کد خبر: ۳۸۷۶۰۶
۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۱
0
بورس همچنان مثبت است، اما از شتاب رشد آن کاسته شده که این اتفاق قابل پیش بینی هم بود. بعید نیست به زودی شاخص‌ها یکی دو روز هم منفی شوند که این اتفاق در روند صعودی، طبیعی است.

شتاب رشد بورس کم می‌شود؟

دیروز هم شاخص کل بورس رشد کرد، اما میزان عرضه‌ها افزایش یافته بود. البته یکی از دلایل رشد شاخص، افزایش قیمت کامودیتی‌ها بود که به کمک نماد‌های بزرگ و شاخص ساز رفت.

طبیعتا بورس هر هفته نمی‌تواند مثل هفته گذشته رشد کند و این هفته به احتمال فراوان میزان رشد شاخص‌ها کمتر از هفته گذشته خواهد بود. هفته قبل که شاخص کل ۱۰ درصد رشد کرد، یکی از بهترین رشد‌ها طی دو سال اخیر بود و تکرار چنین اتفاقی کمی بعید است.

البته همچنان بورس در روند صعودی قرار دارد و نگرانی بابت این موضوع نیست، اما رشد شاخص‌ها معمولا به اندازه‌ای پرشتاب نیست که افت ۵ ماهه تنها در ۲-۳ هفته جبران شود.

خروج کم حجم پول و کاهش ارزش معاملات
دیروز ارزش معاملات خرد بازار کمی افت کرد و در حالی که میانگین ارزش معاملات خرد طی ۳ روز معاملاتی پیش از آن بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان بود، دیروز ارزش معاملات به کمتر از ۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

همین رقم ۴۰۰۰ میلیارد تومان هم مناسب است، اما به این شرط که دوباره رقم معاملات بیشتر شود و به سمت ۷-۸ هزار میلیارد تومان برود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد می‌توان گفت که شاخص کل بورس تا ارتفاع ۱.۶ میلیون واحد را به راحتی طی خواهد کرد.

دیروز برای سومین روز متوالی سرمایه گذاران حقیقی پول خود را از بازار خارج کردند که البته از شدت این خروج پول کاسته شده است. خروج ۳۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بازار، تراز ورود و خروج پول خرد به بازار را همچنان منفی نگه داشت، اما این رقم بزرگی نیست و جای نگرانی ندارد.

بازگشایی مثبت شاخص‌ها
با این حال و با توجه به تحرکات سرمایه گذاران می‌توان این طور برداشت کرد که بازار با شتاب کمتری به رشد خود ادامه می‌دهد و بعید نیست که در ادامه معاملات این هفته، یکی دو روز هم شاخص‌ها افت کنند. چنین افتی اگر رخ بدهد، جای نگرانی ندارد چراکه بازار در مسیر صعودی خود باید افت هم داشته باشد.

در شرایط فعلی و با توجه به تعداد دو برابری نماد‌های مثبت در مقابل نماد‌های منفی در دقایق پایانی معاملات دیروز، می‌توان انتظار رشد شاخص‌ها در ابتدای معاملات امروز را داشت. اما عرضه‌ها احتمالا در نیمه دوم زمان معاملات بیشتر خواهند شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: