کد خبر: ۳۸۷۹۶۹
۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
0
گروهی از دانشمندان چینی ژن مفیدی را در ذرت وحشی شناسایی کردند که مسئول کنترل مقدار پروتئین در این محصول است.

شناسایی ژن افزایش دهنده پروتئین ذرت برای تضمین امنیت غذایی

این یافته‌ها که اطلاعات مربوط به آن روز پنجشنبه در نشریه نیچر منتشر شد، راه‌های جدیدی را برای افزایش محتوای پروتئین در گیاه ذرت در دسترس قرار می‌دهد.

محصولاتی مانند ذرت برای تولید پروتئین نیاز به نیتروژن دارند و تولید بسیاری از محصولات گیاهی مانند ذرت متکی به کود‌های نیتروژنی است.

محققان مرکز ارتقای علوم گیاهی مولکولی که تحت نظر آکادمی علوم چین (CAS) و دانشگاه شانگ‌های فعالیت می‌کند، ژنی به نام تئوسینت که دارای پروتئین THP ۹ است را شناسایی کرده‌اند که با بومی شدن دانه‌های اصلی ذرت وحشی از بین رفته، ولی در ۹۰۰۰ سال پیش در دانه ذرت وجود داشته است.

تئوسینته، جد وحشی ذرت فعلی، سه برابر بیشتر از گونه‌های مدرن ذرت، پروتئین در دانه خود دارد. اما سازوکار‌های عامل ایجاد این مقدار پروتئین، ناشناخته بودند. محققان در این مطالعه توالی‌یابی ژن گیاه ذرت را در مقیاس بزرگ انجام دادند و دریافتند THP ۹ می‌تواند آنزیمی را تولید کند که نقش مهمی در متابولیسم نیتروژن و ایجاد پروتئین ایفا می‌کند.

در آزمایشاتی که در استان جزیره‌ای و گرمسیری هاینان در جنوب چین انجام شد، از این روش برای افزایش ۱۲.۷ درصدی پروتئین در ذرت با موفقیت استفاده شد. به گفته محققان، تجاری سازی این روش به بهینه سازی مصرف نیتروژن و افزایش امنیت غذایی کمک می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: