تجارت بین مسکو و آنکارا رکورد زد
کد خبر: ۳۸۷۱۶۴
۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
0
تجارت بین مسکو و آنکارا به سرعت در حال گسترش است و حجم کالا‌های صادر شده به روسیه در ماه سپتامبر به رکورد ماهانه ۱.۱ میلیارد دلار رسیده است.

ترکیه باز هم ایران را دور زد؟

این میزان ۲.۳ برابر بیشتر از ماه مشابه در سال ۲۰۲۱ است که صادرات ترکیه به روسیه بالغ بر ۵۰۴ میلیون دلار بود. داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ترکیه در میان کشور‌های عرضه کننده کالا به روسیه، بالاتر از ایالات متحده، فرانسه، ژاپن، لهستان و ایتالیا در رتبه یازدهم قرار گرفت. اما تابستان امسال در بین پنج صادرکننده برتر قرار گرفته بود.

به گزارش RBC، جهش صادرات ترکیه به روسیه آن را همتراز با آلمان قرار داده است. در طی ماه‌های مه تا آگوست یورواستات دریافت که صادرات آلمان به روسیه به طور متوسط ​​حدود ۱.۲ میلیارد دلار در ماه و ۱.۱۴ میلیارد دلار در ماه سپتامبر بوده است که اندکی کمتر از ترکیه است.

با این حال، در این گزارش آمده است، اگر ترکیه برلین را پشت سر بگذارد، پس از چین و بلاروس، سومین صادرکننده بزرگ کالا به روسیه خواهد شد.

وزارت توسعه اقتصادی روسیه در ماه جاری اعلام کرد که انتظار دارد تجارت دوجانبه با ترکیه در سال ۲۰۲۲ بیش از ۶۰ میلیارد دلار باشد. در اوایل سال جاری، مسکو و آنکارا نقشه راه همکاری اقتصادی را امضا کردند که بر اساس آن حجم تجارت دوجانبه به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

دو کشور همچنین توافق کردند که روبل روسیه را به عنوان ارز تسویه حساب معرفی کنند، از جمله استفاده از آن برای پرداخت برای تامین گاز طبیعی روسیه.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: