احتمال رشد شاخص‌ها در آغاز معاملات
کد خبر: ۳۸۸۱۶۶
۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
0
گروه خودرویی دوباره لیدر بازار سهام شده و روز گذشته با تحرکات مثبت در این گروه، وضعیت تمام صنایع بهبود یافت.

نگاه بورس بازان به نماد‌های خودرویی

دیروز نماد‌های خودرویی توانستند وضعیت بازار سهام را بهتر کنند. گرچه تغییر ایجاد شده در بازار چندان چشمگیر نبود، اما همین که با مثبت شدن نماد‌های خودرویی، سایر گروه‌ها هم وضعیت بهتری پیدا کردند نشان می‌دهد نگاه بازار در این روز‌ها به نماد‌های خودرویی است.

بورس فعلا در یک روند صعودی کوتاه مدت قرار دارد که هنوز مشخص نیست این روند صعودی، آغاز یک صعود بزرگ است یا تنها گامی اصلاحی در نزول کلی بازار به شمار می‌رود.

هرچه که هست، فعلا بازار سهام در همین روند صعودی کوتاه مدت خود بسیار متزلزل ظاهر شده و به جز هفته‌ای که شاخص‌ها ۱۰ درصد رشد کردند، در سایر هفته‌ها تحرکات پرشتابی در بازار دیده نشده است.

فعلا امید سرمایه گذاران این است که شاخص کل بتواند تا ارتفاع ۱.۶ میلیون واحد بالا برود که احتمال وقوع این رخداد، زیاد است.

ارزش معاملات دوباره کاهشی شد

در بازار روز گذشته، مجددا سرمایه گذاران حقیقی پول جدید به بازار تزریق کردند که رقم آن چیزی حدود ۱۱۰ میلیارد تومان بود. این رقم بزرگی محسوب نمی‌شود، اما از جهت قطع روند خروج پول، با اهمیت است.

با وجود تزریق پول جدید به بازار، دو رخداد در بازار دیروز ناامید کننده بود. ابتدا می‌توان به کم شدن قدرت خریداران حقیقی نسبت به روز دوشنبه اشاره کرد که شاخص قدرت خریداران حقیقی به ۰.۹۳ رسید. البته در روز دوشنبه این شاخص عدد ۰.۹۴ را ثبت کرده بود که تفاوت جزئی با عدد روز سه شنبه دارد. اما اینکه قدرت خریداران زیاد نشده، خود باعث شک و تردید می‌شود.

نکته دیگر، کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام است. دیروز ارزش معاملات خرد به کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز دوشنبه کاهش ۳۸۰ میلیارد تومانی دارد.

احتمال رشد شاخص‌ها در آغاز معاملات

بورس برای اینکه رشد کند حتما و حتما باید با رشد ارزش معاملات خرد مواجه شود. چنانچه ارزش معاملات خرد بالا نرود، امکان رشد بورس وجود دارد، اما چنین رشدی پایدار نیست و به سرعت بازار دوباره افت می‌کند.

با توجه به شیب صعودی شاخص در یک ساعت پایانی معاملات روز گذشته، برای بازار امروز می‌توان آغاز مثبت و رشد شاخص‌ها را متصور بود. اما تا زمانی که شاهد رشد ارزش معاملات خرد نباشیم، هر افزایش عرضه‌ای در نماد‌های شاخص ساز و لیدر بازار می‌تواند منجر به فشار فروش در تمام نماد‌ها و کاهش قیمت آن‌ها شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: