کاهش خروج پول از بورس تهران
کد خبر: ۳۸۶۹۵۹
۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰
0
دیروز بالاخره بورس روی خوش به سرمایه گذاران نشان داد و با یک رشد نسبتا خوب، بخش بسیار کوچکی از زیان اخیر سهامداران را جبران کرد.

بورس سرانجام روی خوش نشان داد

بورس تهران یک نشانه از بازگشت را نشان داد؛ البته بازگشت به این معنا نیست که قرار است شاخص کل دوباره به قله ۲ میلیون واحد برسد. این بازگشت حتی اگر هم اتفاق بیفتد، احتمالا یک بازگشت کوتاه مدت در حد چند هفته است که حرکتی رو به بالا خواهد بود و دوباره بازار مسیر نزول یا درجا زدن را در پیش خواهد گرفت.

فعلا شرایط به گونه‌ای نیست که بتوان خوش بین بود که بازار قرار است تمام زیان‌ها را جبران کند. بلکه فقط می‌توان امیدوار بود که چند هفته بازار مثبتی داشته باشیم و طی این مدت بخشی از زیان سرمایه گذاران جبران شود.

رشد دیروز شاخص کل بورس گرچه حتی به دو درصد هم نرسید، اما با اتفاقاتی همراه بود که می‌توان امیدوار شد که احتمالا یک حرکت رو به بالا در شاخص‌ها اتفاق بیفتد.

خروج پول کاهش یافت
اولین نشانه مثبت از بازار دیروز، کاهش قابل توجه شتاب خروج پول از بازار بود. در حالی که طی روز‌های شنبه و یکشنبه ۹۰۰ و ۵۰۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شده بود، دیروز تنها ۵۰ میلیارد تومان پول خرد از بازار خارج شد که امیدوارکننده است. چنانچه بازار امروز مثبت باشد احتمالا شاهد تزریق پول خرد به بازار هم خواهیم بود.

از طرفی قدرت خریداران حقیقی که به کمتر از ۰.۷ رسیده بود، دیروز به رقم ۰.۹۵ رسید. گرچه همچنان زور فروشنده‌های حقیقی از زور خریداران حقیقی بیشتر است، اما این جهش در قدرت خریداران حقیقی چنانچه ادامه دارد باشد، از همین امروز و فردا می‌توان مشاهده کرد که زور خریداران بیشتر از فروشندگان شده است.

ارزش معاملات همراهی نکرد
تنها ارزش معاملات بود که دیروز رشدی نداشت و از این جهت سیگنال خاصی به بازار مخابره نشد. دیروز ارزش معاملات تقریبا به اندازه روز یکشنبه بود و این در حالی است که برای مثبت شدن بازار، نیاز است که در اولین گام ارزش معاملات خرد به بیش از ۳ هزار میلیارد تومان و پس از آن به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان برسد.

با این حال از آنجا که دیروز در دقایق پایانی معاملات حدودا ۵۳۰ نماد مثبت در مقابل ۱۳۰ نماد منفی وجود داشتند، احتمالا فشار تقاضا به ابتدای معاملات امروز نیز سرایت خواهد کرد و شاخص‌ها مثبت بازگشایی می‌شوند. ممکن است در نیمه دوم زمان معاملات فشار عرضه‌ها افزایش یابد، اما درصورتی که قرار باشد این حرکت فعلی بازار آغاز یک دوره رشد باشد، عرضه‌ها تنها به عنوان دست انداز‌های کوچکی در مسیر رشد بازار خواهند بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: