کد خبر: ۳۸۵۴۶۰
۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۰
0
مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی تولیدکنندگان پسته ایران از کاهش حدود ۵۰ هزارتومانی قیمت عمده پسته فندقی نسبت به ۴ ماه قبل خبر داد.

پیش بینی برداشت ۱۲۰ هزار تن پسته در سال جاری

محمود صادقی، مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی تولیدکنندگان پسته ایران درباره میزان قیمت پسته گفت: به رغم سرمازدگی باغات پسته استان کرمان و بروز سیل‌های اخیر که بیش از ۲۰ درصد به باغات پسته استان خسارت وارد کرد، امسال حدود ۱۲۰ هزار تن محصول پسته از باغات برداشت می‌شود که نسبت به سال گذشته که در حدود ۱۳۵ هزار تن بود، تفاوت چندانی ندارد.

صادقی گفت: عمده سرمازدگی مربوط به استان کرمان بوده است، با اینحال تولید پسته در سایر استان‌ها نظیر خراسان جنوبی و خراسان رضوی، دامغان، قزوین، ساوه و سایر استان‌ها در حد متعادل توانست این سرمازدگی و کاهش تولید پسته را جبران کند.

وی ادامه داد: درحالیکه با توجه به مطالب مذکور، افزایش قیمت پسته پیش بینی میشد، شاهد کاهش قیمت پسته فندقی که شاخص در صادرات پسته است، بودیم که دلایل زیادی، موجبات این کاهش را فراهم کرده است.

وی بیان داشت: عمده‌ترین دلیل کاهش قیمت پسته عدم ثبات قیمت دلار و نیاز مالی کشاورزان به فروش محصول در بازار راکد فعلی است.

صادقی افزود: طرح مسئله باقی مانده سموم و افلاتوکسین در پسته ایران و اعزام هیات سلامت از کشور آلمان در مهرماه نیز بیم و امید‌هایی برای تجار و فعالان اقتصادی این حوزه ایجاد کرده است.

وی از سفر هیاتی از کشور آلمان در نیمه مهرماه سالجاری برای بازدید از باغات پسته و اطمینان از فرآیند‌های بهداشتی و تولیدی و فرآوری آن به ایران خبر داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: