April 2024 22 / دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۹۵۷۲
۲۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
0
در بازار اولیه هفته اخیر هیچ اوراقی فروخته نشد. این در حالی بود که نرخ سود اوراق عرضه شده در سطح بالایی قرار داشت. با این حال معاملات بانک‌ها با بانک مرکزی در بازار باز همچنان صعودی بوده و با وثیقه اوراق این نهاد‌ها بیش از ۱۰۰ همت پول از بانک مرکزی استقراض کردند.

ترکیب عجیب نرخ سود در هفته اخیر

نرخ سود‌های هفتگی در سه بازار مهم می‌تواند علامتی از روند اقتصاد در هر هفته و کنش‌های مالی سه ارگان مهم در کشور باشد. دولت بانک‌ها و بانک مرکزی.

بررسی رفتار‌های مالی در این هفته نشان می‌دهد باوجود آن که مشارکت بانک‌ها در بازار اولیه بار دیگر صفر شده و خریدی را از دولت نداشته اند، اما در بازار باز استقراض قابل توجهی را از بانک مرکزی رقم زده اند که یک رکورد در سال جاری محسوب می‌شود.

اوراق بدهی در بازار باز مهم‌ترین ابزار برای استقراض نقدینگی محسوب می‌شود که ضمن بالا رفتن حجم آن‌ها در این هفته، اما نرخ سودشان مسیری نزولی را سپری کرده است.

به گزارش اکو ایران به نقل از اقتصادنیوز، روند نرخ سود دربازار‌های مالی هفته اخیر سه اتفاق متفاوت را رقم زده است. در مهم‌ترین آن‌ها نرخ بهره بین بانکی به رکوردی بی سابقه رسیده و بازار اولیه نیز برای سومین هفته در سال ۱۴۰۱ اوراقی را نفروخت.

سومین صفر دولت در بازار اولیه اوراق بدهی

در بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در هفته اخیر، دولت هیچ اوراقی را نتوانست به مشتریان خود بفروشد. در این بازار عموما دولت بخشی از درآمد‌های خود را از طریق عرضه اوراق در بازار و فروش آن به مشتریان کسب می‌کند.

تاکنون دولت در این معاملات ۶۲ همت درآمد کسب کرده و در هفته پیش رکورد بی سابقه ۲۲.۵۶ درصدی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که در این هفته هیچ اوراقی را نفروخته و متعاقبا نرخ سود موزون در این معاملات نیز قابل محاسبه نبوده است.

این در حالی است که دو دسته ارادی که در این هفته عرضه شده از سطح بالایی از نرخ سود برخوردار بودند. اراد ۱۲۱ با نرخ سود ۲۲.۹۵ درصدی و اراد ۱۲۰ با نرخی معادل با ۲۲.۴۹ درصد بوده است.

بانک‌ها و بورسی‌ها که عموما خریدار این اوراق هستند می‌توانند با دادوستد آن در بازار‌های مختلف به کسب درآمد بپردازند. یکی از مهم‌ترین خواص این اوراق برای بانک‌ها وثیقه برای استقراض نقدینگی در بازار باز هستند.

نرخ سود بازار باز کم شد

بازار باز در هفته اخیر همانند هفته قبل خود شاهد عملیاتی دو مرحله‌ای بود. در ابتدا بانک مرکزی در این بازار بسطی ۹۶ هزار و ۶۰۰ میلیاردی انجام داده و در عملیات موردی دیگری درانت‌های هفته ۵ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر تزریق کرد.

داده‌های بانک مرکزی در این دوهفتهنشان می‌دهد نرخ سود بازار باز در ابتدا برابر با ۲۱ درصد بوده و در پایان هفته به ۲۰.۸ درصد رسید.

طبق بررسی‌ها این نرخ که برای ۱۵ هفته متوالی در مرز ۲۱ درصد قرار داشته اکنون برای نخستین بار کاهشی شده و ۰.۲ واحد درصد پایین آمده است. این در حالی است که نرخ بهره روندی معکوس را در این هفته سپری کرد.

خیز بالای نرخ بهره بین بانکی

در هفته منتهی به ۲۳ آذرماه نرخ بهره بین بانکی برابر با ۲۰.۹۹ درصد ثبت شده و دربالاترین سطح خود در سال جاری قرار گرفت.

عموما رفتاربانک مرکزی در قبال نرخ بهره، ثبات دستوری این شاخص درمرز ۲۱ درصد بوده و باوجود رکوردزنی در این بازار هنوز از سیاست‌های خود در ۱۴۰۱، تخطی نکرده است.

این در حالی است که البته آمار‌های بانک مرکزی درخصوص بازار شبانه نشان می‌داد اعتبارات قاعده‌مند بانک مرکزی در این بازار برابر با صفر بوده و احتمالا در این بازار مازاد تقاضا موجب رشد نرخ بهره بین بانکی در بازار بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: