کد خبر: ۳۸۶۸۸۰
۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
0
محققان دانشگاه "کویمبرا" پرتغال در مطالعه اخیرشان روش نوری جدیدی را برای تشخیص زودهنگام سرطان ابداع کردند.

تشخیص زودهنگام سرطان با روش نوری جدید

محققان دانشگاه کویمبرا پرتغال از توسعه یک روش نوری جدید خبر دادند که به شناسایی سرطان در بیمارانی که در مراحل اولیه این بیماری قرار دارند، کمک می‌کند. این روش می‌تواند از اشعه لیزر یا مادون قرمز برای تشخیص سرطان و حتی تجزیه و تحلیل بخش‌های جراحی شده در هر ناحیه، استفاده کند.

امروزه بیشتر رویکرد‌ها برای تشخیص سرطان، هیستوپاتولوژیکی یا با تمرکز بر روی آسیب‌شناسی بافتی هستند که این امر به پزشکان اجازه می‌دهد بین سلول‌های معمولی و سرطانی از نظر مورفولوژیکی تمایز قائل شوند.

اما در این مطالعه محققان بر روش‌های نوری تشخیص سرطان با استفاده از رویکرد طیف‌سنجی ارتعاشی (vibrational spectroscopy approach) متمرکز بودند. این روش غیرتهاجمی تغییرات شیمیایی احتمالی رخ داده در سلول‌های بیمار را در اختیار متخصصان قرار می‌دهد و به تشخیص زودهنگام و دقیق سرطان کمک می‌کند.

به گفته محققان، این روش جدید با هدف جایگزینی روش‌های فعلی نیست، بلکه اطلاعات اضافی را به پزشکان ارائه می‌کند که با روش‌های دیگر به دست نیامده است. اثر بخشی این روش بسیار مثبت بود و حتی پزشکان توسط آن قادر به تمایز قائل شدن بین بافت‌های آزمایشی غیر بدخیم و بدخیم نیز بودند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: