کد خبر: ۳۸۵۸۴۰
۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
0
موشک استارشیپ شرکت "اسپیس ایکس"، یکی از فناوری‌های حوزه هوافضا است که همه انتظار دارند در آینده بتواند تحولی را در گردشگری فضایی ایجاد کند.

اطلاعات جالب درباره موشک استارشیپ

در مورد "ایلان ماسک" (Elon Musk) چیز‌های زیادی می‌توان گفت، اما نمی‌توان انکار کرد که این کارآفرین و مهندس به طور جدی صنعت هوافضا را با "اسپیس ایکس" (SpaceX) پیوند داده است. این شرکت خصوصی مهندسی هوافضا نخستین بار ۲۰ سال پیش توسط ماسک راه‌اندازی شد و در حال حاضر به یک نیروی پیشرو در حمل و نقل فضایی و نوآوری تبدیل شده است.

یکی از موضوعات مورد توجه، موشک "استارشیپ" (Starship) شرکت اسپیس ایکس است. جدیدترین استارشیپ برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل و ضایعات ناشی از سفر‌های فضایی طراحی شده است که به لطف طراحی آیرودینامیکی و سیستم حمل و نقل کاملا قابل استفاده مجدد می‌تواند شکل پایدارتری از اکتشافات هوافضا و گردشگری فضایی را فراهم کند.

اگر کنجکاو هستید که درباره جدیدترین نوآوری اسپیس ایکس بیشتر بدانید، این گزارش را مطالعه کنید. در این گزارش، به همه مواردی پرداخته شده است که باید در مورد استارشیپ بدانید؛ از جمله این که اگر بخواهید یک پرواز آینده را به مدار زمین یا فراتر از آن رزرو کنید، چقدر ممکن است هزینه داشته باشد.

استارشیپ چیست؟

استارشیپ، یک سیستم حمل و نقل برای اعماق فضا است که بسیاری از کارشناسان صنعت و فضانوردان آن را یک عامل تغییر در اکتشافات فضایی و آینده سفر‌های فضایی شامل گردشگری فضایی تجاری و تحقیقات بیشتر در حوزه هوافضا می‌نامند.

استارشیپ به همراه موشک "سوپر هوی" (Super Heavy) آن، یک سیستم حمل و نقل کاملا قابل استفاده مجدد است که برای حمل خدمه و محموله به ماه، مریخ و مدار زمین طراحی شده است. این پرتابگر فوق سنگین، بلندترین و قوی‌ترین وسیله پرتابی به شمار می‌رود که تاکنون ساخته شده، اما به همان اندازه مهم است که توجه داشته باشیم که این پیشرفت در مهندسی هوافضا، به ایجاد آینده‌ای سازگارتر با محیط زیست و پایدارتر در اکتشافات فضایی کمک می‌کند.

این پرتابگر دو مرحله‌ای، از اکسیژن مایع و متان مایع به عنوان سوخت استفاده می‌کند و از موتور‌های "رپتور" (Raptor) قدرت می‌گیرد. این روش باعث کاهش قابل توجه هزینه پرتاب و افزایش فرکانس پرتاب می‌شود.

استارشیپ چقدر هزینه دارد؟

ایلان ماسک به تازگی اعلام کرد که انتظار دارد موشک استارشیپ، کمتر از ۱۰ میلیون دلار هزینه داشته باشد که به طور قابل توجهی ارزان‌تر از استاندارد کنونی صنعت است. ماسک اضافه کرد که انتظار دارد به همراه افزایش سفر‌های فضایی با استارشیپ، هزینه هر پرواز آن نهایتا به یک میلیون دلار برسد.

برای درک بهتر این موضوع باید توجه داشت که هزینه کنونی پرواز با موشک "فالکون ۹" (Falcon ۹) اسپیس ایکس، نزدیک به ۶۲ میلیون دلار است و پرواز‌های خصوصی ناسا به "ایستگاه فضایی بین‌المللی" (ISS)، هر کدام ۵۵ میلیون دلار فروخته می‌شوند.

استارشیپ چه زمانی پرتاب خواهد شد؟

"استارشیپ شماره سریال ۱۵" (SN۱۵)، پنجمین آزمایش پرواز در ارتفاع بالا را از پایگاه فضایی "استاربیس" (Starbase) در جنوب تگزاس با موفقیت انجام داد. پرواز‌های آزمایشی استارشیپ، برای بهبود درک و توسعه سیستم حمل و نقل قابل استفاده مجدد صورت می‌گیرند و در حالی اجرا می‌شوند که موتور‌های رپتور و انتقال سوخت را در یک محیط کنترل‌شده آزمایش می‌کنند.

هیچ تاریخ مشخصی برای زمان قرار گرفتن استارشیپ در مدار وجود ندارد، اما ایلان ماسک در یک توئیت خاطرنشان کرد که این موشک بزرگ ممکن است در ماه آینده پرتاب شود. ماسک در این توئیت نوشت: شاید اواخر ماه آینده، اما نوامبر بسیار محتمل به نظر می‌رسد. ما تا آن زمان، دو تقویت‌کننده و فضاپیمای آماده را برای پرواز مداری خواهیم داشت.

با این اوصاف، اسپیس ایکس قصد دارد در سال ۲۰۲۳ به طور رسمی بخش گردشگری فضایی استارشیپ را راه‌اندازی کند. در آن زمان، "یوساکو مائزاوا" (Yusaku Maezawa)، تاجر ژاپنی و خدمه ماموریت گردشگری ماه موسوم به "dearMoon"، نخستین مسافران ماموریت استارشیپ به ماه خواهند شد. این سفر یک هفته‌ای شامل پرواز از نزدیک ماه می‌شود و نخستین گام حیاتی در گردشگری فضایی است که فراتر از مدار زمین انجام می‌گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: