September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۸۵۶۵۶
۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۰
0
وزارت دفاع آمریکا به رغم صرف هزینه‌های زیاد برای طراحی موشک‌های مافوق صوت، در رقابت با نمونه‌های روسی عقب مانده است.

هزینه‌های گزاف پنتاگون برای رقابت با موشک‌های مافوق صوت روسی

واشنگتن برای طراحی و ساخت سلاح مافوق صوت مشابه موشک‌های مافوق صوت روسی «کینژال» Kinzhal و «زیرکان» هزینه زیادی صرف می‌کند و به دنبال آن است که اولین موشک از این نوع را در سال ۲۰۲۷ وارد ارتش خود کند.

به گزارش پایگاه لینتا، پنتاگون در حال بررسی چندین پروژه مرتبط با تسلیحات مافوق صوت از جمله موشک کروز «سایبرسونیک اتک» Hypersonic Attack است گفته می‌شود یک موشک بالدار مافوق صوت و مجهز به موتور جت است. این موشک می‌تواند در لایه‌های بالایی جو زمین تا ۶۰۰۰ کیلومتر در ساعت شتاب بگیرد. پیش بینی می‌شود موشک مافوق صوت آمریکا تا سال ۲۰۲۷ وارد خدمت شود.

همزمان موشک هوا به هوا «اَرا» ARRW نیز در حال توسعه است که ادعا می‌شود سرعتی بیش از ۲۰ ماخ (حدود ۲۴۰۰۰ کیلومتر در ساعت) داشته باشد و توسط بمب افکن‌های استراتژیک B-۱ B پرتاب شود.

با این حال، واشنگتن حین ساخت سلاح‌های مافوق صوت با مشکلاتی مواجه شد، سال گذشته، نیروی هوایی آمریکا ۳ نمونه اولیه این موشک‌ها را آزمایش کرد که همه شکست خوردند.

موشک اَرا در اولین آزمایش در آوریل ۲۰۲۱ از هواپیما جدا نشد، در ماه ژوئیه موتور موشک روشن نشد و در دسامبر، موشک پرتاب نشد.

روسیه در سال ۲۰۱۸ موشک مافوق صوت کینژال را عملیاتی کرد که می‌تواند یک بمب معمولی با وزن ۴۸۰ کیلوگرم یا حتی یک کلاهک اتمی را تا حداکثر فاصله ۱۲۳۵۰ کیلومتر پرتاب کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: