کد خبر: ۳۸۸۰۵۴
۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
0
یک اقتصاددان، اوراق گواهی ارزی را ابزاری به منظور کنترل بازار ارز ارزیابی و تصریح کرد: اگر عرضه این اوراق به صورت درست اجرا شده و از آن استقبال شود، به ابزاری کاربردی برای ساماندهی بازار ارز تبدیل می‌شود.

کنترل بازار ارز با اجرای درست طرح عرضه اوراق گواهی ارزی

اوراق ارزی بانک مرکزی از ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱ و با سررسید سه ماهه به عاملیت بانک ملی ایران منتشر شده و از دیروز (۲۸ آبان) امکان خرید این اوراق در شعب ارزی بانک ملی فراهم شده است.

هر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال حداقل می‌تواند به اندازه معادل ریالی ۱۰۰۰ دلار و حداکثر ۴۰۰۰ دلار اوراق ارزی بخرد و مبنای محاسبه نرخ این اوراق نیز در زمان انتشار، بازخرید و سررسید اوراق، نرخ پایانی روز قبلِ دلار بازار توافقی (سایت بازار متشکل ارز ایران) است.

این اوراق علاوه بر معافیت از مالیات، امکان نقد شدن پیش از سررسید را هم با تحویل به شعب ارزی بانک ملی دارا هستند. خریداران می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب ارزی بانک ملی درخواست خرید اوراق ارزی خود را اعلام و اوراق خود را دریافت کنند.

خرید این اوراق برای همه افراد بلامانع است و ربطی به خرید ارز توافقی توسط افراد در گذشته ندارد؛ بنابراین مشکلی در طبقه‌بندی دهک‌ها ذیل سامانه هدفمندی یارانه‌ها و دریافت یارانه نقدی به وجود نخواهد آمد.

حسین درودیان، اقتصاددان و کارشناس بازار ارز درباره کارآمدی این ابزار در مدیریت بازار ارز، گفت: اوراق گواهی ارزی، یک ابزار مالی برای کسانی است که قصد خرید ارز دارند. بانک مرکزی با فروش این اوراق به خریداران ارز پیشنهاد می‌دهد که به جای خرید مستقیم ارز این اوراق را بخرند؛ در واقع هر اتفاقی برای ارز بیفتد برای این اوراق نیز رخ می‌دهد.

وی در ادامه افزود: هدف بانک مرکزی از عرضه این اوراق این است که متقاضیان کمتر به سراغ خرید مستقیم در بازار ارز بروند، تا فشار روی بازار ارز کاهش و قیمت نیز راحت‌تر و بیشتر قابل مهار باشد؛ بنابراین این اوراق، ابزاری است که اگر به صورت درست اجرا و به صورت قابل توجهی استقبال شود، خود به ابزاری کاربردی برای ساماندهی خریداران تبدیل می‌شود؛ یعنی این اوراق باعث کاهش هجوم برای خرید ارز توسط مردم و مهار قیمت ارز شود.

درودیان با بیان اینکه این اوراق ابزار خوبی است، اما ریسک‌هایی با خود دارد، افزود: اگر بلند مدت باشد، ممکن است سبب افزایش بی سابقه نرخ ارز شود و تعهد ارزی قابل توجهی گردن دولت و بانک مرکزی بیفتد که بسیار خطرناک است. البته در حال حاضر به صورت ۳ ماهه پیش بینی شده است.

این کارشناس بازار ارز با تاکید بر اینکه اوراق گواهی ارزی باید برای مردم جذابیت داشته باشد تا به هدف برسد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد، اگر به این اوراق سود تعلق می‌گرفت و یا در صورت کاهش قیمت، تسویه با همان قیمت خرید انجام می‌شد، قطعا انگیزه و جاذبه‌ای برای خرید این اوراق ایجاد می‌شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: