کد خبر: ۳۸۷۷۶۰
۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰
0
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیام خود به مناسبت هفته دیابت اعلام کرد: نیمی از مبتلایان به دیابت در جهان از بیماری خود خبر ندارند.

نیمی از مبتلایان به دیابت در جهان از بیماری خود خبر ندارند

متن پیام حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر است:

شعار امسال روز جهانی و هفته ملی دیابت «با آموزش دیابت، از آینده خود محافظت کنیم»

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر در جهان است. این بیماری چهارمین یا پنجمین علت مرگ در اکثر کشور‌های با درآمد بالا (توسعه یافته) است. علاوه بر دیابت، اختلال تحمل گلوکز (IGT) نیز یکی از معضلات بزرگ در زمینه سلامت است. مبتلایان به اختلال تحمل گلوکز بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی هستند. تعداد مبتلایان به دیابت در گروه سنی ۲۰ تا ۷۹ سال در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۳۷ میلیون نفر بوده است. پیش بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۴۵ از مرز ۷۸۴ میلیون نفر بگذرد. تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ در همه کشور‌های جهان در حال افزایش است و متاسفانه بیش از ۷۵ درصد بیماران در کشور‌های با در آمد کم و متوسط زندگی می‌کنند.

نیمی از مبتلایان به دیابت (بیش از ۲۳۰ میلیون نفر) از بیماری خود بی خبر هستند. دیابت سالانه عامل مستقیم ۶.۷ میلیون مرگ است (۶ میلیون و هفتصد هزار نفر). هزینه‌های بهداشتی درمانی ناشی از دیابت در سال ۲۰۲۱ حداقل ۹۶۶ میلیارد دلار بوده است.

دیابت و عوارض آن در اغلب کشور‌ها یکی از علل اصلی مرگ زود هنگام است. یک سوم مرگ‌های ناشی از دیابت در سنین زیر ۶۰ سال رخ می‌دهد. عوارض قلبی – عروقی یکی از علل اصلی مرگ در مبتلایان به دیابت است و در برخی از کشور‌ها مسئول بیش از ۵۰ درصد مرگ‌ها می‌باشد. برآورد تعداد کل بیماران دیابتی در جمعیت بالای ۲۵ سال در ایران در سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰) بیش از ۷ میلیون نفر بوده است.

در همان سال شیوع دیابت در جمعیت ۲۵ سال و بالاتر مساوی با ۱۴.۱۵ درصد بوده است. میزان آگاهی از دیابت ۷۳.۲۹ درصد برآورد گردید و به عبارت دیگر سه چهارم بیماران از ابتلا به دیابت مطلع هستند. پوشش درمان ۶۵.۰۵ درصد و درمان موثر ۳۱.۰۶ درصد بوده است. میزان درمان موثر در جمعیت بیماران تحت پوشش در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بیش از ۵۰ درصد بوده است که حاکی از موفقیت برنامه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت است که از سال ۱۳۸۳ در نظام سلامت کشورمان ادغام گردیده است. شعار امسال روز جهانی و هفته ملی دیابت «با آموزش دیابت، از آینده خود محافظت کنیم» می‌باشد.

آموزش اساس درمان دیابت است. طی سال‌های گذشته برنامه‌های آموزشی متعددی برای آموزش عموم و بیماران توسط معاونت بهداشت تهیه شده و توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه گردیده است. در سال جاری و سال‌های آتی نیز برنامه‌های آموزشی و مراقبت بیماران با جدیت بیشتری با هدف توانمند سازی بیماران ادامه خواهد یافت چرا که در کنترل بیماری دیابت، فرد مبتلا مهمترین نقش را دارد. متوسط قند خون در جمعیت بالای ۲۵ سال کشورمان ۱۰۵.۵۱ میلیگرم در دسی لیتر بوده است که هشدار جدی برای عموم مردم است. خوشبختانه با در پیش گرفتن شیوه‌های سالم در زندگی تا ۷۰ درصد می‌توان از ظهور بیماری دیابت نوع ۲ پیشگیری نمود.

مطالعات نشان داده اند که مداخلات روش زندگی (Life Style) می‌تواند بروز دیابت را حداقل ۱۱ سال به‌تاخیر بیاندازد. مداخلات موثر در روش زندگی شامل کاهش وزن) حداقل تا ۷ درصد) از وزن اولیه فرد با استفاده از رژیم غذایی سالم) کم چربی و کم کالری) و فعالیت بدنی با شدت متوسط (حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته) می‌باشند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: