کد خبر: ۳۸۵۸۷۹
۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶
0
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: استاندارد‌های ۸۵‌گانه خودرو در کشور ما نسبت به استاندارد‌های خودرو در سایر کشور‌ها سخت‌گیرانه نیست.

توضیحات معاون رییس‌جمهور درباره استاندارد واردات خودرو

مهدی اسلام‌پناه در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی تاکید کرد: در کشور ما استاندارد‌های خودرو سخت‌گیرانه نیست و در کشور‌های دیگر استاندارد‌های خودرو سخت گیرانه است، هم از جهت شمارگان و هم از جهت استاندارد کارخانه‌ای، به طوری که ممکن است هر خودروسازی استاندارد‌های خودش را داشته باشد، لذا درصدد پاسخگویی به این گونه صحبت‌ها نیستیم و مطابق قانون عمل می‌کنیم و هدف ما کسب رضایت مردم است.

وی گفت:‌بر اساس اقدامات انجام شده ۵ خودروی ضعیف پر عیب غیرایمن دیگر تولید نمی‌شود.

اسلام‌پناه همچنین درباره خودرو‌های وارداتی و استاندارد‌های در نظر گرفته برای آن بیان داشت: خودرویی باید به کشور وارد شود که استاندارد داشته باشد، ما به جزئیات اینکه خودرو به چه قیمتی وارد کشور شود و از چه شرکتی وارد شود، کاری نداریم، اما تأکید ما به واردات خودرو‌های اقتصادی و غیراقتصادی استاندارد است و اگر غیر از این باشد برابر قانون عمل خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ایران ۳۹۸ کرسی بین‌المللی دارد، گفت: جزو کشور‌های صاحب عنوان در بحث استاندارد هستیم. همچنین در جدیدترین رتبه بندی استاندارد، رتبه ایران از بین ۱۶۷ کشور عضو ایزو از ۲۶ به ۲۲ ارتقا پیدا کرده است.

اسلام پناه با بیان اینکه در اجلاسیه بین‌المللی اخیر سازمان جهانی استاندارد (ایزو) هیئت ایرانی با هیئت‌هایی از ۲۸ کشور جهان ملاقات‌های رسمی داشت که منجر به قرارداد‌هایی از جمله در زمینه تجاری‌سازی آزمایشگاه‌های مرجع و کشور‌های هدف شد، گفت: در ماه‌های اخیر بدهی ۴.۵ ساله ایران به سازمان‌های بین‌المللی تابعه ایزو از جمله حق عضویت‌ها و سایر پرداختی‌هایی که پیش از این بهانه تحریم پرداخت نمی‌شد، یکجا پرداخت شد.

معاون رییس‌جمهوری درباره استاندارد‌های ۸۵ گانه خودرو نیز گفت: استاندارد‌های ۸۵گانه سختگیرانه نیست. در اروپا و برخی دیگر از کشور‌ها شاهد استاندارد‌های سختگیرانه‌تری هستیم. آن‌ها حتی استاندارد‌های درون شرکتی هم دارند. عمل به قانون و رفع گلایه‌های مردم در دستور کار استاندارد قرار دارد و در نتیجه اعمال استاندارد‌ها امروز پنج خودروی ضعیف، پر عیب و غیر ایمن از خط تولید خارج شده است.

چند استاندارد ملی داریم؟
اسلام‌پناه در ادامه با بیان اینکه تعداد استاندارد‌های ملی به ۳۴ هزار و ۸۰۰ مورد رسیده گفت: بازنگری استاندارد بنزین یورو ۵، بازنگری استاندارد گاز طبیعی، بازنگری استاندارد نفت کوره، همچنین تدوین ۱۰ استاندارد تکلیفی در زمینه مدیریت پسماند، به روزرسانی ۱۰ استاندارد از استاندارد‌های ۸۵ گانه خودرویی و بازنگری اساسی استاندارد ملی برنج از جمله اقدامات انجام شده در ماه‌های اخیر است.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه از اجباری شدن خدمات پس از فروش خودرو خبر داد و گفت: این مهم در جلسه اخیر شورای عالی استاندارد به تصویب رسید و در شورای بعدی عالی استاندارد تا پیش از پایان سال برگزار می‌شود، خدمات پس از فروش لوازم خانگی نیز مشمول استاندارد اجباری خواهد شد.

به گفته وی استاندارد خدمات پس از فروش لوازم خانگی در سال جاری اجباری می‌شود.

اسلام‌پناه همچنین با بیان اینکه در آخرین رصد این سازمان از صنایع مشخص شد که میزان کم فروشی محصولات مختلف کاهش یافته، تصریح کرد: از ابتدای امسال طرح کنترل و پایش وزنی فرآورده‌های تولیدی کشور و ابتدا از ۱۴ استان در محصولات غذایی و محصولات مرتبط با موضوع یارانه اجرایی شد. با نمونه‌گیری از ۳۶۵ نمونه برند کالایی، ۴۱.۶ درصد کم فروشی برای کالا‌ها احصا شد. پایش‌های انجام شده در قالب خرید از بازار بوده است.

به گفته وی در طرح دوم که در محل کارخانه‌های تولیدی اجرایی شد، گستردگی کالا‌ها بیشتر شد و در نمونه‌برداری از ۶۹۹ نمونه برند، کم‌فروشی ۳۹.۶ درصدی احصا شد. طرح پایش وزنی اکنون در مرحله سوم قرار دارد و به‌صورت ماهانه از استان‌ها به سازمان ملی استاندارد گزارش ارسال می‌شود.

وی در پایان در مورد کیفیت بنزین‌های وارداتی و تولید داخل و شایعات مبنی بر جلوگیری از ورود سازمان ملی استاندارد در بررسی کیفیت این محصول گفت: سازمان ملی استاندارد برای کنترل، نظارت و پایش کیفیت بنزین داخلی و وارداتی وظیفه قانونی دارد و در این رابطه هیچ دری برای سازمان بسته نیست؛ بنابراین طبق قانون هوای پاک وزارت نفت مکلف به رعایت استاندارد‌های بنزین داخلی و وارداتی است و باید استاندارد ملی یورو ۵ را با کمک سازمان ملی استاندارد تدوین کند. اخیراً محموله‌های بنزین وارداتی به طور کامل کنترل شده و در مواردی که ایرادات محرز شد، اجازه ورود داده نشد بنابراین بنزین مصرفی در کشور استاندارد است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: