کد خبر: ۳۸۷۶۸۰
۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
0
امام جماعت و هیئت امنای مسجد وظایف مهمی را در انجام امور مساجد ایفا می کنند.

مسئولیت امام جماعت مسجد چیست؟

حجت الاسلام حسن اسفندیاری، امام جماعت و عضو هیئت امنای مسجد جامع ورامین، درمورد نقش و اهمیت هیئت امنا در مساجد بیان کرد:مهم‌ترین مسئولیت هیئت امنا و خادمان افتخاری مسجد این است که برای امور اقتصادی و معنوی مسجد برنامه ریزی کنند و در انجام کار‌های خانه خدا کمک حال امام جماعت باشند. زیرا امام جماعت به عنوان مدیر طبیعی مسجد نمی‌تواند به تنهایی همه کار‌ها را انجام دهد چراکه کار مسجد به دلیل داشتن ابعاد مختلف، سنگین است.

به گفته او، برای این که امورات مسجد دارای برنامه مناسبی باشند و به خوبی انجام شوند مستلزم برنامه ریزی صحیح هستند و به همین خاطر، افرادی باید باشند که به امام جماعت کمک کنند. بنابراین، هیئت امنا به عنوان خادمان افتخاری، هم در برنامه ریزی و هم در اجرا کمک کار امام جماعت هستند و نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند.

حجت الاسلام اسفندیاری ادامه داد: آن چه که در قانون امور مساجد برای انتخاب هیئت امنا بیان شده به این صورت است که امام جماعت از میان مومنینی که شایستگی این نقش را دارند، یعنی هم از لحاظ اعتقادی و معنوی و هم از لحاظ توانمندی، صلاحیت این کار را داشته باشند، افرادی را انتخاب می‌کند و به امور مساجد اطلاع می‌دهد و آن‌ها هم حکم می‌زنند.

او تأکید کرد: نکته مهم این است که امام جماعت باید افرادی را انتخاب کند که هم سو و هم عقیده با یکدیگر باشند هرچند که ممکن است سلائق آن‌ها تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. زیرا اگر از لحاظ اعتقادی در یک طیف نباشند، این مسئله خسارت‌هایی را برای مسجد به همراه دارد.

حجت الاسلام اسفندیاری با اشاره به مسئولیت مهم امام جماعت بیان کرد: امام جماعت به عنوان مدیر مسجد باید پاسخگوی تمام امور باشد و جایگاه امام جماعت مانند ولایت، دو روی سکه، یعنی انتصابی و انتخابی است که در بحث انتصابی، امور مساجد، فردی که شایستگی دارد را انتخاب می‌کند و مردم هم، او را به عنوان فردی که می‌خواهند پشت سرش نماز بخوانند، قبول دارند.

به گفته او، هیئت امنا به عنوان افراد کمک کننده به امام جماعت، پایه‌های اصلی امور مساجد را تشکیل می‌دهند. زیرا یک دست صدا ندارد و وقتی افکار و توانمندی‌های آن‌ها تجمیع شوند بسیار موثر هستند.

حجت الاسلام اسفندیاری با ذکر مثالی گفت: مثلاً به دلیل این که مسجد مانند مکان‌های دولتی دارای بودجه نیست هیئت امنا در کنار امام جماعت از مومنین برای تأمین بودجه مسجد کمک می‌گیرند و در برنامه‌های اجرایی مسجد هم تأثیرگذار هستند. از اینرو، امیدواریم که همه مساجد دارای هیئت امنای قوی و دلسوز باشند تا بتوانند کمک‌های قابل توجهی به امام جماعت کنند.

او افزود: تعداد افرادی که می‌توانند به عنوان هیئت امنا انتخاب شوند حداکثر ۷ نفر هستند و البته می‌توانند ۳ یا ۵ نفر هم باشند و به طور کلی، یک نفر به عنوان مسئول بخش مالی و دیگری مسئول بخش فرهنگی است و یک نفر، مسئولیت امور داخلی را برعهده دارد که هر کدام از اعضا، نقش‌هایی را ایفا می‌کنند تا روند کار به خوبی انجام شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: