۰۲۰ این مأموریت را راه‌اندازی کند.

اما احتمالا با افزایش ارتفاع مدار هابل فعلا نیازی به این کار نخواهد بود. بازگرداندن هابل به ارتفاع اولیه ۶۰۰ کیلومتری به طور بالقوه به این رصدخانه فضایی اجازه می‌دهد تا سال‌های بیشتری به کار خود ادامه دهد.

کروز می‌گوید: اگر بتوانیم به این ارتفاع دست پیدا کنیم، به راحتی ۱۵ تا ۲۰ سال به عمر این ماموریت اضافه می‌کنیم.

اگر مطالعه امکان‌سنجی اسپیس‌ایکس نتایج امیدوارکننده‌ای را به دست آورد، مأموریت دراگون برای سرویس هابل می‌تواند زودتر از آنچه فکرش را بکنیم، انجام شود. در واقع، در حال حاضر از نظر توانایی فنی، امکان انجام چنین پروازی وجود دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: