September 2023 27 / چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۸۷۶۰۲
۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
0
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در نشست همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس از حضور رئیس‌جمهوری در همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس که ۱۵ آذر ماه برگزار خواهد شد، خبر داد و تاکید کرد: باید دستاورد‌های پزشکی پس از دفاع مقدس آینده‌نگاری شود.

برگزاری همایش جایگاه علم‌وفناوری در دوران دفاع مقدس با حضور رئیس‌جمهوری

دکتر یونس پناهی در پیش نشست همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس که به منظور بررسی دستاورد‌های دارو و تجهیزات، جراحی، بهداشت روان، امداد و انتقال، بهداری و ... در دوران دفاع مقدس برگزار شد، با تاکید بر نقش و جایگاه ویژه اساتید نظام سلامت در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: مستندسازی دستاورد‌های فعالان سلامت در حوزه تغذیه، جراحی، بهداری، انتقال مجروحان و مصدومیان، دارو و تجهیزات پزشکی در دوران دفاع مقدس یکی از ضروریات است.

پناهی در ادامه از حضور رئیس‌جمهوری در همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس که ۱۵ آذر ماه برگزار خواهد شد، خبر داد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: مباحث امروز جنگ مربوط به حوزه بهداشت روان می‌شود از مراکز تحقیقاتی دعوت می‌کنیم در این حوزه به مطالعه بپردازند.

پناهی با تاکید بر آینده‌نگاری دستاورد‌های پزشکی پس از جنگ، اظهار کرد: علاوه بر اینکه باید مستندات در زمان جنگ حفظ و نگاهداری شود، آینده نگاری دستاورد‌های جنگ نیز بسیار ارزشمند خواهد بود که باید در همایشی جداگانه به آن پرداخته شود و پیشرفت‌های پزشکی بعد از دفاع مقدس در زمینه‌های شیمیایی، بایولوژی، جراحی، امداد و به محوریت وزارت بهداشت برگزار شود.

سردار نصراله فتحیان، مشاور وزیر و مسئول بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت نیز جلوگیری از شیوع اپیدمی‌ها در دوران دفاع مقدس را یکی از نکات تحسین برانگیز وزارت بهداشت دانست و اظهار کرد: همیشه یکی از بزرگترین مشکلات جنگ‌ها در تمام دنیا اپیدمی‌هایی است که رزمندگان را درگیر می‌کند. دفاع مقدس در استان‌هایی رخ داد که به صورت بومی مرکز برخی از بیماری‌ها بوددند. کنترل و جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری واگیردار در دوران دفاع مقدس یکی از دستاورد‌های تحسین برانگیز به شمار می‌رود.

به گفته وی، توجه به بهداشت فردی رزمنده‌ها و بهداشت روح و روان آن‌ها نیز در دوران دفاع مقدس از قلم نیفتاد.

سردار فتحیان با بیان این‌که سرعت امداد و انتقال در دفاع مقدس یکی از موفقیت‌های قطعی بهداری رزمی است که همه شاهدان عینی و علمی اذعان کرده‌اند، افزود: زمان در امدادرسانی بسیار حائز اهمیت است. در دوران دفاع مقدس سرعت تخلیه مجروحان کمتر از یک ساعت و در بعضی مواقع ۲۵ دقیقه بود که نسبت به آمار‌های جنگ‌های دیگر کشور‌ها بسیار پایین‌تر است.

وی با بیان اینکه سخت‌ترین بخش امداد جنگ انتقال مجروح از زیر آتش است تا بعد از آن درمان انجام شود، تاکید کرد: یکی از فداکارترین اقشار در جریان جنگ رانندگان آمبولانس‌هایی بودند که برای مناطق شهری ساخته شده بودند، ولی در مناطق جنگی و زیر آتش، امدادرسانی می‌کردند. سه هزار شهید در بهداری رزمی داریم که بخش بزرگی از این افراد رانندگان آمبولانس هستند.

به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس ۱۵ آذر ماه با حضور رئیس جمهور و مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی برگزار خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: