September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۸۵۴۸۵
۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۰
0
نرخ تورم در ترکیه در سپتامبر گذشته با ثبت ۸۳.۴۵ درصد به بالاترین سطح خود در ۲۴ سال گذشته رسید و با افزایش فزاینده قیمت‌ها موجب افزایش نرخ فقر شده است.

تورم ترکیه به بالاترین سطح خود در ربع قرن اخیر رسید

یک هفته پس از اعلام کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه، ارقام رسمی روز دوشنبه نشان داد که نرخ تورم این کشور به بالاترین سطح خود در ۲۴ سال گذشته رسید و در ماه سپتامبر از ۸۳ درصد گذشت.

مسئولین سیاست‌های پولی در ترکیه با رویکرد بین المللی افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی برای مبارزه با تورم مخالف هستند و معتقدند نرخ بالای استقراض باعث آرامش اقتصاد و قیمت‌ها می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که پیش از انتخابات عمومی در ماه ژوئن بر رشد تمرکز دارد، همواره تاکید کرده است که نرخ‌های بهره بالا موجب تورم و بزرگ‌ترین دشمن است.

به دنبال اظهارات اردوغان، بانک مرکزی ترکیه تئوری وی را دنبال کرد و در ماه گذشته نرخ را از ۱۳ به ۱۲ درصد کاهش داد.

اردوغان همچنین خواهان کاهش مجدد نرخ بانکی در نشست بعدی سیاست پولی بانک در ۲۰ اکتبر شده است.

آژانس آمار رسمی ترکیه گزارش داد که قیمت مصرف کننده در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۳.۵ درصد افزایش یافته است. در پی اعلام این خبر، واحد پول ترکیه کاهش بیشتری را ثبت کرد و به ۱۸.۵۶ لیر در برابر دلار رسید.

با این حال، رهبران اپوزیسیون و بسیاری از ترکیه ای‌ها دیگر به ارقام رسمی دولت اعتماد ندارند.

یک مطالعه ماهانه قابل اعتماد منتشر شده توسط اقتصاددانان مستقل از موسسه تحقیقاتی ترکیه «ENAG» نشان داد که قیمت‌ها در مقایسه با ارقام آژانس آمار با درصد بیشتری افزایش یافته است.

این موسسه اعلام کرد که نرخ‌های رسمی سالانه افزایش قیمت مصرف کننده در ماه سپتامبر به ۱۸۶.۲۷ درصد رسید، در حالی که در ماه اوت ۱۸۱.۳۷ درصد بود.

آمار‌های افزایش تورم در حالی است که آمار‌های رسمی نشان می‌دهد که نرخ فقر به ۱۳ درصد رسیده است، زیرا حداقل هزینه زندگی برای یک خانواده به ۲۲ هزار پوند در ماه رسیده است، در حالی که حداقل دستمزد از پنج هزار و ۵۰۰ پوند تجاوز نمی‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: