کد خبر: ۳۸۵۵۶۱
۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
0
تورم مرکز آمار از مسکن تهران شهریور ماه تفاوت‌های قابل تاملی با رشد قیمت اعلام شده از سوی بانک مرکزی دارد. طبق داده‌های مرکز آمار تب قیمت‌ها در بازار مسکن تهران بالا رفته و از هر جهت تورم مسکن پایتخت خیز برداشته است. ریشه تمایز آماری را برخی در شیوه محاسبه متغیر‌های این دو مرکز می‌دانند.

آژیر قرمز مرکز آمار در تورم مسکن تهران

قیمت مسکن تهران را در سال جاری دو مرکز از دو زاویه بررسی می‌کنند. یکی تغییر قیمت متوسط مسکن و دیگری تورم. برخی اقتصاددانان این دوموضوع را متفاوت از هم می‌دانند و و بین شیوه محاسبه تورم و رشد قیمت‌ها فرق می‌گذارند. موضوع آن است که به طور کلی به عنوان مثال تورم ماهانه یعنی تغییرات شاخص قیمت در هر کالا و رشد قیمت به معنای تغییرات متوسط قیمت است. از این رو خوب است مقایسه‌ای بین بانک مرکزی (بیانکننده تغییر قیمت) و مرکزآمار (ارائه دهنده تورم) در خصوص مسکن تهران صورت گیرد. برخی تحلیل گران تورم را شاخص مهم تری در تحلیل‌های اقتصادی می‌دانند.

بررسی تغییرات ماهانه قیمت مسکن تهران در شهریور ۱۴۰۱

طبق داده‌های بانک مرکزی در شهریور ماه امسال قیمت متوسط مسکن تهران با رشدی ۱.۱ درصد به ۴۳ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید. بررسی‌ها نشان می‌داد طبق داده‌های بانک مرکزی این کمترین میزان افزایش قمیت ماهانه متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی تهران در کمترین سطح خوددر ۵ ماه اخیر قرار گرفته است.

این در حالی است که طبق داده‌های مرکز آمار ضمن آنکه متوسط قیمت مسکن تهران برابر با ۴۴ میلیون تومان بوده تورم ماهانه در این بخش برابر با ۳.۳ درصد ثبت شده و سرعت رشد آن از ماه قبل تقریبا ۲.۲ واحد درصد بالاتر رفته است.

به عبارت دیگر باوجود آن که بانک مرکزی سرعت رشد قیمت را کاهشی به تصویر کشیده، اما از نگاه مرکز آمار تورم مسیری فزاینده داشته است. روند مقایسه نقطه‌ای این شاخص‌ها در قیمت و تورم مشابه یکدیگر بوده است.

تطابق تورم نقطه‌ای مسکن مرکز آمار و بانک مرکزی

براساس داده‌های بانک مرکزی در این ماه رشد قمیت متوسط هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته برابر با ۳۶.۳ درصد بوده است.

این در حالی است که تورم نقطه‌ای مرکز آمار در این ماه برابر با ۴۵.۷ درصد بوده است. روند تورم نقطه‌ای در مرکز آمار و بانک مرکزی در این ماه نشان می‌دهد وضعیت قیمت مسکن تهران در هردو نگاه سویی صعودی داشته است.

ان چه در خصوص تفاوت آمار‌های بانک مرکزی و مرکز امار به صورت کلی عنوان می‌شود تغییر رویکرد محاسبه‌ای این دو مرکز بوده، اما درنهایت روند‌های اعلام شده از سوی مرکز آمار نشان میدهد از هر جهت تورم مسکن تهران خیز برداشته است.

رکوردزنی تورم میانگین مسکن تهران در شهریور ۱۴۰۱

تورم سالانه دلالت بر رشد میانگین شاخص قیمت مصرف کننده در هر مقطع به نسبت موقعیت مشابه خود در سال گذشته دارد. در همین رابطه درشهریور ماه امسال تورم میانگین مسکن تهران برابر با ۳۰.۳ درصد بوده که بالاترین سطح خود در سال ۱۴۰۱ داشته است.

همسویی رشد تورم در سه قاب مختلف آماری نشان می‌دهد از دید مرکز آمار تب قمیت‌ها در بازار مسکن تهران در این ماه بالا بوده و سیری صعودی پیدا کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: